X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10978
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Stumilowym lesie - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w grupie dzieci trzyletnich
w dniu 26 11 2010 r.

Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska

Temat zajęć: W Stumilowym lesie

Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi,
nazywa kolory oraz odróżnia duże i małe obiekty,
rozpoznaje bohaterów bajki na plakacie,
czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi i zabawy,
wymyśla własny sposób poruszania się,
wykonuje zabawy paluszkowe,
przelicza elementy zbioru w zakresie 3,
naśladuje ruchy nauczyciela oraz ilustruje nimi treść utworu muzycznego
rozpoznaje cienie postaci
naśladuje ruchy wykonywane przez maskotkę
porusza się w rytm muzyki,
nazywa czynności wykonywane przez bohatera historyjki obrazkowej, ilustruje je ruchem,
wykonuje taniec wyrażając ruchem spokojną muzykę
wykonuje pracę plastyczną dobierając kolory do wskazanych na ilustracji

Pomoce i środki dydaktyczne: krzesła, plakat „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, brystol z wyciętymi kołami, okrągłe nakładki na otwory w różnych kolorach i o różnej wielkości, drzwi, trzy ogony Kłapouchego wykonane z filcu, płyta CD z muzyką, cienie postaci, białe płótno, stelaż, projektor, apaszki, maskotki, jedna maskotka dużego misia, ilustracje przedstawiające czynności wykonywane przed zaśnięciem, plansza z zaszyfrowanym poplątanymi liniami obrazkiem rozcięta na cztery części, emblematy, patyczki kosmetyczne, farby,


Przebieg:

Powitanie rymowanką „Wszyscy pięknie się witamy”
Ustawienie: w kole, twarzami do środka

Wszyscy pięknie się witamy, (ukłon)
do zabawy zapraszamy! (gest „wołania”)
Do przodu krok, (jeden krok w przód)
do tyłu krok, (jeden krok w tył)
teraz obrót, (obrót wokół własnej osi)
uścisk rąk (zawiązanie kola)

Zabawa dydaktyczna „ Kolor i wielkość”
Dzieci zgromadzone przed tablicą kolejno odkrywają pola zakrytego plakatu. Podają równocześnie dwa kryteria wyboru: kolor oraz wielkość. Odgadują, co znajduje się na plakacie – dowiadują się jaki jest temat dzisiejszych zabaw.

Zabawa ruchowa „Wejście do Stumilowego lasu”
Przechodzimy przez drzwi w zabawny, wymyślony przez siebie sposób (np. z ręką na brzuchu, na czworakach)

Zabawa paluszkowa „W lesie grzybki sobie rosły”

W lesie grzybki sobie rosły P dłoń zamknięta w pięść
Nagle wszystkie się podniosły P otwieramy wszystkie palce
Zobaczyły zająca L dwa palce – uszy zająca
Wszystkie się schowały
Tylko nie ten mały P zamykamy palce oprócz
najmniejszego
Przyszedł zając, ugryzł go! L łapiemy małego paluszka P
Wszystkie grzybki mówią: „Sio!” P delikatnie klepiemy L

Zabawa tropiąca „Zagubiony osiołek”
Odszukujemy ukryte w sali ślady – ogonki Kłapouchego. Przeliczamy w zakresie 3.

Taniec „Pszczółka” do muzyki „Stepping easy”
(CD Piotrowska nr 9)
Mała pszczółka usiadła na kwiatku i przykleiła się.
Nie może odlecieć, więc próbuje oczyścić się z pyłku i nektaru.

cz. 1 (1-16) poruszamy skrzydełkami na boki
cz. 2 trzykrotnie:
(1-2) wyciągamy rękami lewą nogę z miodu
(3-4) wyciągamy rękami prawą nogę z miodu
cz. 3 dwukrotnie:
(1-4) czyścimy łapki – prawą ręką przeciągamy od dłoni lewej ręki do barku i z powrotem
(5-8) czyścimy łapki – lewą ręką przeciągamy od dłoni prawej ręki do barku i z powrotem
cz. 4 trzykrotnie:
(1-2) czyścimy głowę – prawa ręka od karku do twarzy
(3-4) czyścimy głowę – lewa ręka od karku do twarzy
cz. 5 (1-4) wytarcie korpusu – dłońmi wzdłuż linii ciała w dół (żebra, biodra, uda)

Zabawa dydaktyczna „Kogo spotkaliśmy w lesie?”
Rozpoznajemy i nazywamy cienie bohaterów bajki „Kubuś Puchatek”.

Ćwiczenie redukujące napięcie mięśniowe „Taniec z misiem”
(CD Orff jak bawić się z dziećmi aby polubiły ekologię nr 1)
Nauczyciel porusza różnymi częściami ciała pluszowego misia, a dzieci próbują wykonywać takie same ruchy jak miś (kiwanie głową, poruszanie nogami, rękami, głaszczą się po brzuchu, podskakują, potrząsają całym ciałem)

Zabawa dydaktyczna „Co robi miś przed zaśnięciem?”
Układamy historyjkę obrazkową – nazywamy zilustrowane czynności oraz naśladujemy je.

Zabawa „Usypianie misia”
(CD Orff bajki, baśnie i legendy nr 19)

Taniec w parach z chustami i zabawkami pluszowymi
cz. 1 kołysanie położonego na chuście misia na boki
cz. 2 zataczanie małego kółeczka w parze, podniesienie i położenie misia
cz. 3 chodzimy wokół misia z palcem na buzi
cz. 4 podnoszenie i opuszczanie chusty

Zabawa plastyczna „Zagadkowe kropki”
Dzieci podzielone na grupy wg rozdanych przez misia emblematów, malują patyczkami kosmetycznymi pola oznaczone odpowiednim kolorem. Po zakończeniu pracy wytwory każdej z grup są łączone i powstaje wspólny obraz.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.