Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami w formie warsztatów
"WIOSENNA ZABAWA"
Dzieci 4 - letnie
Temat dnia : „Wiosenna zabawa”.
Pomoce: wiosenna ilustracja, obrazki przedstawiające ptaki: skowronek, jaskółka, bocian, oraz kwiaty wiosenne: przebiśnieg, krokus , płyta z muzyką , materiały plastyczne:
- duże kartki ( format A-3)
- farby, pędzle
- papier kolorowy ,kolorowa bibuła, klej ,nożyczki
- kredki pastele i woskowe
Cele główne ;
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i rozwiązywaniu problemów,
- doskonalenie sprawności umysłowych i manualnych,
- wzbogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych,
- utrwalenie zdobytych wiadomości o wiośnie.
Przebieg :
1. Na powitanie zabawa taneczna ze śpiewem pt „Chodźmy wszyscy tu do koła”
2. Zaproszenie dzieci do utrwalenia zdobytych wiadomości o wiośnie:
Rozmowa przy ilustracji na temat wiosennej pogody :
Po czym poznamy że już wiosna?
Dlaczego lubimy wiosnę ?
3. Recytacja wiersza E.Szelburg – Zarembiny
pt „Wiosna idzie”
4. Zabawa rytmiczno - artykulacyjna w parach pt. „ Żabie łapki”
Dwie zielone małe żabki tak nad stawem grają w łapki
Jedną łapką klap, klap, klap , drugą łapką klap, klap, klap,
Ty bocianie nas nie łap
5. Rozwiązywanie zagadek słownych ni obrazkowych o tematyce wiosennej:
Zagadki słowne:
• Gdy śnieg zginie, kwiaty rosną, a tę porę zwiemy...Wiosną.
• Gdy wiosna nadchodzi , kwiaty rozkwitają one z ciepłych krajów do nas powracają ( Ptaki)
• Ma czerwony dziób i nogi .Zawsze chodzi zamyślony i od rana do wieczora , szuka w trawie żab zielonych ( Bocian)
. Jeszcze śpi wszystko, co żyje. Jeszcze nic nie rośnie. A on śmiało śnieg przebija. I opowie wam o wiośnie. (Przebiśnieg).
• Młody góral w górach chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe. (Krokusy)
• Jeden słodki na talerzu , drugi w liść się zmienia .Ten co rośnie na gałęzi , nie jest do jedzenia. ( Pączek)
• Gdy ciepły marzec powróci z wiosną, białe, puchate na wierzbach rosną. (Bazie)
Zagadki obrazkowe:
Co jest na obrazku ? : Oglądanie obrazków z konturami ukazującymi ptaki: bociana, jaskółkę, skowronka, oraz kwiaty :krokus , przebiśnieg ( odgadywanie nazw)
6. Wspólna zabawa do piosenki pt. „Cieplutkie słonko”- ilustrowanie ruchem treści piosenki
Tup tup tup tup tup tup
już cieplutkie słońce świeci
na wycieczkę poszły dzieci
z naszego przedszkola / bis
Tup tup tup tup tup tup
Tu fijołek tu pierwiosnek
Widać wiosnę słychać wiosnę
W lesie i na polach / bis
Tup tup tup tup tup tup
Jaskółeczka czarna mała
z ciepłych krajów przyleciała
gniazdko swe buduje /bis
7. Zabawa integracyjna ze śpiewem przy muzyce pt. „ Słoneczko”
Słoneczko jest 2x
W górze w górze w górze ...
i świeci i grzeje ,w górze , w górze , w górze...
8. Zaproszenie rodziców do wspólnej pracy ze swoim dzieckiem
Pt. „Wiosenny obrazek” techniką „collage”
Podczas pracy słuchanie muzyki Vivaldiego pt „Wiosna”
9. Wystawka prac plastycznych
10. Pożegnanie wszystkich uczestników zajęć i podziękowanie za wspólną: „Wiosenną zabawę”
Pomykała Małgorzata