Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie dzieci 3 letnich
TEMAT KOMPLEKSOWY: W naszej grupie
TEMAT ZAJĘCIA: A czy wy tak potraficie?
CELE:
integracja dzieci i rodziców
wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez bliski kontakt emocjonalny
aktywizowanie myślenia i działania
kształtowanie umiejętności współdziałania w zabawie grupowej
wyodrębnienie i rozpoznawanie wybranych figur geometrycznych (koło)
PRZEWIDYWANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI:
rozpoznaje koło spośród innych figur
tworzy kompozycję z kół, przykleja je
przełamuje ewentualną nieśmiałość i lęk przed osobami obcymi
potrafi grupować, dzieli zbiór na podzbiory pod względem jednej cechy (kolor)
aktywnie uczestniczy, czerpie radość ze wspólnej zabawie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Koła w kolorach - czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym; mozaika geometryczna - różne figury geometryczne, 4 pudełka, rekwizyty do wierszyka (pierścionek, bransoleta, talerzyki, sznurowadła),
płyta CD z muzyką relaksacyjną oraz I Programu Ch. Knil a; do zajęcia plastycznego: kartonowe koło o średnicy ok. 30 cm., duża ilość kolorowych kół, klej, pędzle,chusta animacyjna, emblematy z buzią uśmiechniętą i smutną.
PRZEBIEG:
1. Powitanie.
Dzieci wspólnie z rodzicami i nauczycielką tworzą wspólny krąg (dziecko – rodzic). Nauczycielka umawia się, że wszyscy będą się witać w następujący sposób; na hasło - „witam wszystkich, którzy lubią ciepło i słońce” zgłaszają się Ci którzy uważają, że to stwierdzenie do nich pasuje. Powtarzamy zabawę zmieniając powitanie np. ...lubię słodycze, zabawy w parku itp.
2. Interpretacja wiersza H. Łochockiej „Koła i kółka”
Recytacja wiersza przez nauczycielkę, z równoczesną prezentacją przedmiotów, o których mowa. Dzieci opisują ich wygląd, manipulując nim, z pomocą nauczycielki opisują ich kształt (okrągłe, w kształcie koła). Nauczycielka pokazuje duża figurę koła, a dzieci wyszukują przedmioty o takim kształcie.
3. Zabawa ruchowa „Znajdź swoje koło”
Dzieci z różnych figur mają za zadanie wybrać koło w dowolnym kolorze. W tym czasie nauczycielka rozdaje dzieciom identyczne koła. Dzieci tańczą przy muzyce na przerwę podchodzą do rodziców, którzy mają taki sam kolor koła. W trakcie zabawy rodzice wymieniają się kołami, w ten sposób powtarzamy zabawę kilka razy.
4. Ćwiczenie klasyfikacyjne „Chowamy koła”
Dzieci mają za zadanie schować własne i rodziców koła do odpowiedniego pudełka (czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego). Nie muszą nazywać kolorów.
5. Praca twórcza „Kolorowy świat”
Na stolikach są przygotowane materiały (koła małe , koło duże, klej, ) wspólnie z rodzicami układają własne kompozycje z małych kół na dużym kole – dowolne kształty, ornamenty, przyklejają. Wypowiadają się na temat pracy, dzielą się spostrzeżeniami. Gotowe prace nauczycielka umieszcza na tablicy.
6. Ćwiczenia relaksacyjne – masaż a parach
Dzieci wspólnie z rodzicami siedzą w kole w siadzie skrzyżnym, dziecko za nim rodzic. Przy muzyce relaksacyjnej rodzice wykonują masaż swoim dzieciom ruchami kolistymi na plecach wg instrukcji: czubek głowy, skronie, ramiona, plecy.
7. Zabawy chustą animacyjną;
„Falujące fale”: uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty (rodzic – dziecko) i starają się naśladować fale (łagodne lub bałwany morskie, w zależności od poleceń osoby prowadzącej
„Przebieganie pod chustą”: uczestnicy zapamiętują kolor przy którym stoją, na sygnał np. kolor czerwony zmienia miejsce, uczestnicy podnoszą wysoko chustę, a osoby które stały przy wymienionym kolorze zmieniają miejsce, przebiegając pod chustą.
„Zabawa z piłką”: uczestnicy trzymają mocno napiętą chustę, osoba prowadząca umieszcza na chuście piłeczkę. Zadaniem grupy jest tak manewrować chustą aby piłeczka wpadła do otworu w środku chusty.
8. Pożegnanie – ćwiczenie „jestem smutny – jestem wesoły”
Dzieci z rodzicami wolno spacerują do muzyki. Na przerwę w muzyce, gdy zobaczą emblemat z uśmiechniętą buzią – stają na palcach, gdy nauczycielka pokaże emblemat ze smutną buzią przykucają. Następnie wszyscy siadają. Na tackach znajdują się emblematy z twarzami smutnymi i wesołymi. Dzieci maja wybrać odpowiednią – jeśli dobrze się bawiły wesołą, jeśli źle to smutną.
LITERATURA:
Andrychowicz – Biegacz „Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych”
Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów 2000
E.Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska „Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatków i dzieci starszych wolniej rozwijających się, WsiP, Warszawa 2000
Pedagogika zabawy
Opracowała: Anna Pływacz