X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10976
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolory tęczy - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT ZAJĘĆ: Kolory tęczy.
GRUPA WIEKOWA: pięciolatki

CELE OGÓLNE (obszary z podstawy programowej):
- pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych;
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci;
- wspomaganie rozwoju intelektualnego wraz z edukacją matematyczną;
- wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko uczestniczy w zabawie badawczej
- dziecko nazywa wszystkie kolory występujące w tęczy
- dziecko wie, kiedy na niebie pojawia się tęcza
- dziecko potrafi ułożyć kolorowe pasy w odpowiedniej kolejności tak, by odwzorować tęczę;
- dziecko poprawnie przelicza kolorowe pasy tęczy;
- dziecko potrafi policzyć usłyszane dźwięki;
- dziecko maluje farbami plakatowymi;
- dziecko współdziała w grupie podczas wykonywania pracy plastycznej.

STREFA WPŁYWU: poznawcza, ruchowa

POMOCE DYDAKTYCZNE: piłka, wąż ogrodowy, woda, zdjęcie tęczy, paski krepy w kolorach tęczy, 7 obrazków (na każdym narysowane jest od 1 do 7 kropel wody), farby plakatowe, pędzle, woda, szary papier, bębenek.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Na powietrzu: dzieci stoją w kole. Nauczyciel rzuca piłkę kolejno do każdego dziecka i wypowiada początek zdania np.: "Czerwony jak...", "Żółty jak..." Zadaniem dziecka jest złapanie piłki i dokończenie zdania.

2. Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel pyta dzieci, czy widziały kiedyś tęczę, proponuje dzieciom obserwację zjawiska powstawania tęczy. Dzieci dostrzegają tęczę powstałą w wyniku odbicia promieni słonecznych w kropelkach wody płynącej z węża ogrodowego.

3. Dzieci nazywają kolory tęczy. Nauczyciel zwróca uwagę na odpowiednie ich ułożenie (zawsze w tej samej kolejności).

4. W sali przedszkolnej: dzieci układają model tęczy z kolorowych pasków bibuły. Pomocą jest zdjęcie tęczy. Dzieci przeliczają paski.

5. Zabawa matematyczna „Krople deszczu”.
Nauczyciel kładzie przed dziećmi 7 obrazków. Na każdym jest od 1 do 7 kropel wody. Nauczyciel uderza w bębenek, a zadaniem dzieci jest wskazanie obrazka z taką ilością kropel, ile uderzeń usłyszały.

6. Dzieci wykonują zbiorową pracę plastyczną farbami plakatowymi pt. „Tęcza”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.