Scenariusz z metodyki zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla dzieci 5/6 letnich z zaburzeniami rozwoju ruchowego.
Temat : Wioska Indiańska
Czas trwania 30- 45 min.
Cele ogólne:
Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej oraz małej motoryki
Rozwijanie poczucia rytmu, koncentracji
Utrwalenie poznanych liter
Cele operacyjne: dziecko:
Swobodnie wyraża za pomocą ruchu treść piosenki,
Odbiera i rozumie treści przekazywane przez niewerbalne środki wyrazu- ruch ciała
Potrafi być twórcze
Poprawnie wykonuje powierzone mu zadanie
Formy organizacyjne pracy:
Praca z całą grupą
Praca indywidualna
Metody:
Swobodnej ekspresji
Zadań stawianych do wykonania,
Słowna – rozmowa, objaśnienia
Pomoce dydaktyczne:
Sznurek, gałęzie drzew, płyta cv – magnetofon , lupa
Przebieg:
Witam uczestników w taki sposób, aby czuli się powitani. Osoby, których dotyczą słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają w stronę witającego (nauczycielki).
1.Powitanie:
Witam wszystkich , którzy przybyli do wioski indiańskiej , aby się wspólnie bawić i wykonywać zadania.
2) Zadanie rozwijające dużą motorykę.
- przejście równoważne po pniach drzew w celu dostania się do sąsiedniej wioski Indiańskiej następnie przejście między pajęczyną pająka ( sznurki przewiązane między drzewami)- nasłuchiwanie odgłosów drzew .
3) Zadanie rozwijające małą motorykę .
- budowanie wigwamów z patyków, gałęzi rozrzuconych między drzewami
- relaks po ciężkiej pracy : masaż rąk poprzez rozcieranie dłoni , chodzenie palcami po ściółce leśnej
4) Zadaniem dzieci jest wymyślenie nazwy wioski i napisie jej patykiem na ziemi.
5) Oglądanie - nazywanie przez lupę owadów , korników, mrówek
6) Na zakończenie zaśpiewanie piosenki Indiańskiej, podczas której odzwierciedlają słowa tekstu ruchem, a w czasie refrenu rysowanie w powietrzu wigwamów oraz ruchów naprzemiennych.
Opracowała: Ewelina Makowczyńska.