Scenariusz zajęcia
Data: 31.01. 2011r.
Grupa: 3 – 4 latki
Prowadząca: Renata Mynarska
Temat kompleksowy: „Zapraszamy babcie i dziadków do przedszkola"
Temat zajęcia: „Rybka" – M. Musierowicz – historyjka obrazkowa ; słuchanie opowiadania; wyciąganie myśli przewodniej utworu, zwrócenie uwagi na kulturalne zachowanie się w domu, w stosunku do osób starszych, przestrzeganie prawa rodziny do spokoju w czasie odpoczynku.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu mówionego,
- ukazanie sposobu niesienia pomocy osobom starszym,
- wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzina,
- rozwijanie i budzenie uczuć szacunku i miłości dla Babci i Dziadka,
- wdrażanie do okazywania szacunku i pomocy osobom starszym,
- rozwijanie poczucia rytmu oraz prezentowani swoich umiejętności
Cele szczegółowe:
( dziecko...)
- uważnie słucha opowiadania; wie, że osobom starszy należy pomagać
- potrafi okazywać miłość i szacunek Babci i dziadkowi,
- bierze udziału w zabawie,
- prezentuje swoje umiejętności
- ćwiczy pamięć i uwagę
- doskonali umiejętność współdziałania w zespole
Metody:
- czynna – udział dz. w zajęciu i zabawach
- słowna – opowiadanie, objaśnienia, polecenia
- oglądowa – pokaz obrazków
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracje przedstawiające pozytywne i negatywne zachowania dzieci wobec starszych, tamburyno, kolorowe krążki
Literatura: Przewodnik metodyczny ,,Przedszkole trzylatka” – MAC EDUKACJA, cz. 2;
E. Czapara, W. Żaba –Żabińska (red. m.)
Przebieg zajęcia:
1. Słuchanie opowiadania pt. ,,Rybka” – M. Musierowicz ilustrowanego obrazkami
2. Rozmowa na temat opowiadania
- W jaki sposób chłopczyk zachowywał się w stosunku do dorosłych – babci i rodziców?
- Co zrobiła babcia i rodzice Rybki?
- Co poradzilibyście Rybce ?
3. Zabawa Dobre i złe zachowania
Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze nauczyciel opisuje sytuacje (prezentując obrazek) przedstawiające różne sposoby zachowania się dzieci wobec starszych osób. Jeśli zachowania są właściwe – dzieci klaszczą w ręce, jeśli nie przykucają i uderzają rękami o podłogę. Np. Ania pomaga ugotować babci obiad; Michał siedzi w autobusie. Nad nim stoi babcia z laską. Babcia gotuje obiad, Ola ogląda telewizję. Tomek pomaga babci nieść zakupy.
4.Zabawa naśladowcza Jak pomagamy babci i dziadkowi?
Dzieci podają propozycje prac w jakich mogą pomagać babci i dziadkowi, a następnie starają się pokazać je za pomocą ruchu, np. zamiatanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie naczyń, podlewanie kwiatów.
5.Ilustracja ruchowa wiersza I. Salach Idzie babcia
Idzie babcia tup ,tup, tup - (dz. maszerują w miejscu, mocniej wytupują słowa tup, tup, tup)
Stuka laską stuk, stuk, stuk, ( dz. klaszczą w ręce)
A za babcią hop, hop, hop, (podskakują obunóż w miejscu)
Skacze wnusio w trop
Idzie babcia tup, tup, tup, (maszerują w miejscu mocniej wytupują słowa tup, tup, tup, )
Do drzwi puka puk, puk, puk, (stukają zgiętym palcem wskazującym o podłogę)
- Otwierajcie szybko drzwi,
Z zakupami ciężko mi. (naśladują dźwiganie ciężkich zakupów).
6.Zabawa muzyczno – ruchowa Jedziemy samochodem do dziadków.
Kiedy nauczyciel szybko gra na tamburynie, dzieci poruszają się po sali do przodu, trzymając w dłoniach krążki kierownice. Kiedy gra wolno, ostrożnie się cofają. Przerwa w grze jest sygnałem do zatrzymania się.
7. Zakończenie zajęcia , udzielenie pochwał
8. Kolorowanie obrazków przedstawiających babcie i dziadków – dzieci chętne.