SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
/zajęcie popołudniowe/
Data: 09.12.2010r.
Grupa: 4-5 latki
Opracowanie i prowadzenie: Angelika Sperling
Temat kompleksowy: „Porządkami czas się zająć, goście zaraz przybywaja”.
Temat zajęć: „Zimowe zgadywanki”.
Obszary akywności z podstawy programowej:
1. Aktywność językowa – potrafimy słuchać:
a) rozpoznawanie melodii nuconej przez nauczyciela lub chętne dziecko
2. Aktywność poznawcza – rozwijanie myślenia poprzez:
a) rozwiązywanie zagadek, rebusów
3. Aktywność artystyczna – w świecie sztuki. Muzyka.
a) zbiorowe i indywidualne śpiewanie piosenek
b) uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce
Cele ogólne:
- Rozwijanie zdolności logicznego myślenia.
- Doskonalenie wrażliwości słuchowej dzieci.
- Kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej.
Cele operacyjne; Dziecko:
- Śpiewa znane piosenki i bawi się przy muzyce
- Prawidłowo rozpoznaje kody obrazków: określa kolory, kształty i ilość elementów
- Rozpoznaje ilustrację po jej fragmencie
- Cierpliwie oczekuje na swoją kolej
- Bezpiecznie uczestniczy w zabawie ruchowej
- Słucha treści zagadek, potrafi udzielić właściwej odpowiedzi
- Rozpoznaje piosenkę po nuconej melodii
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje: Mikołaja, renifera, prezentu i choinki; kartoniki z kodami do zasłonięcia ilustracji, papierowe kule z zagadkami, płyta CD.
Literatura:
o I. Stec: Zagadki dla najmłodszych.
o M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska: Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagajacy rozwój aktywności dzieci. Wyd. MAC EDUKACJA.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaproszenie dzieci do kółeczka. Wspólna zabawa przy piosence: „Tupu, tup po śniegu”.
2. „Ukryte obrazki”. Nauczycielka zaprasza dzieci przed tablicę, na której znajdują się zasłonięte ilustracje. Dzieci wskazują, według kodu (kształt, kolor, ilość elementów), który kartonik chcą odsłonić. Następnie, widząc fragment obrazka, próbują odgadnąć co on przedstawia.
3. „Śnieżynki” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci poruszają się w rytm skocznej muzyki jednocześnie zbierając z dywanu i rzucając do siebie nawzajem papierowe kule – śnieżynki. Kiedy muzyka milknie, dzieci biorą do rąk dwie kule i siadają z nimi w kole.
4. „Kula – zgadula” – zabawa dydaktyczna rozwijająca logiczne myślenie. Dzieci, kolejno wybierają sobie panią, która odczyta im zagadki z papierowych kul, które mają w dłoniach.
Jeżeli dziecko nie potrafi rozszyfrować zagadki, wskazuje kolegę, który odpowie za niego, wówczas jednak, traci punkt. Zwycięzcą zostaje dziecko, które po skończonej rundzie pytań zdobedzie najwięcej papierowych kul. Grupa uroczyście odśpiewuje na jego cześć piosenkę „Brawo – brawissimo”.
5. „Jaka to melodia?” – zabawa doskonaląca wrażliwość słuchową. Zadanie dzieci polega na rozpoznaniu piosenki nuconej przez nauczyciela. Wspólne odśpiewanie, jednej, wybranej piosenki.
6. Podziękowanie dzieciom i paniom za udział w zajęciu. Pożegnanie gości.