Scenariusz koncertu jesiennego
Cele:
•Ćwiczenie umiejętności prezentowania przygotowanego programu przed publicznością
•Rozwijanie twórczej aktywności dziecka
•Utrwalenie wiadomości dotyczących pory roku – jesień.
•Kształtowanie i wyrabianie umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Formy realizacji:
Indywidualna i zbiorowa.
Zadania prowadzące do realizacji celów:
1.Przygotowanie scenografii i potrzebnych rekwizytów (drzewa iglaste i liściaste, z liśćmi w kolorze jesieni i przebrania na głowy dla dzieci – kapelusze grzybów, pompony z krepy, kolorowe chusty)
2.Przygotowanie programu artystycznego w grupie
3.Przygotowanie zaproszeń: dla dyrekcji i rodziców
Przebieg uroczystości:
1.„Kolorowy deszcz” – taniec z pomponami
Gdy na dworze pada deszcz
Kiedy wszystko szare jest.
Wyjmij kredki i narysuj,
To, co tylko chcesz.
Na niebiesko, fioletowo,
Żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
I pomarańczowo.
Chociaż pada szary deszcz.
Kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
I rysować chce
Na niebiesko, fioletowo,
Żółto i różowo.
Na zielono i czerwono,
I pomarańczowo.
2.Powitanie gości
3.Liście (razem):
Jesteśmy liście jesieni
W złocie, purpurze, czerwieni!
Liść klonu:
Chcesz ze mną w tany iść?
Jestem czerwony klonu liść!
Liść brzozy:
Ja jestem żółty liść brzozowy!
Patrz, jak się mieni mój płaszcz nowy
Liść kasztanowca:
Ja rdzawy liść kasztana
Tańczyłbym, choć do rana!
Liść dębu:
Z dębowym liściem w taniec idź!
Po co na pniu do wiosny tkwić?
Liść grabu - Jędrek:
Ognisty jestem, każdy wie!
Grabowy liść do tańca rwie!
4.Cwał - taniec
5.J. Brzechwa: „Pomidor” (dać ogrodniczce kosz z pomidorem i konewkę)
Narrator
Pan pomidor wlazł na tyczkę
I przedrzeźnia ogrodniczkę.
"Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Oburzyło to fasolę:
Fasola
"A ja panu nie pozwolę!
Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Groch zzieleniał aż ze złości:
Groch
"Że też nie wstyd jest waszmości,
Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Rzepka także go zagadnie:
Rzepka
"Fe! Niedobrze! Fe! Nieładnie!
Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Rozgniewały się warzywa:
Wszystkie warzywa
"Pan już trochę nadużywa.
Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Pan pomidor zawstydzony,
Cały zrobił się czerwony
I spadł wprost ze swojej tyczki
Do koszyczka ogrodniczki.
ORKIESTRA – instrumenty: bębenki, pałeczki, marakasy
6.Bal u Pani Jesieni
Narrator:
Pani Jesień dziś ogłasza, że na bal wszystkich zaprasza.
Z ogrodu, z pola i lasu; śpieszcie się, bo szkoda czasu.
Wszyscy razem:
Ślimak, ślimak, pokaż rogi, dam ci sera na pierogi.
Jak nie sera, to kapusty, od kapusty będziesz tłusty.
Ślimak (wolno):
Ja śpieszyć się nie mogę, bo mam tylko jedną nogę.
Wiewiórka:
Jestem skoczna, zwinna, chętnie tańczę w lesie.
Może mnie orzeszkiem poczęstuje Jesień?
Borowik i maślak:
Jestem Borowik, a ja Maślaczek.
Chętnie patrzymy, jak wiewiórka skacze.
Piosenka z tańcem „SKACZĄCA WIEWIÓRECZKA”
(dać owoce i warzywa)
Pani Jesień:
Wiatr do grania się sposobi, a tu idą goście nowi.
Powiedzcie mi, moi mili, skąd żeście tutaj przybyli?
Owoce:
Z sadu przybywamy, pięknie się kłaniamy
I cieszymy się szalenie za to miłe zaproszenie.
Myszka
Choć moja sukienka skromna jest i szara,
Zobaczycie, jak pięknie tańczyć się postaram.
Warzywa
Przyszłyśmy z ogrodu, bo też tańczyć chcemy.
Dla Pani Jesieni prezenty niesiemy.
(wkładają do koszyka Pani Jesieni warzywa)
Pani Jesień odkłada koszyk
Piosenka z ruchową interpretacją „SAŁATKA JARZYNOWA”
Zajączek
Przykicałem, bo słyszałem, że tu będzie bal.
Zatańcz ze mną, szara Myszko, dam ci piękny szal.
Wiatr
Tyle gości, tak wesoło, zróbcie zaraz wielkie koło, szkoda w miejscu stać.
Wszyscy tańczą już: raz, dwa, trzy, a ja będę grać.
„WIATR PSOTNIK” – taniec z chustami w dwóch kręgach
Wszyscy razem:
Co za bal, co za bal, że się skończył, bardzo żal!