X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10930
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Muzykujemy"

Oddział: pięciolatki
Prowadząca: Aneta Spintzyk
Temat: Muzykujemy – rozwijamy umiejętności z zakresu edukacji muzycznej

Obszary z podstawy programowej:
1. Tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem
2. Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem
3. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
4. Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
Treści programowe:
1. Uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, tańcach przy muzyce
2. Rozpoznawanie wybranych instrumentów po wydawanych przez nie dźwiękach i wyglądzie
3. Przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
4. Pełnienie w każdej sytuacji roli słuchacza i mówiącego
5. Klasyfikowanie przedmiotów pod względem jednej lub kilku cech wspólnych
6. Improwizowanie piosenek ruchem

Cel ogólny:
1. Wprowadzenie w świat muzyki – nazywanie instrumentów i naśladowanie ich brzmienia
2. Zachęcanie do słuchania i tworzenia muzyki
3. Poprawne odtwarzanie rytmu i tworzenie własnych
Cel szczegółowy – zakładane efekt:
- poprawnie wykonuje ustalone ruchy
- śpiewa piosenkę
- potrafi odtworzyć rytm różnymi sposobami
- tworzy własny tekst i rytm
- potrafi prawidłowo zrytmizować własny tekst
- umie oczekiwać na swoją kolej
- poprawnie nazywa instrumenty muzyczne
- wie, że należy czekać na swoją kolej nie przeszkadzając innym
- potrafi rozpoznać instrument po wydawanym przez nie dźwięku
- potrafi wykonać polecenie wg instrukcji
- prawidłowo nazywa instrument
- umie „grać” na instrumencie (naśladuje ruchy i dźwięki danego instrumentu)
- umie tworzyć orkiestrę
- rozumie zasady zabawy
- wie, jak należy bezpiecznie poruszać się podczas zabawy ruchowej
- prawidłowo reaguje na sygnał
- wie, gdzie należy się ustawić
- wie, jak utworzyć zbiór instrumentów i zbiór innych przedmiotów (klasyfikuje przedmioty)
- potrafi wydobyć dźwięk z przedmiotów użytku codziennego
- tworzy muzykę
- wie, że należy odłożyć przedmioty na miejsce
- wie, jak się siedzi w siadzie skrzyżnym
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych do wykonania
Forma: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, koperty z ilustracjami instrumentów, obrazki z instrumentami i innymi przedmiotami, plansza z instrumentami, tamburyno, przedmioty gospodarstwa domowego (miska, garnek, chochla itp.)
Literatura: „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, MAC, M.Kwaśniewska, W.Żaba-Żabińska

Przebieg zajęcia:
1. Mały marsz - zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence (sł.M.Terlikowska, muz. E.Pałłasz). Dzieci maszerują po sali w kole, naśladując odpowiednimi ruchami i gestami treść piosenki.
2. Bawimy się rytmem - zabawy rytmiczne
• Dzieci siadają w kole na dywanie i wykonują wskazane zadania:
- nauczyciel uderza kolejno w ręce, w kolana, w ręce – dzieci powtarzają to zbiorowo i indywidualnie wyznaczone dzieci
- nauczyciel wyklaskuje krótki rytm – dzieci powtarzają go zbiorowo i indywidualnie wyznaczone dzieci
- nauczyciel tworzy rytm do krótkiego tekstu np. kolorowe liście – dzieci powtarzają go
- dzieci po kolei rytmizują własne teksty
3. Instrumenty muzyczne – utrwalenie nazw instrumentów muzycznych
Dzieci nazywają wskazane przez nauczyciela instrumenty (ilustracja).
4. Słucham i wiem – rozpoznawanie instrumentów po wydawanych przez nie dźwiękach
• Dzieci słuchają dźwięków instrumentów muzycznych nagranych na płytę CD i próbują odgadnąć co to za instrument wydaje taki dźwięk
5. Orkiestra – zabawa dydaktyczna
• Szukamy– dzieci pod opieką osoby dorosłej opuszczają salę. Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali koperty z ukrytymi w nich ilustracjami instrumentów. Zadaniem każdego dziecka jest znaleźć jedną kopertę i usiąść z nią na dywanie na swoim miejscu
• Gramy – dziecko (po kolei) wyciąga obrazek z koperty, nazywa instrument przedstawiony na nim a następnie naśladuje grę na nim w sposób werbalny i niewerbalny
• Próba orkiestry – wszystkie dzieci wspólnie „grają” na instrumentach
6. Gdzie mój instrument? – zabawa ruchowa
Dzieci z obrazkami różnych instrumentów poruszają się swobodnie w rytm tamburyna po sali (przestrzegając zasad bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych- przypomnienie zasad). Podczas przerwy w muzyce ustawiają się w wyznaczonych miejscach sali, zgodnie z instrumentem na obrazku. Następuje zamiana karteczek i zabawę powtarzamy.
7. Wiem, co jest instrumentem a co nie – zabawa matematyczna
Dzieci otrzymują obrazki różnych przedmiotów (wśród nich instrumentów). Zadaniem dzieci jest odpowiednio sklasyfikować przedmioty na zbiór instrumentów i pozostałych rzeczy.
8. Improwizujemy – zabawa twórcza
• Dzieci otrzymują różnorodne przedmioty gospodarstwa domowego np. garnek, chochle, miskę. Zadaniem dzieci jest wydobycie z przedmiotu różnorodnych dźwięków i improwizacja muzyczna - całej grupy tworzy ekspresyjną orkiestrę.
9. Zakończenie zajęć – odłożenie instrumentów w wyznaczone miejsce i siad skrzyżny na dywanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.