SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA: 5 i 6 - latki
PROWADZĄCA: Aneta Spintzyk
TEMAT : URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE –BEZPIECZEŃSTWO
OBSZARY EDUKACYJNE: zdrowotna, komunikacyjna, ruchowa, kulturowo – estetyczna, muzyczna.
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Dbam o swoje bezpieczeństwo - przestrzeganie zakazu samodzielnego obsługiwania urządzeń elektrycznych / Rozwijam swoją sprawność ruchową poprzez gry i zabawy ruchowe / Poznaję sztukę plastyczną i sam jestem twórcą / Śpiewam piosenki i bawię się przy muzyce / Poznaję literaturę i bawię się w teatr -słuchanie krótkich utworów literackich (wiersz, opowiadanie) / Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć - nabywanie swobody w rozmowach i tworzeniu prostych, zrozumiałych zdań.
CEL OGÓLNY: Przestrzeganie zakazu samodzielnego obsługiwania urządzeń elektrycznych, włączania i wyłączania z sieci, dotykania gniazdek elektrycznych, kontaktu z zapałkami,
CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
- wymienia kilka nazw urządzeń technicznych w domu
- rozumie zasadę bezwzględnego zakazu samodzielnego korzystania z urządzeń elektrycznych
- rozumie potrzebę wspólnej pracy i doprowadzenia jej do końca
- przejawia troskę o estetyczne wykonanie pracy
- prawidłowo dobiera kolory do kolorowanki
- potrafi przewidywać zdarzenia i ich następstwa
- potrafi wyrazić swój stosunek emocjonalny
- potrafi wypowiadać się prawidłowo
- potrafi wypowiedzieć swoje myśli
- potrafi uzasadnić swoją wypowiedź
- rozumie kierowane do niego polecenia
- potrafi sprawnie wykonywać zabawy ruchowe
- potrafi współpracować w grupie
- potrafi odgadywać zagadki
METODA: słowna, oglądowa, czynna
FORMA: indywidualna, grupowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie. Wysłuchanie piosenki „Mój głuchy telefon”
2. „Głuchy telefon” – zabawa wprowadzająca w temat zajęcia. Dzieci siedzą w kole pani szepce do ucha dziecka wyraz „elektryczność”. Dziecko szepce ten wyraz swojemu sąsiadowi, który przekazuje go dalej w ten sam sposób. Ostatnie dziecko mówi głośno ten wyraz i sprawdzamy czy został on prawidłowo przekazany. Zabawę powtarzamy z wyrazem „prąd”.
3. „Pstryk” – odczytanie wiersza Juliana Tuwima.
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek – elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno zrobi w mig.
Bardzo łatwo:
Pstryk – i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz –
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz –
Znowu dawny świeci blask.
Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno – widno, widno – ciemno.
Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?
To nie ognik. To przewodnik,
Taki drut, a w drucie PRĄD,
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRĄD!
I skąd światło?
Właśnie skąd!
Wytłumaczenia pojęcia „elektryczność, prąd”. Rozmowa z dziećmi na temat, jakie w domu mają urządzenia, do których potrzebny jest prąd (lodówka, pralka, telewizor, odkurzacz, mikser, ekspres, toster, radio, frytkownica, mikrofalówka, komputer, suszarka,) Czy prąd jest nam potrzebny? Co by było gdyby nie było prądu? Skąd się bierze prąd?
4. Zabawa ruchowa – „Przesyłanie prądu”. Dzieci dzielą się na dwie grupy dostają dwa długie sznury (skakanki) oraz dwa wiaderka z klockami. Każda grupa ustawia się przy końcach sznura. Wiaderko z klockami jest zawieszone na sznurze z jednej strony. Zadaniem grup jest przesuwanie wiader z klockami z jednej strony na drugą i rozpakowywanie wiadra. Dziecko na drugim końcu załadowuje wiaderko klockami i przeciąga na drugi koniec. Zmiany trwają tak długo, aż każde dziecko zapakuje klocki, przeciągnie wiaderko i rozpakuje klocki. Ta drużyna, która zrobi to szybciej wygrywa.
5. Odgadywanie zagadek tematycznych
Jaki elektryczny tygrys
kurz w pokoju wygryzł. (Odkurzacz)
Śpiewa, mówi i gra.
Każdy je w domu ma. (radio)
Co to? Sam się zastanów? Wodę pije z kranu,
z gniazdka siłę bierze i ... pierze (pralka)
W oknie tej skrzyneczki oglądasz bajeczki. (telewizor)
6. „Prąd” – kolorowanie obrazka tematycznego przedstawiającego gniazdko elektryczne oraz zapałki. Przypomnienie, że nie wolno korzystać z prądu oraz zapałek dzieciom. Po pokolorowaniu przekreślenie prądu i zapałek czerwoną kredką.
7. Zakończenie zajęć słuchaniem piosenki „Mój głuchy telefon”