X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10727
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W poszukiwaniu życiodajnej kropli - scenariusz zajęć

„Wodo życia”
Zajęcie w grupie dzieci 4-letnich

Prowadząca: mgr Agnieszka Żelazna

Temat: „W poszukiwani życiodajnej kropli ”

CELE :
- poznanie właściwości wody
- wyrabianie u dzieci poczucia odpowiedzialności za losy nas i naszej planety
- uświadamianie dzieciom jak ważne znaczenie ma woda w naszym życiu
- zapoznanie z koniecznością oszczędzania wody
- zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, wypowiadania się na określony temat
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie
- rozwijanie wyobraźni
- zapoznanie dzieci z określeniem „życiodajna woda”
- poznaje trzy stany skupienia wody: lód, woda jako ciecz, para wodna
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,
- doskonalenie umiejętności wnioskowania i przewidywania konsekwencji pewnych zjawisk,
- doskonalenie samoobsługi

Metody:
-czynna – zadań
-słowna
-oglądowa

Formy:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: opowiadanie „W poszukiwaniu życiodajnej kropli”
czyli wielka wyprawa „Zdrojnisia”, sylwety kropel, bibuła, klej, nożyce folia, spryskiwacz do kwiatków, szarfy w czterech kolorach, duża miska, wkraplacz , woda, kaseta z dźwiękami związanymi z wodą, strzykawki, kubki, słomki, , sylweta wielkiego Zdrojnisia, opaski, kubeczki z wodą do picia, kaseta z piosenkami, pacynka dowolnego zwierzątka (lew, tygrys, piesek, kotek, myszka...) 3 talerzyki z jogurtem , szaliki, czapki, rękawiczki w kompletach z takiego samego koloru.

Sala zabaw przybrana w cztery krainy

Kraina wielkiej wody – przybrana folią przeźroczystą i niebieską bibułą
Kraina chmurowo-parowa –przybrana watą
Kraina wiecznych lodów – przybrana papierem śniadaniowym, folią
Kraina wiecznie zielona - można wykorzystać kącik przyrody dodając większą ilość trawy
oraz kwiatów.


Przebieg zajęć:
Nauczyciel z przypiętymi kropelkami wody wita wszystkich obecnych, na rękach trzyma uśpioną pacynkę i zaczyna opowiadać co przydarzyło się Funfilkowi dlaczego śpi i co należy zrobić żeby obudzić go z wiecznego snu.
Po pierwsze aby wyruszyć w podróż w poszukiwaniu życiodajnej kropli dla Funfilka każde z dzieci ustawione w pociąg musi wypić losowo przygotowany napój w kubeczku (z solą, z cukrem , z miodem, z sokiem, z cytryną , czystą wodę), które z dzieci wypije bez skrzywienia się i odgadnie smak, przechodzi do wspaniałej krainy chmurowo parowej, której strzeże ogromny Zdrojuś Wojuś
Zdrojuś Wojuś do swojej sylwety przyklejone ma chmurki , na których znajdują się rysunkowe zagadki (czajnik z gotującą się wodą, łąka z utrzymującą się mgłą niebo z płynącymi chmurkami) odwrócone tyłem. Dzieci wybierają jednego swojego przedstawiciela, który będzie odgadywał odsłaniane po kolei kartoniki, jeżeli zawodnik udzielił poprawnej odpowiedzi na pierwszą zagadkę –odliczamy trzecią osobę z pociągu, która może przejść dalej, jeżeli nie odgadł za pierwszym razem trzecia osoba z pociągu wylizuje jogurt z talerzyka i tak powtarzamy zabawę z dwoma następnymi zagadkami. Po odgadnięciu zagadek grupa podróżników może iść dalej.

Zagadki:
1. Z czajnika chce uciec`
gdy wodę w nim gotuje,
przez dziurkę ucieka ,
cicho pogwizduje {Para}

2. Nad łąką, jeziorem
kładzie się pierzynką
gdy ciepło się robi
to znika za chwilkę {Mgła}

3. Spojrzysz w górę widzisz błękit
a po niebie wata pędzi
cóż to jest?- pytam Ciebie
czy ta wata rośnie w niebie? {Chmurki}

Wkraczając w krainę wiecznych lodów, dziewczynki pod chustą animacyjną muszą spośród różnych ubrań wybrać i ubrać się w szaliki, czapki, rękawiczki takiego samego koloru.
Gdy poprawnie wykonają zadanie w ubraniach wyruszają dalej do krainy wiecznie zielonej. Po tak długiej podróży zmęczone dzieci muszą odnaleźć butelkę wody kierując się po strzałkach –kropelkach do źródła gdzie schowana jest butelka wody mineralnej. Ponieważ w krainie wiecznie zielonej jest bardzo gorąco dzieci rozbierają się z zimowych ubrań i układają je w koszu , następnie dla ochłody pani delikatną mgiełką ze spryskiwacza schładza im buźki. Kolejnym zadaniem ażeby napić się, chociaż jednej kropli wody jest to, że chłopcy muszą odnaleźć kubeczki jednorazowe, które ukryte zostały gdzieś w krainie wiecznie zielonej.
Który z chłopców odnajdzie kubeczki pierwszy, ma ten przywilej, że może rozdać każdemu kubek i wlać do niego wodę mineralną do picia uważając, aby nie rozlać ani kropelki.
Podczas gdy dzieci piją wodę na rękach pani zaczyna budzić się ze snu Funfilek śpiewając piosenkę” Zła pogoda kapie woda....”Funfil obudził się ze snu szczęśliwy i ku przestrodze innych chytrusów opowiedział im swoją historię:

„Zła pogoda”

Zła pogoda kapie woda
Kapie z nieba kap, kap, kap
A w kaloszach do przedszkola
Idą dzieci chlap, chlap, chlap

Kap, kap, kap kap, kap, kap
Idą dzieci chlap, chlap, chlap

Pewnego upalnego popołudnia Funfilek wybrał się na wycieczkę do lasu, na drodze zobaczył kałużę z tęczą przeszedł po tej tęczy na drugą stronę bajkowego świata... i wpadł do kałuży. Podnosząc się zobaczył” Rajskiego Kwiatka”, który poprosił go o kropelkę życiodajnej wody, ale Funfilek nie chciał mu jej dać, bo bał się, że dla niego może nie starczyć ,wtedy kwiat powiedział mu że jak będzie taki chytry, to nie zajdzie daleko. Funfilek nie przejął się tym i poszedł dalej podskakując wesoło nie zauważył gałęzi leżącej na ziemi – przewrócił się i cała woda wylała mu się z butelki. Na dworze był straszny upał i Funfilklowi chciało się pić, idąc dalej spotkał krasnoluda, który miał 2 butelki wody Funfil poprosił o jedną dla siebie, ale krasnolud zapytał go czy umie podzielić się z wszystkimi. Funfil zapewnił go, ze umie i w tym czasie stała się rzecz straszna krasnolud zamienił się w Rajskiego Kwiatka i ze złości, że Funfil kłamie rzucił na niego czar długiego snu. Odczarować go mogą tylko małe dzieci dzielące się wodą do picia. Aby odczarować dzieci powtarzają trzy razy zaklęcie :

Czary mary wodę piły
Wstawaj ze snu śpiochu miły 2X

Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę

„Brudasek”
1. Ciepła woda z kranu leci 2. Mydło w wodzie już się kręci
Chlapie i zaprasza dzieci umyj nogi, umyj ręce

Ref. Pucu, pucu, chlapu, chlapu Ref. Pucu, pucu, chlapu, chlapu
Na co jeszcze czekasz gapo Na co jeszcze czekasz gapo
hop do wanny, hop do wanny hop do wanny, hop do wanny
Już brudasek wykąpany Już brudasek wykąpany

3. Gąbka lekka jest jak puszek
Wyszoruje plecy, brzuszek

Ref. Pucu, pucu, chlapu, chlapu...

Na zakończenie zajęć podsumowanie i utrwalenie – do czego służy woda, przypomnienie o konieczności jej oszczędzania. Swobodne wypowiedzi dzieci.
Przedszkolaki obiecały, że pokażą jak bardzo się starają , aby wodę szanować i oszczędzać
– szklanka napełniona wodą podawana jest w kole z rąk do rąk tak aby nie wylać ani kropli.

Zabawa ruchowa:
„Tworzymy kałuże”
Dzieci-krople biegają wokół kałuż(obręcze, bibuła, wycięte kałuże z kartonu), na sygnał każde dziecko kropla szuka wolnej kałuży. Gdy zapełni się kałuża woda przelewa się z tego miejsca i dzieci opuszczają swoje kałuże.
Praca plastyczna :”Tęcza”
Wyklejanie dwóch kałuż kropelkami z kuleczek, oraz wylepianie tęczy z plasteliny – mieszanie kolorów, tak aby powstawały ciekawe barwy- rozciąganie plasteliny paluszkiem po konturach tęczy. Wylepianie plasteliną sylwety słonka i chmurki z deszczem.
Po zajęciach dowolne doświadczenia z wodą : wkraplanie atramentu do miski z wodą, wsypywanie mąki do wody, piasku, kaszy itp. według pomysłów nauczyciela.

Opracowała : Agnieszka Żelazna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.