Scenariusz zabaw przeprowadzonych
w grupie dzieci trzyletnich
w dniu 8 11 2010 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat kompleksowy: Las szumi jesiennie, już robi się sennie
Temat zajęć: Idzie lasem Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie
Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi,
uważnie słucha czytanego przez nauczyciela wiersza,
nawleka na sznurówkę drewniany koralik,
stosuje się do instrukcji słownej,
czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi i zabawy,
porusza się w rytm muzyki,
zauważa i kontynuuje rozpoczęty rytm z materiału przyrodniczego,
dobiera tyle samo liści, ile jest na kartoniku,
przelicza elementy zbioru w zakresie 3
wychwytuje pauzę w muzyce,
zwija bibułę w kulkę,
dokonuje wyboru techniki wykonania pracy plastycznej,
naśladuje ruchy nauczyciela oraz ilustruje nimi treść utworu muzycznego.
Pomoce i środki dydaktyczne: treść wiersza „Jarzębina” (autor nieznany), kosz z jesiennymi darami (jarzębina, kasztany, liście, owoce), nici, igła, owoce jarzębiny, sznurówki, zestaw „Koral” do nawlekania w miseczkach dla każdej grupy, tekst piosenki „Jarzębinowa piosenka”, apaszka, piosenka „Jarzębinowa piosenka” na płycie CD, szal z brązowego sizalu, liście, owoce jarzębiny, kasztany, bibułkowe kulki (lub paski bibuły) w jesiennych kolorach, kartoniki z sylwetami liści (1, 2 lub 3), dywaniki, karton z narysowanymi konturami grzyba, liścia oraz kasztana, utwór muzyczny z pauzą, karta pracy „Korale” do pracy plastycznej, krzesła
Przebieg:
1. Powitanie „Dzień dobry dzieci”
Dzieci odpowiadają śpiewem na zasadzie echa:
Dzień dobry dzieci ukłon
Dzień dobry pani ukłon
dzień-do-bry klaskanie
dzień-do-bry klaskanie
2. Inspiracja do zajęć
Nauczycielka prezentuje owoce jarzębiny podczas czytania wiersza.
„Jarzębina”
Już lato odeszło
i kwiaty przekwitły
A jeszcze
coś w słonku się mieni.
To w polu i w lesie
czerwienią się spójrzcie
Korale,
korale jesieni.
Idzie lasem
Pani Jesień
Jarzębinę
w koszu niesie
Daj korali
nam troszeczkę
Nawleczemy
na niteczkę.
3. Nawlekanie korali na nitkę – ćwiczenie manualne z wykorzystaniem pomocy Koral
Ukazuje jeden ze sposobów wykorzystania jarzębiny – wykonywanie korali do treści śpiewanej piosenki
Jarzębinowa piosenka
Na polanie w lesie
chodzi sobie jesień
różne dary niesie.
Na polanie w lesie
chodzi sobie jesień
różne dary niesie.
Koral, koral sznur korali
La, la, la, la, la, la, la.
Koral, koral sznur korali
Koral jarzębina da.
4. Zabawa ruchowa „Korale Pani Jarzębiny”
Nauczycielka śpiewa piosenkę pt.: „Jarzębinowa piosenka” i chodzi między dziećmi kucającymi na dywanie. Dziecko dotknięte apaszką (wiatr) dołącza do Pani jesieni i tak zostają nawleczone wszystkie korale. Zabawa kończy się gdy wszystkie dzieci utworzą korale jarzębiny. Taniec „w nitce” do muzyki.
5. Zauważamy i kontynuujemy rytmy „Jarzębina, kasztan, liść”
Układamy szal pani jesieni z materiału przyrodniczego kontynuując rozpoczęty rytm.
Przykładowe rytmy: j k j k j k ...
l k k l k k ...
j k l j k l ...
6. Zabawa dydaktyczna „Tyle samo”
Wiatr rozdmuchał Pani Jesieni wszystko, co miała w koszu – nauczycielka rozrzuca na dywanie kolorowe liście. Dzieci zbierają tyle liści, ile wskazuje kartonik leżący na dywaniku dziecka.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Jesienne wzory” wg C. Orffa
Układamy z materiału przyrodniczego (bibułkowych kulek) kompozycję według wzoru (kontury), na pauzę w muzyce.
Wzory: liść, kasztan, grzyb.
8. Zabawa plastyczna „Jarzębinowe korale”
Naklejamy na kartkę koła z papieru, bibułkowe kulki lub kulki z plasteliny w kształcie korali
lub
Rytmicznie kreślimy wiązkę z punktu, stemplujemy palcami owoce jarzębiny, posługujemy się pastelami olejnymi oraz farbami, integrujemy zmysły podczas pracy metodą Edukacji przez ruch D. Dziamskiej
9. Zabawa na pożegnanie Taniec wg KLANZA „Kasztanki” z wykorzystaniem krzeseł
Ilustrujemy ruchem treść utworu: wiejący wiatr, opadające liście, spadające kasztany, dziecięce zabawy z liśćmi