Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3,4 letnich
Temat: Zabawy z bałwankami – na podstawie piosenki lepimy bałwanka z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu.
PROWADZĄCA: Jowita Jabłońska
Obszar : Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele ogólne:
- doskonalenie analizy i syntezy dźwiękowej wyrazów,
- kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni ruchowej i plastycznej,
- dostarczenie dzieciom radości z wykorzystania zdobytych umiejętności w zakresie liczenia
Cele operacyjne dziecko:
-współdziałanie w zespole
-rozwiązuje zagadkę
-wskazuje części swojego ciała
-wystukuje rytm usłyszanej piosenki określa wielkość: mały, duży.
rozwija funkcje percepcyjno-motoryczne
- podejmuje ćwiczenia z wykorzystaniem muzyki
Metody: Dobrego Startu, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających, zagadka, rozmowa, wyjaśnienia, pochwały, polecenia, obserwacja, pokaz
Forma: indywidualna, w parach, zbiorowa.
Pomoce:woreczki, pałeczki,wzór do Metody dla każdego dziecka,ilustracje, płyta "Piosenki do rysowania"
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: Dzieci stoją z nauczycielką w kole śpiewając piosenkę : „Boogie –woogie”
Dobierają się w pary – wskazującym palcem dotykają kolejnych guzików na ubraniu kolegi- „Bałwanka”
2. Zagadka: Za domem przy płocie stoi gruby pan
Zimy się nie boi, bo ze śniegu sam. (bałwan)
3.Rozmowa na temat treści obrazka :
- Co robią dzieci? Jak się nazywa pora roku przedstawiona na obrazku?, Po czym możemy to poznać? Jak można się bawić na śniegu? Ile jest dziewczynek, a ilu chłopców?, Ile jest wszystkich dzieci razem?
4. Wysłuchanie piosenki pt. „Lepimy bałwana”
Posłuchajcie piosenki odpowiedzcie na pytanie dotyczące jej treści
- Co robi śnieżek?Od kiedy śnieżek prószy? Jakiego bałwana ulepią dzieci? Z czego można zrobić bałwanowi oczy ,nos, guziki? W jakiej kolejności lepimy bałwana? Czy latem można ulepić bałwana?
Wypowiadanie słów piosenki sylabami, każdą sylabę zaznaczmy klaśnięciem
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Rodzina bałwankowa”
6. Wystukiwanie rytmu piosenki „lepimy bałwana” Dzieci wystukują: lewą dłonią, prawą, zewnętrzną stroną dłoni, kciukiem słów piosenki na woreczku, drewienkami patyczkami - śpiewając piosenkę
7. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo wzrokowe. Nauczycielka rozdaje wzór do piosenki lepimy bałwana dzieci opisują– z jakiej elementów się składa. Czym różnią się koła?
Rozmowa z dziećmi jak należy rysować wzór-najpierw mniejsze koło, potem większe, przypomnienie o tym żeby nie odrywać ręki podczas rysowania palcem po wzorze
8. Reprodukowanie wzoru – na karcie ze wzorem, na gotowym wzorze z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
9. Masaż w parach-jedno dziecko leży na brzuchu, drugie końcami palców naśladuje padanie płatków śniegu –śnieg może prószyć na głowę, na ręce na nogi.