SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI JĘZYKOWEJ W GRUPIE VIII DZIECI 4-5 LETNICH
Prowadząca zajęcie: Edyta Ruta
Data zajęcia: 12.01.2011r.
Ilość dzieci obecnych: 22
Temat: „Tajemnicza skrzynia Robota Robiego”- zabawy z literą R,r.
Cele ogólne:
Poznanie obrazu graficznego głoski „r”,
Przygotowanie do czynności czytania,
Rozwijanie słuchu fonematycznego.
Cele operacyjne:
dz. potrafi kreślić nowopoznaną literę,
umie rozpoznać litery „R,r” spośród innych wcześniej poznanych,
potrafi dopasowywać wyrazy do obrazków,
umie odczytać globalnie wyraz z rozsypani literowej(hasło krzyżówki),
podejmuje próby „odczytania” krzyżówki obrazkowo-literowej,
rozumie w jakim celu poznaje litery,
potrafi ze skupieniem wysłuchać listu i opowiadania –bajki relaksacyjnej.
Wykorzystane metody: elementy pedagogiki zabawy.
Forma: zajęcia z całą grupą, praca samodzielna-indywidualna.
Pomoce: chusta animacyjna, pudło, ponumerowane koperty, list w kopercie, zdjęcie Robota Robiego, obrazki( rak, aparat, kot, indyk, ekran, tort, rakieta, auto), litery drukowane, wyrazy do globalnego czytania- robot, Robi, rower, rakieta, statek; sznurowadła, magnetofon, płyta CD ABC zabawy muzyczne sześciolatków „Trzej kosmici”.
Przygotowanie dzieci i nauczycielki:
dz. znają piosenkę,
nauczycielka przed zajęciem wnosi do sali list i skrzynię i kładzie je w widocznym dla dzieci miejscu.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.POWITANIE W KOLE.
Dz. stoją w kole z nauczycielką i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
„Witam osoby, które mają jako pierwszą głoskę imienia „E”- kłaniają się”,
„Witam........ „A”- klaszczą w dłonie,
„Witam wszystkich, którzy przyjechali dzisiaj do przedszkola autem”- wchodzą do środka koła i podnoszą wysoko ręce”,
„Witam ,tych którzy przyszli dziś na nogach- stają na palcach,
2. OPOWIADANIE NAUCZYCIELKI.
Nauczycielka opowiada dzieciom historię, która przytrafiła jej się dziś rano, kiedy przyszła do przedszkola.
„Drogie dzieci, kiedy dziś przyjechałam do przedszkola nie uwierzycie co mi się przytrafiło. Kiedy miałam wejść do przedszkola i otwierałam już drzwi, nagle coś spadło tuż przed moje buty. Była to koperta. Spojrzałam w górę, a tam na niebie pojawił się jakiś błysk, jakby światło samolotu, może rakiety. Podniosłam kopertę. Zaadresowana była do nas do grupy VIII. Ciekawe od kogo mogliśmy ja dostać? Jesteście ciekawi? Ja też! Wiec otwieramy?”
3. CZYTANIE LISTU.
Nauczycielka czyta list zaadresowany do grupy VIII. Dz. w skupieniu wysłuchują czytanego listu.
Witam Kochane dzieci!
Nazywam się Robi- jestem Kosmitą i przybywam z planety o której pewnie nawet nie słyszeliście. Nosi ona nazwę- ROBOTKOWO. O Waszej planecie słyszałem tylko z opowiadań, ale coś się zdarzyło, że w końcu poznałem waszą planetę. Pewnie jesteście ciekawi co takiego się stało? Powiem wam! Całkiem niedawno musiałem wylądować na waszej pięknej planecie. Wiecie czemu? Pewnie nie domyślacie się! Usiądźcie cicho i posłuchajcie . Zwiedzałem piękny Wszechświat swoim już nieco starym pojazdem kosmicznym RAKIETĄ, podziwiałem gwiazdy, różne planety, aż tu nagle patrzę a mój pojazd kosmiczny:... spada, spada i spada. Nie wiedziałem co robić, co się popsuło w moim pojeździe i czy przeżyję.
Na szczęście blisko zauważyłem jakąś planetę- waszą planetę na której awaryjnie wylądowałem na dachu waszego przedszkola z pięknym słoneczkiem . Dzięki waszej planecie uratowałem się.
Chciałem Wam serdecznie podziękować, że właśnie dzięki tej planecie na której wy mieszkacie mogłem wylądować, zwiedzić ją trochę i naprawić swój pojazd kosmiczny. Wasza planeta jest piękna! Wasze przedszkole również. Dzięki moim czarom mogłem wejść do przedszkola i zwiedzić Waszą salę.
Zapraszam Was w podróż w kosmos, być może się tam spotkamy. Przyglądajcie się uważnie wszystkiemu co po drodze napotkacie.
Oj, zapomniałbym podać wam hasło do startu: 3, 2, 1, START i nie zapomnijcie zamknąć oczu.
Zostawiłem coś dla Was- skrzynię pełną tajemnic, a w niej trochę zagadek. Powodzenia.
Serdecznie pozdrawiam
Wasz przyjaciel z kosmosu
ROBI
4. ZABAWA RUCHOWA
Dz. śpiewając znaną piosenkę „Trzej kosmici” naśladują ruchy robotów.
5. PREZENTACJA SKRZYNI.
Dz. otwierają skrzynię wraz z nauczycielką. „Tę skrzynię właśnie dostaliśmy od Robiego- zobaczymy jakie tajemnice tam się kryją?”
Nauczycielka wyjmuje ze skrzyni zdjęcie ROBOTA i pokazuje je dzieciom i pyta
„ Podoba Wam się Robi?”. Następnie prosi o otwarcie małej skrzynki i wyjęcie z niej jej zawartości: koperty 1-4.
6. OTWORZENIE KOPERTY 1.
„Posłuchajcie, otworzymy kopertę i zobaczymy, jakie zagadki przygotował dla nas ROBOT”
KOPERTA 1-„ Zgadnijcie jak nazywa się pojazd, na obrazku, którym do Was przybyłem i podzielcie ten wyraz na sylaby”.
Dz. nazywają pojazd na obrazku, dzielą wyraz „ rakieta” na sylaby.
7. WPROWADZENIE ZNAKU GRAFICZNEGO LITERY „r,R”- drukowanej, omówienie kształtu.
Odtwarzanie litery- wodzenie palcem w powietrzu, na podłodze.
Ułożenie kształtu litery „R” drukowanej na dywanie ze sznurka i sznurowadeł
8.KOPERTA 2- ROZPOZNAWANIE LITERY „ R, r „SPOŚRÓD INNYCH WCZEŚNIEJ POZNANYCH
Litery drukowane- A,O,E,I,U,Y,D,K,T,L,G,N,R
Nauczycielka rozkłada na dywanie litery z koperty. Wyznaczone dzieci odszukują litery „R,r”.
9.KOPERTA 3- DZIELENIE NA SYLABY I OKREŚLANIE POŁOŻENIA GŁOSKI r
Dz. dzielą na sylaby wyrazy i określają położenie głoski „ r”.
ROBOT,
ROBI,
ROWER,
STATEK,
RAKIETA.
10. KOPERTA 4- DOPASOWYWANIE OBRAZKÓW DO OBRAZKÓW. ROZWIĄZANIE HASŁA KRZYŻÓWKI.
Dz. dopasowują obrazki do wyrazów. Następnie nauczycielka prosi po kolei 7 dzieci, aby wzięły pierwszą literę danego wyrazu i ustawiły się jeden obok drugiego. Dz. odczytują hasło: RAKIETA.
RAK
APARAT
KOT
INDYK HASŁO: RAKIETA
EKRAN
TORT
AUTO
11.OPOWIADANIE BAJKI RELAKSACYJNO- WYOBRAŻENIOWEJ. Nauczycielka rozkłada na dywanie chustę animacyjną . Dz. leżą na chuście z zamkniętymi oczami. Nauczycielka opowiada bajkę relaksacyjno- wyobrażeniową.
„Wyobraźcie sobie, że leżycie na latającym dywanie. Ciepłe promienie słoneczne otulają Wasze ciało. Niespodziewanie dywan unosi się do góry. Lecimy, oj lecimy. Nagle wyczuwacie wiaterek, coraz silniejszy. Dywan powoli opada. Jesteście w krainie Robota Robi, gdzie wszystko przypomina kształt litery „R,r”. Otwieracie powoli oczy. Podobało Wam się w krainie Robota? Wrócimy tam jeszcze!”
12. POWRÓT DO PRZEDSZKOLA
Podróżnicy wracają do domu balonem. Dz. trzymają za uchwyty chustę i wachlują powoli w górę i dół.
„Posłuchajcie nasz dywan się zepsuł, nie chce już latać. Musimy wrócić innym pojazdem, może balonem powietrznym?”
Zgodnie ze wskazówką Robota odliczają „ 3,2,1 start” puszczają za uchwyty i wbiegają pod chustę, która opadając zakrywa dzieci.
„Podróż zakończona”
13. Na koniec nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólne poznanie tajemnic Robiego.
Pyta: „ Pamiętacie z jaką literą dziś bawiliśmy się?”
Dz. odpowiadają tak – z „R,r”
Prosi „Pozbierajcie teraz wszystkie skarby, schowajcie je do skrzyni”.(sprzątanie po zajęciu)