Scenariusz balu karnawałowego
Pod hasłem ,,Wesołe zabawy z Panią Zimą”
Uczestnicy: dzieci w wieku od 3 - 6 lat
Cel ogólny:
- stwarzanie warunków sprzyjających radosnej zabawie dzieci,
- kontynuowanie współpracy rodziców z przedszkolem poprzez przygotowanie poczęstunku i strojów dla dzieci,
- poznanie różnych tradycji karnawałowych, zabaw kultywowanych przez mieszkańców różnych krajów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje różne zwyczaje i tradycje obchodzenia karnawału przez mieszkańców różnych kontynentów, kultur, krajów,
-czerpie radość z wcielania się w różne role postaci z bajek,
- za pomocą ruchu, gestu, mimiki i tańca oddaje charakter muzyki, jej rytm, tempo i dynamikę,
- doskonali pozytywne relacje w grupie w trakcie zabaw muzyczno – ruchowych,
- rozwiązuje zagadki i wykonuje postawione przed nim zadania w trakcie różnorodnych konkursów,
- rozwija własną inwencję i wyobraźnię twórczą poprzez tworzenie własnych bajek i opowiadań.
Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa, pedagogika zabawy.
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
Pomoce: chusta animacyjna, elementy wykorzystane do dekoracji sal, stroje karnawałowe, balony, gazety, projektor i klisze z bajkami, mazaki, taśma dwustronna, mikroskop, lampki, bibuła i inne rekwizyty do zabaw badawczych.
Opis balu:
- bal odbywa się z wykorzystaniem wszystkich sal przedszkolnych,
- jedna sala przeznaczona jest do zabaw tanecznych,
- w trzech salach wykonane są ,, komnaty”
* ,, Komnata nauki”
* ,, Komnata fantazji i teatru”
* ,, Komnata krainy bajek”
- poszczególne grupy dzieci w trakcie trwania balu odwiedzają kolejno wszystkie komnaty gdzie uczestniczą w konkursach, zabawach i innych niespodziankach.
Przebieg balu karnawałowego:
1. Powitanie uczestników balu przez osoby prowadzące.
2. Rozpoczęcie balu kolorowym korowodem przebierańców
3. Zagadka słowna:
Jest taka pani co mieszka w krainie wiecznego lodu i z tego słynie, że białą suknię nosi na co dzień, berło ma z lodu i z lodu koronę.(Pani Zima)
4. Wprowadzenie osoby prowadzącej bal – Pani Zimy
5. Zabawy taneczne przy akompaniamencie obecnej na balu orkiestry.
6. Konkursy z nagrodami w formie przerywników:
• ,, Taniec połamaniec z kijem” – dzieci w parch tańczą do muzyki, jedno dziecko za partnera ma kij, kiedy muzyka milknie następuje zmiana partnerów, kto nie znajdzie kolegi tańczy z kijem.
• ,,Zapasy w parach” – dzieci dobrane parami stoją zwrócone do siebie plecami; konkurencja polega na ,, przepchnięciu przeciwnika plecami na drugi koniec sali.
• ,, Taniec bliźniaków” – dzieci dobierają się parami i tańczą zgodnie z poleceniem słownym Pani Zimy np.: tańczą głowy, tańczą kolana, tańczą plecy ( te części ciał są ze sobą ,,połączone”)
• ,, Głodny kolega” – dzieci w parch jedno ma zawiązane oczy i jego zadaniem jest nakarmić kolegę serkiem lub jogurtem.
• ,, Drewniana wieża” – dzieci mają za zadanie w określonym czasie wybudować wieżę z drewnianych klocków. Utrudnienie polega na tym, że wykonują to zadanie w rękawicach kucharskich.
7. Słodki poczęstunek dla dzieci przygotowany przez rodziców.
8. Konkursy i zabawy w poszczególnych komnatach:
* ,, Komnata nauki”
W tej komnacie Pani Zima przygotowała dla dzieci zabawy badawcze z lodem, powietrzem i światłem.
* ,, Komnata fantazji i teatru”
Jest to komnata w której pod kierunkiem Pani Zimy dzieci tworzą własną bajkę z wykorzystaniem przypadkowo wylosowanych rekwizytów ( ,, Czarodziejki worek”)
- wykonują z przygotowanych materiałów plastycznych prace przestrzenną
pt. ,, Zwierzaczek cudaczek”
- tworzą fantazyjną postać wykorzystując dostępne stroje i rekwizyty
* ,,Komnata Krainy bajek”
Komnata krainy bajek jest komnatą ,, starego kina”
Dzieci uczestniczą w projekcji bajek. Bajki wyświetlane są za pomocą projektora.
9. Kontynuacja zabaw tanecznych przy muzyce.
10. Wybór Króla i Królowej Balu
11. Pożegnanie honorowego gościa balu Pani Zimy