Scenariusz z wykorzystaniem fiszek - techniki Freineta
Grupa: 5- latki
Temat kompleksowy: Bajki, baśnie, bajeczki na jesienne smuteczki.
Temat dnia: „W baśniowej krainie”- różne formy ekspresji w oparciu o utwór N. Usenko „Królewna Gburka”, praca z fiszkami (technika Freineta)
Cel ogólny:
- usprawnianie analizy sylabowej wyrazów,
- przeliczanie i odwzorowywanie zbiorów liczbowych w możliwie szerokim zakresie,
- organizowanie pracy wg instrukcji i współpraca w zespołach.
Cele operacyjne:
- wyróżnia sylaby w wyrazie i określa ich liczbę,
- dobiera wyrazy do schematów sylabowych wg liczby sylab w danym wyrazie,
- współpracuje w zespole wg instrukcji, wspólnie organizuje miejsce pracy, planuje i dąży do uzyskania celu,
- przelicza elementy zbioru liczbowego i na tej podstawie tworzy inny z zbiór liczbowy – równoliczny.
Metody: słowne (wiersz, rozmowa, instrukcje), percepcyjne (słuchanie muzyki, żywe słowo, liczmany), czynne (technika Freineta – praca w oparciu o fiszki)
Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe etykietki po 3-4 w jednym kolorze (tyle kolorów ile przewidujemy zespołów)
- odtwarzacz CD i płyta z piosenkami z zestawu dla 5-latków Nowa Era – piosenka „Córka Gburka”,
napisy na oddzielnych paskach papieru: proszę, do zobaczenia, witam, przepraszam, do widzenia, dziękuję, poproszę, dzień dobry, dobranoc
- graficzne schematy sylabowe (na 5-ciu paskach papieru) do w/w zwrotów grzecznościowych,
- „magiczne” pudełko (kartonowe pudełko oklejone kolorowym papierem),
- list od Dobrej Wróżki (tekst poniżej),
- kolorowe pudełka (po zapałkach) z jednogroszówkami (w różnej liczbie zgodnie z możliwościami dzieci)- po jednym pudełku dla zespołu,
- przybory i materiały plastyczne: plastelina, sznurek, kartki A-5, ołówki, kredki,
- fiszki z graficznym zapisem poleceń i potrzebnych materiałów.
Formy pracy: Zbiorowa, zespołowa zróżnicowana
Przebieg zajęcia:
Punktem wyjścia do zajęć jest utwór N. Usenko „Królewna Gburka” (Książka 5-latka „Entliczek, pentliczek” Nowa Era”), z którym dzieci wcześniej zostały zapoznane w ranku lub na poprzednich zajęciach.
Dzieci mają przyklejone etykietki w różnych kolorach – po 3-4 dzieci w każdym z kolorów. Etykietki te dzieci same odrysowały i wycięły podczas zajęć porannych. Służyć one mają podziałowi na grupy.
1. Słuchanie piosenki „Córka Gburka”
- Nawiązanie do utworu, N. Usenko „Królewna Gburka” poznanego przez dzieci na poprzednich zajęciach, przypomnienie i utrwalenie kolejności zdarzeń.
- Ćwiczenia rytmiczne – zaznaczanie pauzy w piosence za pomocą prostych elementów ruchu.
2. Analiza sylabowa zwrotów grzecznościowych, których musiała nauczyć się Królewna Gburka, przyporządkowywanie ich do schematów sylabowych umieszczonych na tablicy.
pro-szę do zo-ba-cze-nia wi-tam
prze-pra-szam do wi-dze-nia dzię-kuję
po-pro-szę dzień do-bry do-bra-noc
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa ćwicząca refleks „Królewna, pałac, bal”- Ustawienie: dzieci w parach tworzą zamek, jedno dziecko w środku pary to królewna. Na przerwę w muzyce prowadzący wydaje komendy, a dzieci reagują wg ustalonych zasad: królewna – dzieci ze środka par wychodzą i poruszają się w rytmie muzyki, na sygnał wracają; zamek- dzieci tworzące parę poruszają się po sali, królewny pozostają na swoich miejscach; bal- wszyscy biegają i od nowa tworzą zamki z królewną w środku –następuje zamiana ról i partnerów.
4. „Magiczne pudełko”- zabawa w kole rozwijająca twórczą ekspresję ruchową i fantazję. Ustawienie: w kole. Nauczyciel wyjmuje z „magicznego” pudełka wymyślone przedmioty: coś gorącego, coś kruchego, coś ciężkiego i podaje dzieciom. Każdy kolejno podaje sobie z rąk do rąk przedmioty „na niby” i pokazuje ruchami, jak to jest kiedy trzyma się w dłoniach coś, gorącego, coś kruchego i coś ciężkiego.
5. „List z magicznego pudełka od Dobrej Wróżki” – nawiązanie, przedstawienie tematu.
Drogie dzieci.
Jak wiecie, Królewna Gburka bardzo się zmieniła – nauczyła się wymawiać magiczne słowa i odtąd jest miła, uprzejma i bardzo sympatyczna. Niestety nie spodobało się to Złej Czarownicy, która wolałaby, żeby Królewna była prawdziwą gburką. Czarownica postanowiła rzucić czar na Królewnę, aby ta znowu przestała używać magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję...
Na szczęście Książę w porę się o tym dowiedział, poszedł do Złej Czarownicy i zapytał czego chce w zamian. Okazało się, że Czarownica jest bardzo zachłanna – zapragnęła tyle różnego bogactwa, klejnotów i pięknych strojów, ile dukatów ma Król w swoim skarbcu. Niestety ja tym razem nie mogę pomóc i liczę na Was.
Pomóżcie mi, proszę, spełnić życzenia Czarownicy.
– Dobra Wróżka.
6. Praca z fiszkami. Dzieci podzielone są na zespoły 3-4 osobowe wg kolorów. Każdy zespół wybiera przedstawiciela, który przychodzi do nauczyciela po zadanie w formie fiszki i kolorowe pudełko po zapałkach, w którym są jednogroszówki (liczba monet zróżnicowana). Dzieci przeliczają monety – ustalają ile jest, przyglądają się graficznemu zapisowi zadania, rozszyfrowują informacje i wg tej instrukcji przygotowują miejsca pracy, potrzebne materiały i wykonują zadania.
Zadania:
- Narysuj tyle pierścionków, ile jest dukatów w królewskim skarbcu (w pudełku).
- Narysuj tyle sukienek, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
- Narysuj tyle kapeluszy, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
- Naklej z plasteliny tyle korali na sznurku, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
- Narysuj tyle pięknych filiżanek, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
- Narysuj tyle kolorowych parasoli, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
- Narysuj tyle ozdobnych pasków, ile jest dukatów w królewskim skarbcu.
Dla ułatwienia pracy można przygotować dzieciom kartonowe sylwety do odrysowywania.
7. Przedstawienie w zespołach efektów pracy. Wspólna ocena, podsumowanie, rozdanie magicznych cukierków „Na dobry humor” z magicznego pudełka.