X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10971
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa z bałwankami - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4, letnich

Tematyka kompleksowa: MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY

Temat dnia: „ZABAWA Z BAŁWANKAMI”

Opracowała: Teresa Stolarczyk

Cel ogólny :
- kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie liczby 4
- doskonalenie percepcji wzrokowej – ćwiczenie spostrzegawczości
- wdrażanie do zabawy w bezpiecznych miejscach

Cele operacyjne:
- wymieni z jakich elementów składa się bałwan
- posłuży się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 4
- wskaże różnice w wyglądzie pokazanych bałwanów
- ułoży z gotowych elementów bałwana, przyklei go na kartkę papieru i dorysuje brakujące części

Metody pracy : słowna – podająca, czynna, metoda opowieści ruchowej, metoda problemowa – „Burza mózgów”

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
Literatura; wiersz „Bałwanek” Zbigniew Wroński, ilustracja z bałwanem do wiersza, Cd z muzyką do piosenki Sanna, 4 sylwety bałwanków ( 1-bez garnka na głowie, 2 – bez marchewkowego nosa, 3 – bez miotły, 4 bez guzików), gazety, koperty dla każdego dziecka z gotowymi elementami do ułożenia bałwanka (3 białe koła różnej wielkości, miotła, garnek), kredki pomarańczowe i czarne)


Przebieg:
1. Iskierka „Powitanie Eskimosów”

2. N-el prosi dzieci o rozwiązanie zagadki i informuje ich, że jeśli uda im się rozwiązać zagadkę to dowiedzą się o czym będą rozmawiać na dzisiejszych zajęciach
Wprowadzenie do zajęć zagadką: „Gdy śniegu napada w nocy po kolana,
Dzieci idą lepić pięknego... (bałwana)

3. Recytacja wiersza przez n-ela
Wiersz „Bałwan” Zbigniew Wroński
Pięknego bałwana
Ulepiły dzieci
Ma czarne guziki
I biały żakiecik
W ręku trzyma miotłę
Garnek ma na głowie
Może nam zimową
bajeczkę opowie

4. Rozmowa na temat treści wiersza:
Jak wygląda bałwanek? Dzieci wyliczają elementy , z których się składa, np.: kule śniegowe, guziki, miotła, garnek lub kapelusz na głowie, oczy , nos z marchewki

5. Opowieść ruchowa „Lepimy bałwanka”. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w czasie której będą lepiły bałwana (akompaniament do piosenki Sanna CD)
Dzieci ilustrują ruchem opowiadanie nauczyciela:
Dzieci kroczą po zaspach śniegowych. Lepią małą kulkę. Pochylając się toczą ją przed sobą, a kiedy kulka zrobi się duża i ciężka ustawiają ją w wybranym przez siebie miejscu. Następnie lepią kolejną kulę, którą ustawiają na poprzedniej, dużej kuli. Trzecią – najmniejszą kulę – układają wysoko, wspinając się na palcach. Tańczą wokół bałwanka wesoły taniec

6. N-el opowiada historyjkę o czwórce dzieci , które postanowiły ulepić bałwany . Pierwszego bałwana ulepił Piotruś (N-el przyklej sylwetę bałwanka do tablicy ). Drugiego bałwanka ulepiła Marysia (n-el przypina druga sylwetę bałwanka). Trzeciego bałwanka ulepił Tomek (trzecia sylweta bałwanka), a czwartego ostatniego bałwanka ulepiła Zosia (czwarta sylweta pojawia się n tablicy). N-el Mówi: Przyjrzyjcie się każdemu bałwankowi. Jak wygląda pierwszy bałwanek? Co ma drugi?
Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu bałwanków. N-el zwraca uwagę na to aby dzieci używały liczebników porządkowych - wspólne głośne przeliczanie bałwanków: pierwszy , drugi, trzeci , czwarty. Dzieci mówią czym się różnią bałwanki.

7. Czy wszędzie możemy lepić bałwanka? „Burza mózgów” – wyciąganie wniosków. Dzieci podają propozycje - wskazanie miejsc bezpiecznych do zabawy zimą
8. Zabawa rzutna „Kulki śniegowe” – gniecenie kul z papieru, podrzucanie do góry i łapanie kul w ręce, rzucanie kul do kosza

9. „Bałwanek” - praca plastyczna. Każde dziecko dostaje kopertę z gotowymi elementami do ułożenia bałwanka. Dzieci układają przed sobą bałwanka z przygotowanych elementów. Wymieniają co znajduje się w kopercie: 3 koła (Czy wszystkie koła są takie same, czy są tej samej wielkości?),a następnie naklejają na kartkę papieru. Dorysowują kredką guziki, garnek, miotłę i marchewkę
(2 opcja) Praca w grupach: stemplowanie bałwanka za pomocą okrągłych przyborów: korek, gąbka, zakrętki od butelki

Scenariusz opracowano na podstawie literatury:
„Księga uśmiechu. Czterolatek. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Cz.1 Wydawnictwo Juka;
„Czterolatek w przedszkolu. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć i rozkładem materiału. Cz.1 Wydawnictwo Edukacja Pols

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.