Scenariusz zajęcia
dla dzieci 5-6 letnich
Obszar edukacyjny: „ Podróż po Europie”.
Temat zajęć: „ Wyprawa do Szwecji”.
Cele ogólne:
• kształtowanie klimatu w grupie,
• stworzenie sytuacji do wypowiedzi słownych na określony temat,
• kształtowanie umiejętności wnioskowania i kojarzenia,
• pogłębienie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej,
Cele szczegółowe: ( dziecko)
• zna zasady zachowania się w grupie,
• umie wypowiadać się na określony temat,
• umie wnioskować i kojarzyć wydarzenia,
• umie skupić się na słuchaniu utworu,
• rozumie pojęcie: wyobraźnia,
• potrafi rysować
Formy pracy ;
• z całą grupą
• Indywidualnie
• w zespołach
Metody pracy:
• słowna, czynna, plastyczna
Środki dydaktyczne:
• książka „ nasza Europa” H.Brosche, A. Rorel, Ch. Ruoss,
• kaseta z nagranym utworem,
• kartki , kredki,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – zabawa muzyczno – ruchowa „ Wszyscy są witam Was”
2. Zabawa kształtująca zaufanie do partnera „ Ślepiec”. Dzieci dobierają się parami. Jedno jest ślepcem drugie jest przewodnikiem i pomaga koledze w omijaniu przeszkód. Nie wolno porozumiewać się podczas zabawy.
3. Przybliżenie dzieciom jednego z krajów Europy – Szwecji.
4. Rozmowa na temat opowiadania.
5. Zabawa ruchowa „ Ciemno- widno”. Dzieci biegają po sali, na hasło „ ciemno” zatrzymują się i zakładają czapki na głowę a na hasło „ widno” zdejmują.
6. Słuchanie fragmentu nagrania opowiadania Astrid Lindgren „ Pippi Pończoszanka”.
7. Rozwiązywanie zagadek związanych z opowiadaniem.
8. Tworzenie skojarzeń ze słowem Pippi.
9. Praca plastyczna na temat: „ Jak wyobrażam sobie miejsce, w którym mieszkała „ Pippi”.
10. Wystawka prac dzieci w sali – opowiadanie o swojej pracy.
Scenariusz zajęcia opracowała : mgr Izabela Lawrenc