KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH 3.12.2010
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
Grupa IV Rewalidacyjno - Wychowawcza
Prowadzący: mgr Anna Zielinkiewicz
Temat : Mroźny dzień...– stymulacja polisensoryczna wg pór roku – zima.
Cele zajęć:
•Wychowanek nawiązuje z nauczycielem kontakt wzrokowy.
•Wychowanek wodzi wzrokiem za płomieniem świecy.
•Podopieczny doświadcza dźwięku poprzez nasłuchiwanie odgłosu instrumentu.
•Wychowanek stymuluje wszystkie zmysły poprzez odbieranie bodźców słuchowych, wzrokowych, dotykowych, smakowych, węchowych.
•Podopieczny doświadcza różnicy ciepło – zimno, stanów skupienia wody (woda, lód, śnieg).
•Wychowanka nazywa materiały używane podczas zajęć.
Metody: stymulacja wielozmysłowa, praktycznego działania, grupowa zindywidualizowana, indywidualna.
Środki i pomoce dydaktyczne :
kominek zapachowy z olejkiem; świeca; oliwka; instrument muzyczny – trójkąt; chusta w kolorze niebieskim; herbata miętowa; łyżeczki; woda ciepła i zimna, lód, śnieg, płyta CD z muzyką.
Przebieg zajęcia:
-Przywitanie.
-Utworzenie kręgu (uwzględnianie indywidualnych możliwości ruchowych wychowanków).
-Zapalanie świeczki w kominku zapachowym.
-Obejście przez nauczyciela z kominkiem zapachowym kręgu uczniów – prezentacja bodźca wzrokowego, zapachowego.
-Śpiewanie przez nauczyciela piosenki powitalnej pt. „Witaj......”
-Opowiadanie nauczyciela o aktualnej porze roku – zimie.
-Spotkanie z żywiołem - woda ciepła i zimna, lód, śnieg.
-Demonstrowanie uczniom instrumentu muzycznego – trójkąt.
-Wysłuchanie utworu „Zima” Vivaldiego.
-Zakładanie na głowy uczniów kolorowej chusty - wołanie uczniów po imieniu, próby ściągania przez uczniów założonej chusty z pomocą nauczyciela.
-Zastosowanie bodźca smakowego.
-Gaszenie świeczki w kominku zapachowym – zakończenie zajęć otwartych.