Scenariusz zajęć
Wychowania Przedszkolnego
Data: 20 września 2010r.
Grupa: starszaków (5, 6 latki)
Nauczyciel: mgr Radosław Szymański
Krąg tematyczny: Uwaga! Stop! Niebezpieczeni, zasad naucz się koniecznie.
Temat dnia: Mój dom, moja ulica
Cel główny : Uzasadnienie znaczenia znajomości adresu domowego oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach niebezpieczeńśtwa.
Cele operacyjne:
- dziecko próbuje ułożyć samodzielnie samochód z figur geometrycznych,
- dziecko próbuje przeliczać elementy geometryczne,
- dziecko dokładnie wykonuje czynności zgodnie z instruktażem nauczyciela,
- dziecko przewiduje konsekwencje samowolnego oddalania się bez wiedzy i zgody dorosłych,
- dziecko zna potrzebe pamięta swojego adresu domowego.
Formy: praca z całą grupą, praca z małym zespołem, indywidualna.
Metody: słowna , czynna , problemowa.
Środki : ilustracje do opowiadania „Bajka Antosia”, duża koperta, mozaika geometryczna, pudełka po zapałkach i butach.
Przebieg zajęć:
1. Mój samochód – układanie samochodów z mozaiki geometrycznej. Odwzorowanie.
2. Liczymy – wspólne przeliczanie wybranych figur geometrycznych. Zadawanie sobie nawzajem pytań matematycznych: Ile jest kwadratów? Ile jest kół? Ile jest białych trójkątów? Ile jest małych prostokątów?
3. „Zatrzymaj się tak jak chce” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci zatrzymują się na sygnał nauczyciela. Podczas trwania muzyki udałą pozajdy samochodowe.
4. Bajka Antosia – wysłuchanie bajki czytanej przez nauczyciela.
5. Próba odpowiedzi na pytania:
Jak należy zachowywać się na zakupach aby się nie zgubić?
Czy znasz swój adres?
Naucz kolegę swojego adresu?
Policz czerwone samochody na ilustracji?
6. Praca plastyczna „Samochodzik” – Dzieci wykomują pojazd z pudełek po butach, zapałakach, z papieru kolorowego, brystolu.
7. Prezentacja wykonanych prac.
8. Wspólna ocena i podsumowanie ćwiczenia.
9. Rozmowa kierowana jako podsumowanie zajęć: „Jak należy zachować się na drodze, ulicy, podwórku?”