Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w grupie dzieci trzyletnich
w dniu 10 12 2010 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat zajęć: Podróż Świętego Mikołaja
Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi,
czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi i zabawy,
czerpie radość z wspólnej zabawy,
ilustruje ruchem zabawy na śniegu,
dostrzega ukryte w sali przedmioty,
umieszcza elementy stroju św. Mikołaja na właściwym miejscu,
wykonuje ćwiczenia artykulacyjne zgodnie z instrukcją,
naśladuje ruchy nauczyciela oraz ilustruje nimi treść utworu muzycznego,
dostrzega i kontynuuje rozpoczęte rytmy,
ilustruje ruchem treść opowieści ruchowej,
porusza się w rytm muzyki,
naśladuje różne sposoby niesienia prezentów,
rozpoznaje zabawki po kształcie,
stempluje palcami zamoczonymi w farbie tworząc postać renifera
Przebieg:
1. Powitanie rymowanką „Wszyscy pięknie się witamy”
Ustawienie: w kole, twarzami do środka
Wszyscy pięknie się witamy, (ukłon)
do zabawy zapraszamy! (gest „wołania”)
Do przodu krok, (jeden krok w przód)
do tyłu krok, (jeden krok w tył)
teraz obrót, (obrót wokół własnej osi)
uścisk rąk (zawiązanie kola)
2. Zabawa ruchowa z muzyką „Pranie”
(CD Orff jak bawić się z dziećmi aby polubiły ekologię nr 2)
Mikołaj przygotowuje swoje ubranie do sezonu świątecznego. Naśladujemy ruchem w rytm muzyki czynność prania, wykręcania oraz wieszania odzieży.
3. Zabawa z chustą animacyjną „Sypie śnieg”
Poruszamy chustą animacyjną naśladując wiatr o różnym natężeniu. Po chwili wysypujemy na środek białe piórka (ew. confetti) pełniące rolę płatków śniegu.
4. Zabawa ruchowa „Bitwa śnieżna”
(CD Piotrowska nr 7)
Wykonujemy w rytm muzyki kule z białych materiałowych chusteczek (ew. gazet). Bawimy się w rytm muzyki naśladując zabawy na śniegu (podrzucanie śniegu w górę, dmuchanie na śnieg, lepienie kul, uklepywanie śniegu, rzucanie kulkami itp.).
5. Zabawa tropiąca „Gdzie jest moje ubranie?”
Odszukujemy w sali ukrytego stroju oraz atrybutów św. Mikołaja, które zaginęły podczas śnieżycy. Umieszczamy je na właściwym miejscu dopasowując do sylwety Mikołaja.
6. Zabawa logopedyczna „Porządki”
Języczek postanowił posprzątać dom na Święta Bożego Narodzenia.
• Umył ściany (przesuwamy język po wewnętrznej stronie policzków)
• Przetarł sufit (przesuwamy język po podniebieniu)
• Umył okna od zewnątrz (oblizujemy górne i dolne zęby od zewnątrz)
• A później od wewnątrz (oblizujemy górne i dolne zęby od wewnątrz)
• Wreszcie przyszła kolej na schody (przesuwamy język po dolnej wardze od jednego kącika ust do drugiego)
• Wytrzepał dywan (wysuwamy język na brodę, robimy rulonik)
• Zrobił pranie (wykonujemy językiem ruchy okrężne między wargami i zębami)
7. Zabawa integracyjna „Pieczenie ciasta”
(CD Piotrowska nr 17)
Dzieci siedząc w kole na krzesełkach naśladują w rytm muzyki czynności związane z pieczeniem ciasta (mieszanie, wybijanie jajek: stuk, chlup, siup, ugniatanie, wałkowanie, dekorowanie, posypywanie, częstowanie, itp.)
• lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)
• ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy
• 4 razy wycieramy ręce
• 4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka
• wbijamy 4 jajka prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię STUK, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.
• zagniatamy ciasto 8 razy
• 4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami
• ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/
• gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.
8. Zabawa matematyczna „Rytmy” z wykorzystaniem ozdób choinkowych
Zawieszamy na gałązkach choinkowych ozdoby – kontynuując rozpoczęty rytm. Zauważamy różnicę w długości łańcucha. Próbujemy przełożyć rytm na gesty.
9. Opowieść ruchowa „Podróż św. Mikołaja”
Ilustrujemy ruchem czynności wykonywane przez Mikołaja:
• idzie po głębokim śniegu (wysoko podnosi kolana),
• otrzepuje buty ze śniegu (tupie),
• rozciera zmarznięte ręce, aby je rozgrzać
• bierze na plecy ciężki worek z prezentami,
• wsiada do sań,
i wyrusza w podróż...
10. Sztafeta „Zmarznięte nosy reniferów”
(CD wesoła szkoła sześciolatka 2 nr 7)
Zabawę zaczyna jedno z dzieci – porusza się w rytm muzyki między siedzącymi na dywanie, pozostałymi dziećmi. Wybiera ono kolejne dziecko, które dołącza do zaprzęgu reniferów. Przekazujemy sobie czerwoną farbkę, dotykając się nosami oraz poroże.
(Zaprzęg św. Mikołaja powinien liczyć 9 reniferów).
11. Zabawa ruchowa „Samolot”
(CD Piotrowska nr 21)
Wszystkie dzieci stoją w rozsypce
• włączenie stacyjki prawą ręką, mówiąc przy tym "krzy" (2x.),
• włączenie stacyjkę lewą ręką, mówiąc przy tym "krzy" (2x.),
• zapięcie pasów bezpieczeństwa: składamy rytmicznie ręce na krzyż na ramionach, łokcie uniesione do góry,
• patrzenie przez okienko: unosimy złożone ręce nad głowę i patrzymy na boki,
• wzniesienie się w górę – ręce przed sobą
• latanie: podskakiwanie krokiem polki po sali,
• trąba powietrzna lub samolot wiruje: dzieci z rąk wykonują młynki
• latanie: jw.
• lądowanie: dzieci rękoma wykonują zjazd z góry,
12. Zabawa ruchowa „Rakieta” Ramaya
(CD Orff nr 18)
Kontynuujemy podróż rakietą.
Wykonujemy taniec w kole:
• idziemy po kole machając ręką „żegnamy się”,
• „odpalamy silnik” prawą ręką,
• „otrzepujemy ręce”,
• „odpalamy silnik” lewą ręką,
• „otrzepujemy ręce”,
• wymachujemy prawą nogą,
• „otrzepujemy ręce”,
• wymachujemy lewą nogą,
• „otrzepujemy ręce”,
• „startujemy” klepiąc się w uda, potem brzuch
• „wyskok” w górę z okrzykiem „hej”
13. Zabawa ruchowa „Niesiemy prezent”
Naśladujemy niesienie prezentów na różne sposoby: jakby było w nich coś ciężkiego, coś lekkiego, bardzo mały i bardzo duży prezent.
14. Zabawa dydaktyczna „Jaki to prezent?”
Rozpoznajemy po kształcie i nazywamy prezenty ukryte w worku św. Mikołaja – zabawki.
15. Zabawa plastyczna „Renifery”
Stemplujemy palcami zamoczonymi w farbie, tworzymy kompozycje przestrzenne