Scenariusz zajęć umuzykalniających
Grupa: 4-5 latki
Prowadząca: A. Szczeglik
Temat zajęć: Instrumenty muzyczne i ich dźwięki.
Cel główny:
Wykorzystanie metod i form w rozwijaniu zainteresowań muzycznych
Cele szczegółowe:
- potrafi koncentrować uwagę na przekazywanych treściach
- potrafi wykonać akompaniament na instrumentach perkusyjnych do śpiewanych piosenek
- potrafi słuchać i różnicować wysokość dźwięków (niski – średni - wysoki)
- potrafi określić dynamikę słuchanej muzyk (cicho, średnio, głośno),
- potrafi określić nastrój,
- potrafi ilustrować ruchem utwory muzyczne, piosenki
- rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne
- rozpoznaje dźwięki instrumentów muzycznych
- zna budowę i sposób wydobywania dźwięku z instrumentów perkusyjnych
- gra w „orkiestrze perkusyjnej z dyrygentem”
- słucha muzykę i piosenki odtwarzane mechanicznie (płyty CD, nagrania magnetofonowe)
Metody:
- pokazowa
- słowna
- czynna
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg:
1. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Marsz i bieg” – prawidłowe reagowanie na zmiany tempa uderzeń w bębenek.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez oglądanie bajki z serii ŚWINKA PEPPA PT., „Instrumenty muzyczne”.
3. Rozmowa kierowana na temat treści zawartych w bajce, wskazanie występujących instrumentów.
4. Rozwiązywanie zagadek słuchowych, określanie wyglądu, budowy i sposobu wykorzystania danego instrumentu. prezentacja przyniesionych janczarów, wyjaśnienie iż muzykę można znaleźć wszędzie w każdym dźwięku.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa do muzyki M. Musorgski Obrazki z wystawy, TANIEC KURCZĄT W SKORUPKACH- samodzielna interpretacja ruchowa do muzyki.
6. Wyjaśnienie pojęcia „orkiestra”, „dyrygent”.
7. „Nasza orkiestra” – zabawa z wykorzystaniem wskazanych przez nauczyciela przedmiotów, instrumentów muzycznych, próby odegrania utworu.
8. Kolorowanie wybranych instrumentów muzycznych.