X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10946
Przesłano:

"Owoce w szkole". Scenariusz zajęć kulinarnych

Scenariusz zajęć kulinarnych
w ramach programu „Owoce w szkole”

Temat : Owoce jemy –zdrowi będziemy.
Uczestnicy : klasa druga
Czas : 90 minut
Cele ogólne :
- poznanie wartości odżywczych warzyw i owoców ,
- wdrażanie do przestrzegania higieny podczas ich spożywania ,
- zapoznanie z konsekwencjami nieprzestrzegania zasad higieny.
Cele operacyjne :
- dziecko dostrzega wartości odżywcze owoców i warzyw , ich znaczenie dla zdrowia ,
-przestrzega higieny w czasie ich spożywania ,
-śpiewa z innymi piosenkę „Ogórek wąsaty” ,
-rozróżnia i nazywa warzywa i owoce ,
- układa z rozsypanki wyrazowej nazwy warzyw i owoców .
Środki dydaktyczne :
- zestaw multimedialny , program „Karaoke” , warzywa , owoce ,karteczki z nazwami warzyw
i owoców , rozsypanki literowe , płyta i odtwarzacz CD , arkusze bristolu , kredki , farby ,flamastry.
Metody :
- aktywizująca , oglądowa : pokaz , obserwacja , słowna : rozmowa.
Formy :
- zbiorowa , indywidualna , grupowa.

Przebieg zajęć :

1.Powitanie – zabawa integracyjna „Sałatka owocowa”.
Dzieci siedzą w kole ,nauczyciel przydziela każdemu nazwę wybranego
owocu , np. gruszka , śliwka , jabłko , banan.
Na hasło prowadzącego , np. „gruszki” – wszystkie dzieci będące gruszkami zmieniają miejsce.
Na hasło „ sałatka owocowa” zmieniają miejsce wszystkie dzieci.

2.Śpiewanie piosenki „Ogórek wąsaty” z wykorzystaniem programu
komputerowego „Karaoke”.

3.Rozmowa z dziećmi na temat piosenki:
- Jakie warzywa wymieniono w utworze ?
- Jakie inne warzywa i owoce znacie ?
- Czy lubicie warzywa i owoce ? Jakie najbardziej ?
- Dlaczego powinniśmy jeść dużo warzyw i owoców ?

4.Zabawa „Odgadnij , jakim jesteś owocem lub warzywem”.
Nauczyciel przykleja dzieciom na czołach karteczki z nazwami warzyw
lub owoców . Dzieci chodzą po sali i pomagają kolegom odgadnąć
nazwę na ich karteczce np. „marchewka” – jesteś czerwona , podłużna ,
i słodka. Kto domyśla się swojej nazwy podaje ją pozostałym uczestnikom
dla sprawdzenia.

5.Czytanie opowiadania przez prowadzącego:
W ostatnią sobotę Ola wybrała się z mamą na działkę i przyniosła stamtąd dużo pysznych ,
świeżych owoców i warzyw. Cały kosz rumianych jabłek i słodkich wiśni , a także kilka gruszek,
które spadły już z drzewa. Znalazły się tam również marchewka , pietruszka , sałata , ogórki i
pomidory. Kiedy tylko weszły z mamą do domu , mama zawołała Kubę i dała dzieciom
pyszne jabłka.” Tylko umyjcie je dobrze przed zjedzeniem” – powiedziała. „Ale mamo , przecież
one są czyste” – rzekła Ola i już chciała ugryźć jabłko . Widząc to Kuba powiedział: „Wydaje ci
się , że są czyste . Tak naprawdę jest na nich dużo niewidocznych bakterii - brudasów. Twoje
ręce są brudne od pracy na działce. Dzieci , które nie pamiętają o myciu rąk często chorują”.
Od tego czasu Ola pamięta o myciu owoców , warzyw i rąk przed jedzeniem.

6.Rozmowa z dziećmi :
- Dlaczego powinniśmy zawsze przed jedzeniem myć owoce i warzywa?
- Co jeszcze powinniśmy umyć zanim usiądziemy do jedzenia?
- Ile razy dziennie powinniśmy myć ręce?
- Co może się nam przytrafić , gdy będziemy jeść brudne owoce?
- Co to są bakterie i co mogą powodować?

7.Zabawa taneczna „Pląs witaminowy” .
Taniec ( dowolna interpretacja ) w rytm podkładu muzycznego do melodii
„Jesienny koszyk”.

8.Przeglądanie zawartości kosza z warzywami i owocami .
Segregacja i układanie podpisów z rozsypanek literowych.

9.Zabawa badawcza :
Dzieci z zawiązanymi oczami częstują się kawałkami owoców lub warzyw
i podają ich nazwy.

10.Wykonanie w grupach plakatów jako podsumowanie omawianej
tematyki. Wystawa prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.