Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich
w dniu 28 01 2010 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat dnia: Ferie w górach supersprawa – odpoczynek i zabawa
Temat dnia: Baca owce pasie na hali, na hali...
Cel ogólny: Kształtowanie postawy patriotycznej – wzbogacanie wiedzy społeczno-przyrodniczej
Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi,
łączy słowa i ruch w zabawie,
oczekują cierpliwie na swoją kolej,
nazywają obiekty na ilustracjach wzbogacając słownik i wiedzę społeczno-przyrodniczą,
zapamiętuje miejsce położenia obrazków i odszukuje właściwe pary,
posługuje się ustalonym kodem literowo-cyfrowym,
uogólnia: podaje nazwę nadrzędną,
zawiązuje właściwie węzeł korzystając z instrukcji słownej i pokazu,
śpiewa piosenkę i gra na instrumentach muzycznych w podanym rytmie,
wyjaśnia, kim jest baca, juhas,
porusza się zgodnie z pokazem i instrukcją słowną, dbając o poprawność wykonania,
rozwiązuje rebusy obrazkowo-literowe,
wykonuje ćwiczenie grafomotoryczne w rytm muzyki,
orientuje się w przestrzeni
Przebieg:
1. Zabawa logorytmiczna na powitanie „Szaka – bum - bęc”
Dzieci ustawione w kole równocześnie wypowiadają słowa i wykonują przypisane im ruchy (początkowo na zasadzie echa za nauczycielem):
Szaka szaka bum bum tupnij tupnij klaśnij klaśnij
Szaka szaka bum bum tupnij tupnij klaśnij klaśnij
Szaka bum szaka bum tupnij klaśnij tupnij klaśnij
Szaka szaka bęc tupnij tupnij skocz
2. Zabawa dydaktyczna „Memo obrazkowe: w górach”
Dzieci odsłaniają kolejno po dwa kartoniki, szukając par. Posługuje się kodem: rzędy oznaczone literami, kolumny oznaczone cyframi. Zapamiętują miejsce każdego z nich. W ostatniej parze: bez odsłaniania nazywają, co jest ukryte.
Dziecko, które odsłoni parę obrazków wiesza na tablicy ilustrację pasującą do etykiety.
Pary obrazków:
• świstak
• kozica górska
• owce
• pies pasterski
• chata góralska
• turysta
• kolejka górska
• krupówki
• oscypek
• TOPR
• Giewont
• strumyk górski
• Morskie Oko
• kapela góralska
• kierpce
• bryczka
• skocznia narciarska
Po odsłonięciu wszystkich kartoników zastanawiamy się wspólnie co wspólnego ze sobą mają te obiekty – a co za tym idzie co będzie tematem zajęć.
3. Opowieść ruchowa „Aby w góry wybrać się”
Kto chce wędrować po górach musi być silny i zdrowy. Aby w góry wybrać się trzeba mieć dobrą kondycję, należ rozgrzać swoje mięśnie. W tym celu należy wykonać (np.): 5 przysiadów, 10 skłonów, 10 wymachów ramion, 5 podskoków na prawej nodze....
4. Ćwiczenie małej motoryki „Węzeł prosty”
Turysta, który wędruje po górach musi umieć zawiązać na linach węzły. Uczymy się wiązania węzłów na sznurkach.
5. Piosenka z akompaniamentem na kamieniach i dzwonkach „Baca owce pasie”
Uczymy się słów piosenki oraz akompaniamentu na instrumentach:
Baca owce pasie na hali, na hali
My będziemy z bacą pasali, pasali.
Baca weźmie fajkę wiśniową, wiśniową
I opowie bajkę bacową, bacową.
My będziemy z bacą pasali, pasali
Przy ognisku owce na hali, na hali
Podczas przygrywki, między zwrotkami oraz po drugiej zwrotce gramy na przemian KAMIENIE – DZWONKI (podzieleni na dwie grupy).
Zwracamy uwagę na gwarę góralską, wyjaśniamy niezrozumiałe słowa.
Wyjaśniamy, kim jest baca, juhas.
6. Zabawa plastyczna z elementem matematycznym „Baranki na hali” wg D. Dziamskiej
Wykonujemy ćwiczenie grafomotoryczne w rytm muzyki, przeliczamy elementy, rysujemy obiekty małe i duże. Utrwalamy pojęcie „para”.
Szczegóły zabawy w załączeniu
7. Degustacja oscypków
8. Rozwiązujemy rebusy literowo – obrazkowe
GÓRA
GÓRA + L
GÓRA + LE
GÓRA + LKA
GÓRA + LSKI
Lub inaczej:
Wypowiedzcie słowo GÓRALKA opuszczając ostatnią sylabę.
-Jakie słowo powstało? GÓRAL
- Powtórzcie to słowo opuszczając ostatnią głoskę.
- Jakie słowo powstało? GÓRA