X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10625
Przesłano:

Porozmawiajmy o starości - scenariusz na Dzień Babci i Dziadka

Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat kompleksowy : Dzień Babci i Dziadka
Temat zajęć: Porozmawiajmy o starości

Cele operacyjne;;
- dziecko rozumie jakie profity i ograniczenia towarzyszą starości
- potrafi określić jak można pomóc ludziom starszym
- wie kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka
- potrafi złożyć życzenia
- potrafi współpracować w zespole
- przejawia troskę o estetyczne wykonanie zadań plastycznych

Środki dydaktyczne:
- gazetka ścienna
- płyta cd z piosenka dla dziadka
- mikrofon
- znaczki ;lider, pisarz, kontroler, czasu, łącznik z
nauczycielem
- życzenia dla babci i dziadka
- kartki, pisaki
- koperty, gotowe elementy ozdobne, kartka i klej


Przebieg zajęć :
1. Powitanie

2. Rozmowa o starości wg programu tv ;''Duże dzieciaki ''
Dzieci wraz z nauczycielem siadają swobodnie w kręgu. Ustalona zostaje zasada, że mówić może tylko ta osoba, która ma w danej chwili mikrofon. Nad kolejnością przekazywania mikrofonu czuwa nauczyciel. On również inicjuje i w miarę możliwości kontroluje dyskusję.
Oto przykładowe problemy jakie możemy postawić dzieciom:
Kto to jest stary człowiek? Czy znacie kogoś takiego?
Stary to nie brzmi dobrze. Jak delikatniej można powiedzieć o kimś kto przeżył już wiele lat?
Czy bycie kimś w podeszłym wieku może być fajne?
Czy kiedykolwiek pomagaliście komuś staremu? A może jakiś staruszek lub staruszka pomogła wam?
Czy wyobrażaliście sobie kiedyś jak wy będziecie starzy? Jak będziecie wyglądać, co będziecie wtedy robić?

3. Ćwiczenia słownikowe w grupach:
Dzielimy grupę dzieci na zespoły czteroosobowe. Każdy zespół wybiera lidera, kontrolera czasu, pisarza i łącznika z nauczycielem. Dzieci otrzymują znaczki zgodnie z pełnioną funkcją ( np.symbol namalowany na foli samoprzylepnej) oraz kartkę formatu A3 z napisanym na niej początkiem zdania:
1 zespoł: Moja babcia jest...
2 zespół: Mój dziadek jest..
3 zespół: Kocham babcie ,bo...
4 zespół: Kocham dziadka, bo...
Zadaniem zespołów jest wymyślenie i zapisanie w ciągu 5 minut jak największej ilości zakończeń.

4. Prezentacja grup – zespoły kolejno prezentują wyniki swojej pracy a powstałe plakaty wieszają na gazetce ściennej.

5.Konkurs składania życzeń.
Nauczyciel: Po tym co dzisiaj usłyszałam wiem, że macie wspaniałe babcie i dziadków. A czy wiecie kiedy obchodzimy ich święta?
Po uzyskaniu odpowiedzi, daty Święta Babci i Dziadka wieszane są na gazetce obok plakatów.
Nauczyciel: A teraz ogłaszam konkurs składania życzeń. Wcielę się na chwilę w rolę babci, a wy podejdziecie i złożycie mi życzenia.
Nauczyciel na bieżąco koryguje ewentualne błędy. W konkursie biorą udział osoby chętne. Zwycięzce można nagrodzić drobnym upominkiem lub brawami.

6. Wykonywanie laurek dla dzidkow – zajęcia plastyczne. Podkreślenie gotowych elementów (serc, kwiatków). Dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze pisać wklejają gotowe życzenia, pod którymi własnoręcznie się podpisują.

7. Podsumowanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.