Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w formie warsztatów muzycznych w grupie dzieci 4-5-letnich
Opracowała :Pomykała Małgorzata
Temat: „Muzyczne spotkanie z jesienią”
Cele:
- wzbogacenie wzajemnych kontaktów poprzez radość bycia ze sobą;
- rozwijanie wrażliwości słuchowej oraz umiejętności reagowania na słyszany dźwięk i muzykę.
-utrwalanie wiadomości na temat jesieni
Pomoce : nagrania z płyt CD z muzyką „Jesień” Vivaldiego, „Marsz” Radeckiego , „Walc kwiatów” Czajkowskiego ,Mazurek, Walc Chopina itp., kolorowe papierowe liście , bloki rysunkowe , arkusze szarego papieru , klej , nożyczki, kredki ,pisaki, kolorowe jesienne ilustracje
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa z muzyką na powitanie pt „ Powitania nadszedł czas”
2. Wprowadzenie dzieci w temat dzisiejszego muzyczno-jesiennego spotkania
Zaśpiewanie piosenki na powitanie pt. „Deszczyk”, ilustrowanie ruchem treści piosenki .
Deszczyk pada kap , kap ,kap, jesień w sadach ....
3. Przeczytanie dzieciom listu od pani jesieni :
Kochane dzieci.
Jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las swoim bogactwem obdarowuję.
Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi. I choć to ta sama pora roku zmiany widać na każdym kroku. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki dużo o jesiennej przyrodzie wiecie i chętnie o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę by duzi i maili bacznie przyrodę obserwowali i o otoczenia swoje dbali.
Wasza Pani Jesień.
4. Rozmowa na temat treści listu i jesiennej pogody ,zachęcanie do wypowiedzi także rodziców .
-o czym opowiada wiersz?
-co zmienia w naszym otoczeniu pani jesień ?
-jakie kolory ma pani jesień ?
- dlaczego liście opadają?
-co daje nam jeszcze jesień jakie bogactwo – owoce , grzyby,
-co zmienia się w otoczeniu pożną listopadową porą – chłód , krótkie dni , deszcz
-o co prosi pani jesień na zakończenie listu?
5.Zabawa integracyjna z muzyką pt „Kasztany”
6.Zabawa z kasztanami „Wędrujący kasztan” .dzieci siedzą w kole podają sobie z ręki do ręki kasztan .Na przerwę w muzyce ,dziecko u którego zatrzymał się kasztan mówi: „Mój kasztan zamienił się w ..... ( instrument muz –jaki itp.) naśladuje ruchem , gestem , odgłosem
7. Taniec „Liści”– dzieci wykonują taniec z liśćmi do muzyki Torantella
Cz I Dzieci ustawione w kole , bieg z listkami –poruszanie listkami, zmiana kierunku , poruszanie listkami z góry na dół -2x , zamiatanie podłogi -4x
Cz II Dzieci drobnymi kroczkami biegną do środka koła , obracają się wokół własnej osi i poruszają listkami, poruszanie listkami z góry na dół -2x, zamiatanie podłogi -4x
8.Zaśpiewanie piosenki pt. „Jesień” .
Jesień , jesień chodź do nas , jesień , jesień bądź wśród nas....
9. „Jesienne kompozycje ” – niecodzienna zabawa plastyczna z rodzicami przy muzyce . „Jesień” Vivaldiego, „Marsz” Radeckiego , „Walc kwiatów” Czajkowskiego ,Mazurek, Walc Chopina
Kreślenie na zmianę kredkami w różnych kolorach ( jeden utwór rodzic , drugi utwór dziecko)linii, łuków , kresek, kółek, pętelek itp., zgodnie z muzyką
Pisakami rysowanie na tych kartkach wg poleceń nauczycielki odpowiednio przy stolikach: koszyczków , owoców i liści , zgodnie z muzyką
Wycinanie narysowanych elementów nożyczkami w rytm muzyki
Praca zbiorowa -Układanie jesiennych kompozycji na dużych arkuszach papieru i naklejanie ich na papier
10. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciu. Zorganizowanie wystawki prac