SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: dzieci 5 –6 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: Angelika Sperling
Temat zajęć: „Płatki śniegu”
Cel ogólny: Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia.
Cele operacyjne; Dziecko:
- Posługuje się liczebnikami w aspektach kardynalnym i porządkowym
- Dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 10
- Rozróżnia liczenie błędne od poprawnego
Formy pracy z dziećmi: grupowa, indywidualna
Metody pracy z dziećmi: podające, problemowe, aktywizujące, praktyczne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaproszenie dzieci do utworzenia kółeczka na dywanie.
2. Rozwiązanie zagadki jedna nazwa - cztery zagadki:
gubią je kwiatki, są mydlane, owsiane,
a ze śniegowych – będzie bałwanek /płatki
3. Zaproszenie dzieci do zabawy: „Wirujące płatki”. Improwizacja ruchowa dzieci przy muzyce klasycznej.
4. Przeliczanie elementów w zakresie 1- 10. Dzieci siedzą w kole. Każde z nich otrzymuje kopertę, w której znajdują się papierowe płatki śniegu (białe, niebieskie i srebrne). Ilość płatków w kopertach dzieci jest różna, ale mieści się w zakresie 1- 10. Zadanie dzieci polega na przeliczeniu elementów. Chętne dzieci wybierają spośród wielu liczb, tę odpowiadającą ilości płatków w kopercie.
5. Dodawanie w zakresie 1- 10. Nauczycielka prosi, aby dzieci dobrały taką liczbę płatków (spośród znajdujących się dodatkowo na środku dywanu), aby w sumie każde z nich miało ich 10.
6. Rozróżnianie liczenie błędnego od prawidłowego. (wg. metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej). Nauczycielka przelicza ilość płatków u wybranego dziecka. Licząc do 10 popełnia różnorodne błędy. Zadanie dzieci polega na wychwyceniu tych błędów i wyjaśnieniu na czym polega liczenie prawidłowe. Nauczycielka za każdym razem prosi, o właściwe przeliczenie inne dziecko.
7. Stosowanie liczebników głównych i porządkowych. Nauczycielka pyta poszczególne dzieci o zajmowane miejsce w szeregu płatka śniegu w konkretnym kolorze (który z kolei?).
8. Zadania tekstowe – dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Nauczycielka opowiada sytuację, dzieci układają do niej zadanie (manipulują płatkami), obliczają i podają wynik, np.:
- na parapet spadło 7 płatków śniegu, 3 z nich szybko stopniały. Ile płatków zostało na parapecie?
- na szybie zamarzło 6 płatków śniegu, zaczął sypać śnieg i do szyby przymarzły kolejne 3 płatki. Ile teraz jest płatków na szybie? Itp.
9. „Taniec w płatkach śniegu”. Dzieci poruszają się po dywanie w rytm muzyki, ostrożnie omijając leżące na nim sylwety płatków śniegu. W czasie przerwy w muzyce, wykonują polecenia nauczycielki:
- podnosimy z dywanu płatki białe... policzcie ile ich macie?
- podnosimy z dywanu płatki niebieskie... ile niebieskich płatków udało wam się zebrać?
- podnosimy z dywanu płatki srebrne... przeliczcie ile macie srebrnych płatków?
- kto potrafi policzyć ile ma wszystkich płatków razem?
Nauczycielka odbiera sylwety płatków od dzieci. Zaprasza je do zrobienia kółeczka.
10. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciu. Pochwalenie ich za zaangażowanie i zmotywowanie ich do dalszej pracy.