Konspekt zajęć
Grupa 4-latki
TEMAT ZAJĘCIA: Eksperymentujemy z wodą – co się rozpuszcza w wodzie, a co nie – zabawy badawcze.
CELE OGÓLNE:
● Budzenie zainteresowań badawczych dzieci
● Rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków
● Wzbogacanie wiedzy na temat właściwości wody
● Sprawdzenie rozpuszczalności w wodzie niektórych substancji
CELE OPERACYJNE
● wykonuje czynności badawcze zgodnie z instrukcją nauczyciela
● samodzielnie wyciąga wnioski z doświadczeń
● sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji (cukier, sól, mąka, ryż, kwasek cytrynowy, kasza)
POMOCE DYDAKTYCZNE
płyta CD, szklanki z wodą, łyżeczki, cukier, sól, mąka, ryż, kwasek cytrynowy, kasza
METODY PRACY:
● aktywizująco – twórcza (doświadczenia z wodą - rozpuszczanie substancji w wodzie, smakowanie
● - słowna (rozmowa, instruktaż)
● oglądowa (obserwacja, pokaz);
FORMY PRACY:
● indywidualna;
● grupowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zagadka słuchowa „Woda” (słuchanie odgłosów wody). Rozwiązanie zagadki jako źródło informacji o czym będzie zajęcie.
2. Rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych związanych z wodą (deszcz, rzeka, kran z wodą)
3. „Wodo jaka jesteś?”- poznanie niektórych właściwości wody w działaniu.
• Obserwacja wody w szklanym naczyniu, wąchanie, smakowanie; odpowiadanie na pytania:
a. czy woda ma kolor?
b. czy woda ma smak?
c. czy woda ma zapach?
4. Badanie rozpuszczalności rożnych substancji w wodzie (sól, cukier, mąka, kwasek cytrynowy, kasza, ryż
• Oglądanie mas sypkich, podawanie ich nazwy
5. Zabawa przy piosence „Sztorm” z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza
6. Co się rozpuszcza, a co nie? – przebieg doświadczenia
Dzieci siedzą przy stolikach, każde dostaje kubek z wodą i łyżeczkę. Przed każdym dzieckiem przygotowany jest jeden z produktów: cukier, sól, mąka, kasza, ryż, kwasek cytrynowy; dzieci wsypują produkt, mieszają łyżeczką i obserwują co się będzie działo.
• Wyciągnięcie wniosków na podstawie przeprowadzonego doświadczenia i obserwacji
a. które substancje rozpuściły się w wodzie?
b. jaki smak ma woda w której rozpuszczono....?
c. jak wygląda woda w której rozpuszczono....?
• Uświadomienie dzieciom, że są produkty, które rozpuszczają się w wodzie, tworzą zawiesinę, oraz wcale się nie rozpuszczają.