Scenariusz zajęć dla 5-latków. „Podróż w Krainie Zdrowia” – wykorzystywanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań prozdrowtnych dzieci.
Cele ogólne:
• Podstawa Programowa 5/1, 5/4 – Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
- dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
- uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• orientuje się w zasadach zdrowego żywienia;
• wzbogaca słownictwa związanego z tematyką higieny osobistej i witaminami;
• kształtowanie nawyku dbania o higienę osobistą;
• posługuje się liczebnikami głównymi od 1 do 7;
• rozwiązuje zagadki i zadania matematyczne;
• potrafi wypowiadać się na dany temat;
Metody:
AKTYWIZUJĄCE
Formy pracy:
• Praca z całą grupą;
• Indywidualnie;
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką powitalną „Słoneczko woła! Uśmiechnij się!!”; maskotka Bąbla,
tajemniczy list, 5 zagadek w kolorowych kopertach, rysunki rozwiązań zagadek, obrazkowe puzzle z owoców i warzyw, płyta z muzyka „Rymowana Gimnastyka dla Małego Smyka”,
2 kosze artykuły spożywcze, np. banan, jabłko, chipsy, czekolada, itp. płyta z muzyką „Myj zęby!” Tik Tak, nagrody – plansze z owocami od 1 od 7 z ukrytymi literami Z, D, R, O, W, I, E,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
LP. PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. „Słoneczko woła! Uśmiechnij się!!” – zabawa integracyjna. Wszystkie dzieci stoją
w kole. Dzieci śpiewają słowa piosenki oraz ilustrują jej słowa ruchem
Zachęcenie dzieci do czynnego udziału w zajęciach. Zaciekawienie ich.
2.„Zaproszenie do Krainy Zdrowia” – wprowadzenie w temat zajęcia.
Dz. siedzą na dywanie, n-lka opowiada historię Bąbla (maskotka).
„Zobaczcie kogo dzisiaj spotkałam pod drzwiami naszego przedszkola. Siedział zmarznięty i smutny, ale nie płakał. To jest Bąbel, mieszkaniec Krainy Zdrowia.
Zapomniał w jaki sposób dba się o własne zdrowie i się zgubił. Nie pamięta drogi powrotnej do domu, do swojej „Krainy Zdrowia”. Po drodze spotkał nieprzyjemne stworki, które go przestraszyły, uciekał od nich, a potem zmęczony zasnął pod drzewem. Przyśniła mu się Wróżka Niewidka, która pokazała mu nasze przedszkole i powiedziała, że tylko tu znajdzie pomoc. Do jego domu droga daleka i trudna, bo prowadzi przez „Krainę Zdrowia”. Tylko dzieci z grupy „Wiewiórki” potrafią ją przebyć. Droga składa się z 5 stacji, w każdej czekają zadania. Jeśli im podołacie, pomożecie wrócić Bąbelkowi do domu. Czy chcecie mu pomóc?”
3.„Stacja 1 „Zagadkowo” – odczytanie listu od Wróżki Niewidki.
Po odczytaniu listu zaproszenie dzieci do zgaduj – zgaduli. Rozwiązywanie zagadek, sprawdzanie rozwiązań na tablicy poprzez odszukanie tego samego koloru koperty, co koloru planszy na tablicy.
Po rozwiązaniu dzieci otrzymują nagrodę plansze z 3 owocami.
Pierwsze zadanie wykonane, więc zapraszam do drugiego.
4. „Stacja 2 „Wesoła Gimnastyka”” – zabawa ruchowa do piosenki.
„Ruch to zdrowie, każdy przedszkolak to powie” - więc zapraszam was do wspólnej gimnastyki.
Myślę, że Bąbelkowi podobała się nasza gimnastyka. Jest zadowolony. W nagrodę zostawił wam 2 plansze, 1 z 1 owocem, 2 z 5 owocami.
6.„Stacja 3 „Puzzelkowo wita Sprawne Ręce, Bystre Oczy”” – układanie puzzli. Każde dziecko w kopercie otrzymuje układankę obrazkową, zadaniem jest ułożenie układanki i odpowiedź na pytanie „W czym ukryte są witaminy?”.
Super poradziliście sobie i z tym zadaniem. W nagrodę otrzymujecie – 2 plansze z 2 owocami oraz 7 owocami.
Zapraszam was do kolejne stacji „Witaminkowo”, w której czeka Was bardzo trudne zadanie.
7.„Stacja 4 –„Witaminkowo” ” – zabawa dydaktyczna.
Segregacja artykułów spożywczych na te, które służą naszemu zdrowiu i te, które mu szkodzą.
Po rozwiązaniu otrzymują nagrodę 2 plansze z 4 owocami oraz z 6 owocami.
8.„Kaczor Donald” – magiczna rymowanka. Wspólne rymowanie tekstu.
9. „Stacja 5 - Piramidka” – zabawa matematyczna.
Segregacja plansz z owocami od najmniejszej liczby owoców do największej liczby owoców.
Po segregacji następuje odwrócenie plansz z owocami i kolejne odczytanie literek oraz powstałego hasła „Zdrowie”.
„Brawo! I z tym zadaniem świetnie sobie poradziłyście. Pewnie Bąbel się ucieszy, bo dzięki waszej pomocy będzie mógł wrócić do domu.
Dzieci zauważają, że Bąbel zniknął, a w miejscu, gdzie siedział znajdują kopertę.
Odczytanie listu:
„Drogie dzieci!
Przepraszam, że zniknąłem tak nagle bez pożegnania, ale wrota „Krainy Zdrowia” otworzyły się, gdy odczytaliście hasło. Nie chciałem wam przeszkadzać, a czekać nie mogłem. Teraz jestem już w domu.
O spotkaniu z wami opowiem moim kolegom oraz o sposobach w jakich należy dbać o własne zdrowie.
Bardzo dziękuję wam za pomoc. Będę o was pamiętał Bąbel”.
10.„Pożegnanie” – zaśpiewanie piosenki „Myj Zęby”.