X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10701
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marchewkowy Dzień - scenariusz dnia

„Marchewkowy dzień”- scenariusz dnia
Miejsce realizacji :grupa dzieci 6-letnich

Cele ogólne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej
-rozumienie wartości odżywczych warzyw, owoców i higieny ich spożywania
-poznanie walorów smakowych i odżywczych marchewki
-poznanie sposobów wykorzystania marchewki w żywieniu

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-zna warunki potrzebne do wzrostu roślin
-rozpoznaje marchew wśród innych warzyw za pomocą zmysłów: wzroku, smaku
-zna sposoby wykorzystania marchewki w żywieniu
-zna wartości odżywcze owoców i warzyw i higienę ich spożywania
-potrafi posługiwać się prostymi przyborami kuchennymi
-potrafi ułożyć marchewkę z części, tworzy pracę plastyczną według własnej inwencji twórczej
-potrafi interpretować treść piosenki ruchem i gestem

Metody: słowne, percepcyjne, czynne/samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania/

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: nasiona marchewki, skrzynka z ziemią, konewka z wodą, baloniki, owoce i warzywa/marchew, pietruszka, pomarańcza, jabłko, gruszka/, chustka do zasłaniania oczu, wykałaczki, sok „Kubuś”, rurki do picia, przybory kuchenne do wykonania surówki, karton A-1,sylwety marchewki pocięte na części, papier kolorowy, bibuła, sznurki, wstążeczki, ścinki materiałowe, klej, nożyczki, magnetofon, nagranie piosenki „Urodziny marchewki”

Przygotowanie do zajęć:
Wykonanie plakatu informującego rodziców o zorganizowaniu „Marchewkowego Dnia” ,w związku z tym prośba do rodziców o ubranie dzieci w tym dniu „na pomarańczowo”/mile widziane stylizacje „na marchewkę”/
Sala zajęć udekorowana – pomarańczowe flakoniki i kwiaty na stolikach, pomarańczowe serwetki.
Nauczycielka również ubrana „na pomarańczowo”


Przebieg dnia:
1.Sianie marchewki w skrzynce
-określanie wyglądu nasion/kolor, wielkość ,zapach/
-określanie warunków koniecznych do wysiewu nasion, wzrostu rośliny/gleba, woda, światło/

2.Dekorowanie sali balonikami w kolorze pomarańczowym
-ćwiczenia oddechowe/dmuchanie baloników/
-zabawy z balonikami/dmuchanie baloników powieszonych na nitkach

3.Wszystko o marchewce
-rozpoznawanie marchewki wśród innych warzyw, określanie jej koloru kształtu, wielkości
-degustacja marchewki, określanie jej smaku
-rozpoznawanie marchewki wśród owoców i warzyw za pomocą zmysłu smaku/dziecko ma zasłonięte oczy/
-omawianie wykorzystania marchewki w żywieniu/wypowiedzi dzieci/
-opowiadanie nauczyciela o wartościach odżywczych marchewki
-tworzenie skojarzeń słownych wokół wyrazu: marchewka
-degustacja soku Kubuś

4.Wykonywanie surówki z marchewki i jabłka/praca w grupach/
-zaproszenie dzieci z grupy młodszej do konsumpcji wykonanej przez dzieci surówki

5.Portret marchewki-praca w 3 zespołach
-składanie konturu marchewki z części, naklejanie na karton
-z dowolnie wybranych materiałów dzieci tworzą portrety marchewki
-opisywanie przez dzieci z poszczególnych grup swoich prac, omawianie ich treści

6.Zabawa z piosenką „Urodziny marchewki”

7.Wybór króla i królowej „Marchewkowego Dnia”- wręczenie dyplomów

8.Zakończenie zajęć – ewaluacja: dzieci odnosząc się do zajęć rysują na konturach marchewki odpowiednią minkę ( jeżeli zabawy im sie podobały rysują uśmiech, jeżeli nie-smutną minkę), przypinają marchewki na tablicy podzielonej na dwie części oznaczone minkami / smutną i wesoła/

Opracowała: Kołodziejczyk Ewa
Przedszkole Nr 8, Gorlice

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.