SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Przedszkole Nr 7 w Lublinie
Prowadząca mgr Anna Berus
Temat: „CO POTRAFIĄ PIECIOLATKI?” - ZABAWA DYDAKTYCZNA
Cele:
• doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych na podany temat,
• stosowanie przez dziecko zdobytych umiejętności i doświadczeń w toku zajęć i zabaw,
• kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i rozumienia,
• kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w formie językowej, muzycznej i ruchowej,
• doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu,
• kształcenie umiejętności liczenia oraz porównywania liczebności zbiorów,
• doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, wrażliwości słuchowej, sprawności ruchowej i manualnej,
• rozwijanie pomysłowości i fantazji,
• reagowanie na sygnały i polecenia,
Metody:
- słowne, czynne, oglądowe,
- elementy kinezjologii edukacyjnej,
Formy: indywidualna, grupowa i zbiorowa,
Środki dydaktyczne: ilustracje, wiersz - „Ekologia”, sylwety kontenerów na śmieci: żółty, zielony, niebieski, kolorowe pojemniki, znaki recyklingu, płyta CD, magnetofon, koperty z loteryjką, sylwety drzew, liczmany,
Przebieg zajęcia:
1. „Przepis na tańczącą ósemkę”- przywitanie w kręgu z rodzicami przy piosence z zakresu kinezjologii edukacyjnej.
2. „Jak chronimy środowisko?” - rozmowa przy obrazkach, formułowanie wypowiedzi ustnych na podany temat.
3. „Segregujemy śmieci” - zabawa przy piosence Duszki leśne. Nauczyciel rozsypuje przykładowe „śmieci”, zadaniem dzieci jest posortowanie ich i przyporządkowanie do odpowiednich kolorów pojemników /oglądanie i wyszukiwanie znaczków na opakowaniach nadających się do recyklingu/.
4. „Ekologia”- recytacja wiersza dla rodziców.
5. „Czyj to domek?” - loteryjka obrazkowa. Dzieci wyszukują koperty ze swoim imieniem i przyporządkowują obrazki /liczą ile zwierząt, ile domków, porównują/.
6. „Jakim jestem drzewem?”- zabawa dramowa. Dzieci ruchem, gestem lub słowem prezentują opowiadanie n-lki.
„Pokaż, co robi drzewo. Wyobraź sobie, że jesteś drzewem.... wsłuchaj się w muzykę, która ci podpowie, co robić. Jesteś wysokim drzewem.... wiatr lekko kołysze twoimi gałęziami... czujesz słońce na swoich konarach... nagle powiał silniejszy wiatr... Zaczynasz uginać się na boki... wiatr staje się silniejszy... pochylasz się jeszcze bardziej... wiatr szarpie tobą..... Z chmur zaczynają spadać krople deszczu... wyciągasz ku niebu gałęzie.... czujesz swoją potęgę i siłę.... Zamknijcie oczy i odpowiedzcie sobie na następujące pytania:
- Jakim drzewem jesteś, dużym czy małym?
- Rośniesz na słońcu czy w cieniu?
- Czy w twoich gałęziach ktoś mieszka? Jeśli tak to kto?
- Czy twoje korzenie sięgają głęboko, czy płytko?
- Czy ludzie odpoczywają w cieniu twoich gałęzi?
Znowu jesteś człowiekiem..... unosisz ramiona tak wysoko, jak tylko potrafisz... wdychasz tyle powietrza, ile potrafisz zmieścić w płucach...
7. „Drzewa” - zabawa dydaktyczna. Rozwijanie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów. Układanie na szablonie drzewa liczmanów zgodnie z instrukcją słowną n-lki.
8. „Jestem małym ekologiem”- zabawa z piosenką.
9. „Jestem wesoły”- ewaluacja zajęcia, wręczenie znaczków.
LITERATURA:
1. G. Kutyłowska - Ekologia w przedszkolu.
2. M. Kraszewska - Środowisko.
3. T Żyterska - Poznanie środowiska przyrodniczego.
4. Materiały edukacyjne dla nauczycieli - Zostań przyjacielem natury.