SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI Z GRUP MŁODSZYCH
Z CYKLU „CZTERY STRONY ŚWIATA”
Prowadząca mgr Katarzyna Kubik
Data 05.01.2011
Temat zajęć Mała Japoneczka
Cel główny Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni z aktywnym udziałem dzieci.
Cele szczegółowe:(dziecko)
Kształtuje szacunek i życzliwość w stosunku do innej narodowości,
Wzbogaca wiadomości na temat życia mieszkańców Japonii
Odtwarza proste układ taneczny pod dyktando nauczyciela
Potrafi pobudzać wyobraźnie podczas zabaw
Wykonuje ruchy dostosowane do spokojnej muzyki
Samodzielnie ozdabia wachlarze
Nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi
Przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w podczas zabawy
Pomoce dydaktyczne: Muzyka z płyty CD, ilustracje, koce, ryż, czerwona fasola, pałeczki, strój Japoński rzeczy potrzebne do zrobienia wulkanu, makieta wulkanu, cienie, dywaniki, czapki, herbata papier do origami farby, duże arkusze papieru, lampion,wachlarze
Przebieg zajęć
1.Zabawa na powitanie „Si ma ma ka” wg C. Orffa
2.Zabawa ruchowa podróż „Lecimy samolotem”wg KLANZA
3.„Japoński ukłon” - poznajemy słowa w języku japońskim: dzień dobry, do widzenia, dziękuję oraz charakterystyczny ukłon
kon ninchiwa – dzień dobry
sayonara - do widzenia
kudasai - proszę
arigato – dziękuje
4.Poznajemy zwyczaje i życie mieszkańców Japonii – oglądamy ilustracje, słuchamy opowieści nauczycielki, poznajemy stroje i zwyczaje, parzymy herbatę obserwujemy zachowanie kwiatów
5.Zabawa ruchowa „Nosimy ryż” z wykorzystaniem nosideł, ćwiczymy równowagę i dużą motorykę ciała
6.Ćwiczenia sprawności manualnej - oddzielamy ryż od czerwonej fasoli
7.Oglądamy teatrzyk cieni Mały wachlarz – poznajemy baśń japońską
8.Wykonujemy wachlarze - techniką origami
9.Uczymy się układu tanecznego Taniec z wachlarzami – ćwiczymy pamięć i wyczucie rytmu.
10.Zabawa badawcza „Wulkan” - wykonujemy wulkan z użyciem sody oczyszczonej, barwnika, płynu do płukania i octu - obserwujemy reakcję, wyciągamy wnioski
11.Zabawa ruchowa „Trzęsienie ziemi” – zmieniamy miejsce na sygnał słowny, rozpoznajemy kolory
12.Taniec wg C. Orffa pt „Hu saj saj” z wykorzystaniem wachlarzy
13.Zabawa twórcza „Kaligrafia” - odszyfrowujemy znaki japońskie wg pomysłu dzieci
14.Malujemy pędzlami swoje japońskie znaki – ozdabiamy salę japońskimi symbolami.
15.Poznajemy Japońską sztukę walki „Kug fu” do muzyki - naśladujemy ruchy nauczyciela, ćwiczymy narządy mowy na zgłoskach „hu”, „ha”
16.Zabawa relaksacyjna do muzyki wykonujemy japońskie ćwiczenia -sztuka walki Taj chi do muzyki relaksacyjnej (wg pomysłu nauczyciela)
17.Poznajemy jedną z tradycji azjatyckich - obserwujemy unoszący się lampion szczęścia – dowiadujemy się, że ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego
18.Powrót do przedszkola lecimy samolotem