SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 3- LETNIMI
Temat zajęć: W krainie wiecznego śniegu.
Prowadzenie: Marta Balcerzak
Obszary z podstawy programowej:
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
Cele ogólne:
• kształcenie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce
• aktywne uczestniczenie w zabawach przy akompaniamencie muzycznym
Cele szczegółowe:
• potrafi ustawić się zgodnie z poleceniem: staje w rzędzie, tworząc pociąg, jedno za drugim
• zna i nazywa niektóre instrumenty perkusyjne, wskazuje w najbliższym otoczeniu przedmioty, które wydają charakterystyczne dźwięki
• rytmicznie reaguje na dźwięki
• reaguje na szybką i wolną muzykę
• ilustruje treść piosenki ruchem
Metody:
• czynna
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyty CD, folia malarska, białe kartki papiery, płachta materiału, pudło kartonowe, strój Królowej Śniegu
Przebieg zajęć:
1. Królowa Śniegu (przebrany nauczyciel) wita się z dziećmi i zaprasza do KRAINY WIECZNEGO ŚNIEGU.
2. „Labirynt” – Dzieci ustawiają się w szeregu. Idą po śladzie ( folii malarskiej). Docierają do śnieżnego tunelu. Żeby przejść przez tunel muszą wykonać zadanie.
3. Zagadka słuchowa „Co słyszysz?” (grzechotka, bębenek, klucze, darcie papieru) . Gdy dzieci odgadną, tunel się otwiera. Dzieci przechodzą przez niego i docierają do Krainy Śniegu
4. Improwizacja ruchowa „Płatki śniegu”. Dzieci do muzyki naśladują wirujące śnieżynki, jednocześnie rytmicznie rozdzierają kartkę na małe kawałki i rzucają je na podłogę. Na przerwę w muzyce dzieci zbierają papierki i wrzucają je na folię malarską. Falują folią w takt spokojnej muzyki tak, żeby wirujące „płatki śniegu” nie wypadły.
5. „Śnieżna burza” – falowanie folią malarską, na sygnał ZIMA- puszczają folię i przybierają postać lodowej figury.
6. Zabawa ruchowa do muzyki „Taniec śnieżynek i bałwanków” – reagowanie na szybką i wolną melodię.
Dzieci dzielimy na dwie grupy: śnieżynki to dziewczynki, a bałwanki to chłopcy. Na wolniejszą muzykę bałwanki chodzą wokół stojących śnieżynek, na szybszą muzykę śnieżynki tańczą wokół stojących bałwanków.
7. „Zaspa” - Ilustrowanie ruchem: odgarnianie śniegu , ugniatanie, obracanie się dookoła siebie (do muzyki: Taniec Bałwanów wg KLANZY)
8. Dotarcie do krainy pingwinów: ilustrowanie ruchem treści piosenki „Pingwiny”.
9. Ewaluacja zajęć- powrót do przedszkola.