X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1087
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą aktywizującą - storyline: "Krecik i rodzina niedźwiedzi"

Grupa wiekowa: 5-latki

Cele operacyjne: Dzieci:
-zapamiętają zwroty grzecznościowe towarzyszące wręczaniu i przyjmowaniu prezentu,
-spróbują zdefiniować słowo: przyjaciel,
-rozwiną wyobraźnię snując domysły dotyczące zamiarów niedźwiedzi,
-ocenią zachowanie niedźwiedziej rodzinki,
-utrwalą nazwy liczebników porządkowych w zakresie 6,
-wykonają rybki z pasków papieru

Metody wspomagające: elementy dramy, pantomima, elementy metody Naturalnej Nauki Języka, m. ćwiczeń, m. zadaniowa

Środki dydaktyczne: ryby –liczmany (po 6 dla każdego dziecka), materiały do pracy plastycznej

Literatura: opowiadanie „Krecik i rodzina niedźwiedzi”


PRZEBIEG:

Epizod I

Krecik dostał ciasto od myszki. Postanowił zabrać je jako prowiant na wycieczkę.

Pytania kluczowe:
-Jak ocenicie zachowanie myszki?
-Czy myszkę możemy nazwać przyjaciółką krecika?
-O czym trzeba pamiętać, gdy otrzymuje się prezent?

Formy aktywności:

-„Pieczemy ciasto” –szanta.

Nauczycielka: Cukier, jajka, mąka masło Dzieci:Trzeć, trzeć, trzeć
N.:Jakie gęste, żółte ciasto! Dz.:Gnieć, gnieć, gnieć
N.:Wielka kula się zrobiła, Dz.:klep, klep, klep
N.:Teraz białka ubij miła! Dz.Trzep, trzep, trzep
N.:Wałkuj, wałkuj, mąką sypnij! Dz.:Prósz, prósz, prósz
N.:Tortownicę szybko wyjmij
Dz.: już, już, już
N: Piecyk ciepły, już gorący.
Dz.:Och, och, och
N.:Oparzyłem się niechcący!
No i w szloch!
Dz.: Eeeeeeee…..

-„Prezent” –scenki sytuacyjne –przedstawianie w parach momentu wręczania i otrzymywania prezentu.


Epizod II

Krecik chciał zjeść ciasto na łące, ale nagle usłyszał dziwny hałas. Z krzaków wyskoczyły misie. Krecik uciekł przerażony.

Pytania kluczowe:
-Gdzie zatrzymał się Krecik?
-Co miał zamiar zrobić Krecik?
-Kto wyskoczył z krzaków?
-Dlaczego Krecik się przestraszył?
-Czy misie chciały zrobić krzywdę Krecikowi?

Formy aktywności:

-„Zamiary misiów” –snucie domysłów.

-„Strach” – pantomima – przedstawianie emocji niewerbalnymi środkami przekazu.


Epizod III

Niedźwiedzie zjadły całe ciasto.
Krecik zaczął płakać. Mamie niedźwiedzicy zrobiło się żal krecika.

Pytania kluczowe:
-Co zrobiły misie?
-Czy podoba się wam zachowanie niedźwiedziej rodziny?
-Dlaczego Krecik był smutny?
-Dlaczego mamie niedźwiedzicy zrobiło się żal Krecika?

Formy aktywności:

-„Jestem smutny, gdy…”- zabawa słowna.

-„Rozweselanie smutnego” – zabawa dramowa w parach.


Epizod IV

Niedźwiedzica przeprosiła Krecika i wytłumaczyła, że ona i jej dzieci były bardzo głodne. Krecik wybaczył im. Niedźwiedzica obiecała Krecikowi, że dostanie coś w zamian i zaprowadziła go nad staw.

Pytania kluczowe:

-Co zrobiła Niedźwiedzica?
-Jak postąpił Krecik?
-W jaki sposób misie chciały wynagrodzić Krecikowi stratę?
-Dokąd niedźwiedzica zaprowadziła Krecika?

Formy aktywności:

-„Krecik i grzeczne misie” –scenki sytuacyjne –każda grupa pokazuje inny sposób rozwiązania sytuacji (misie są głodne, widzą Krecika i ciasto i…)


Epizod V

Niedźwiedzica wskoczyła do wody, wyłowiła rybę i dała ją Krecikowi. My zjedliśmy Twoje ciasto –powiedziała –za to ty dostaniesz nasz obiad.

Pytania kluczowe:
-Co zrobiła niedźwiedzica?
-Dlaczego podarowała Krecikowi rybę?

Formy aktywności:

-„Łowimy ryby” – zabawa matematyczno –ruchowa.

-„Ryby z pasków papieru” –zabawa plastyczna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.