Konspekt zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II szkoły podstawowej dla dzieci niesłyszących.
Temat tygodnia: Na wiejskim podwórku.
Temat dnia: Przypominamy sobie nazwy ptaków hodowlanych.
Cel główny: Powtórzenie nazw ptaków hodowlanych, doskonalenie umiejętności mnożenia w zakresie 20.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
– wykonać poprawnie mnożenie
– opowiedzieć co dzieje się na ilustracji
– odgadnąć nazwy wybranych ptaków hodowlanych
– rozpoznać i przyporządkować odgłosy ptaków
– odpowiedzieć na pytania dotyczące ptaków
– odczytać rymowankę
– wyodrębnić z tekstu czasowniki i rzeczowniki
– ułożyć wyrazy z rozsypanki sylabowej
– wykonać masażyk z wykorzystaniem poznanej rymowanki
Cel wychowawczy: kształtowanie właściwych postaw wobec siebie, innych, elementów przyrody.
Plan zajęć.
I.Ćw. wstępne.
II.Cz. główna.
1.Wprowadzenie do tematu.
2.Ćw. słownikowe – przypomnienie nazw ptaków.
- zabawa z sylwetkami ptaków
- ćw. słuchowe – Co słyszę?
3.Praca z tekstem – rymowanka.
- zapoznanie z tekstem
- analiza słownikowa, ćwiczenia
III.Podsumowanie.
1.Ćw. przygotowujące do pisania.
2.Uzupełnienie karty pracy.
3.Ćw. twórcze.
4.Ćw. relaksacyjne.
Przebieg
I.Ćw. wstępne.
1.Ćw. oddechowe.
2.Ćw. narządów artykulacyjnych.
3.Ćw. fonacyjne.
4.Ustalenie dnia tygodnia i pogody.
II.Cz. główna.
1.Wprowadzenie tematu:
- ćw. w mnożeniu w zakresie 20.
Uczniowie wykonując działania, odkrywają kolejno części obrazka przedstawiającego wiejskie podwórko.
- ćw. słownikowe – Co przedstawia obrazek?
2.Przypomnienie nazw ptaków:
- zabawa z sylwetkami ptaków – Co to jest?
Uczniowie siedzą na podłodze. Przed nimi leżą wycięte z papieru sylwetki ptaków (odwrotne strony kolorowych obrazków). Uczniowie zgadują, jaki to ptak i głośno odpowiadają na pytanie.
- ćw. słuchowe – Co słyszę?
Uczniowie słuchają nagrań odgłosów ptaków domowych i dopasowują do nazwy umieszczonej na etykiecie lub do obrazka oraz przyporządkowują „dymki” z zapisem tych odgłosów.
Jeden uczeń ma przysłonięte oczy, pozostali naśladują odgłosy wybranego ptaka. Zadaniem ucznia, który ma przysłonięte oczy jest wyodrębnienie usłyszanych dźwięków i określenie, jakiego ptaka to odgłos.
3.Praca z tekstem.
- Zapoznanie z treścią rymowanki.
Uczniowie zapoznają się z treścią rymowanki najpierw na drodze słuchowej a następnie słuchowo – wzrokowej.
Kropka, kropka, dwa patyki.
Kura, kaczka, dwa indyki.
Kura mówi: Patrz, co robię
Ja na jajkach siedzę sobie.
(M. Bogdanowicz, M. Szewczyk, 2007)
Nauczyciel sprawdza rozumienie treści i jeżeli jest taka potrzeba prezentuje ją ponownie wspomagając się rekwizytami.
Uczniowie włączają się w kolejną prezentację tekstu przez wskazywanie obrazków z ptakami, o których jest mowa w rymowance. Na zakończenie wszyscy wspólnie czytają rymowankę (tekst umieszczony został na tablicy).
- Analiza treści rymowanki, ćw. językowe.
- rozmowa na temat treści rymowanki
- wyodrębnienie słów kluczowych
- ćw. analizy i syntezy wyrazowej (na materiale wyodrębnionym z tekstu)
- Ćw. słuchowo – ruchowe
Nauczyciel gra na bębenku, uczniowie ustawiają się gęsiego i maszerują zgodnie z podanym tempem. Następnie idąc naśladują różne ptaki.
III. Podsumowanie.
1.Ćw. przygotowujące do pisania - naśladowanie palcami dziobania ptaków w podłoże.
2.Uzupełnienie kart pracy – przyporządkowanie nazw ptaków, kolorowanie obrazków.
3.Ćw. twórcze – ruchowe przy muzyce.
4.Ćw. relaksacyjne – masażyk z wykorzystaniem poznanej rymowanki.