SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH KSZTAŁTUJĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI ROZPOZNAWANIA, PRZEŻYWANIA I WYRAŻANIA EMOCJI
GRUPA 5 -6 LATKÓW
Temat: „Przez różowe okulary. Poznajemy uczucia - radość”
Cele ogólne:
-wzmacnianie poczucia własnej wartości,
-odkrywanie siebie,
- rozpoznawanie i określanie uczuć,
-rozwijanie u dzieci samoświadomości własnych emocji i uczuć,
- doskonalenie umiejętności nazywania, rozpoznawania i pokazywania
swoich uczuć
- budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poprawnie rozpoznaje i nazywa uczucia, stany emocjonalne;
- potrafi pokazać swoje emocje;
- stara się panować nad własnymi emocjami.
-poznaje prawo do radości,
- wczuwa się w określone sytuacje,
- wypowiada się na temat emocji,
- rozumie i akceptuje uczucia innych.
Metoda:
Słowna: rozmowa, instruktaż słowny
czynna: zabawy ruchowe, zadania stawiane do wykonania , aktywizująca.
Forma: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną, lusterka, karton, farby plakatowe, kubeczki, kapelusz.
Literatura: M. Bogdanowicz „Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym”, A. Kozłowska „Jak pomagać dziecku z zaburzeniami emocjonalnymi”, K.Vopel „Gry i zabawy interakcyjne”, „Z dzieckiem w świat radości” I. Koźmińska, E. Olszewska, „Dziecko własnym terapeutą” H. Olechnowicz,” Optymistyczne dziecko” M. Seligman.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa - "Powitanie".
"Witam wszystkich, którzy mają czerwone bluzeczki,
Witam wszystkich, którzy mają krótkie spodenki,
Witam wszystkich, którzy mają krótki rękawek,
Witam wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić.
2. Uśmiech" - zabawa integracyjna.
„Wysyłam do Was powitalny promyk uśmiechu,
Który powróci do mnie w pośpiechu”.
Nauczycielka i dzieci siedzą w kręgu na dywanie. N - lka dotyka ramienia dziecka patrzy mu w oczy, uśmiecha się. Kolejno wszyscy przekazują uśmiech bez słów.
3.Zabawa ruchowa wyzwalająca radość - „ZABAWA W POGODĘ”
Muzyka ilustruje pogodny, słoneczny dzień. Dzieci „wyrażają się w ruchu”, tak jak chcą i potrafią. Atmosfera niewymuszonej dyscypliny i nastrój radości podczas tego ekspresyjnego tańca pozwala osobom „dynamicznym” (nadpobudliwym) na ruchowe wyżycie się, a tym „zamkniętym w sobie” – na pokonanie nieśmiałości, natomiast jednym i drugim – na rozwijanie wiary w siebie i odwagi w poszukiwaniu własnych form i własnej estetyki ruchu.
Gdy muzyka naśladuje spadające krople deszczu (efekty akustyczne z instrumentu elektronicznego), najpierw słabego, potem przybierającego na sile. Spacerujące dzieci ilustrują gestami otwieranie parasola, trzymanie go nad głową, chodzenie miedzy kałużami (na stoliku leżą rekwizyty: pałeczki gimnastyczne – parasole, krążki – trzymane nad głową wyobrażają kapelusze). Gdy deszcz przechodzi w burzę (efekty wyładowań atmosferycznych „grzmoty”) wszyscy chowają się „pod dach”, tj. stają przy ścianie, przywierając do niej plecami, tak, „aby żadna kropla deszczu nie spadła na głowę”. Czekają, aż burza się skończy, by znowu w słabym deszczu spacerować pod parasolami, przechodząc do radości wywołanej ładną, słoneczną pogodą.
4.Gra twarzy- dzieci siedzą w kręgu, na dywanie rozsypane są fotografie przedstawiające twarze wyrażające różne emocje, zadaniem dzieci jest wybrać te, które przedstawiają ” radość”.
5. Lusterka- każde dziecko otrzymuje lusterko, dzieci przeglądają się w nich, rozmawiamy o tym, jak wygląda twarz, całe ciało, kiedy jestem zadowolony, szczęśliwy, uśmiecham się? Wyjaśnienie powiedzenia - „Przez różowe okulary”.
6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Ojciec Wirgiliusz’- pokazywanie radości gestem – ekspresja całego ciała.
7.Kapelusz radości – dzieci losują karteczki z niedokończonym zdaniem (odczytuje nauczyciel), dziecko dopowiada dalszą część zdania np.
- „Radość to ...”
-„Jestem zadowolony gdy ...”
-„ Uśmiecham się , gdy...”
-„ Cieszę się gdy...”
-„ Radość dla mnie to...”
9.Zabaw ruchowa –„ Pingwin”.
Och – jak przyjemnie i jak wesoło
W pingwina bawić się, się, się !
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy !
Pingwinek mama, pingwinek tata,
Pingwinek synek, córki trzy.
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy
Dzieci tworzą pociąg i idą wyprostowane kołysząc się na boki, ręce wzdłuż
tułowia dłonie odgięta.
Na słowa się, się, się- dzieci podskakują.
Następnie wykonują to co mówią słowa piosenki.
po zaśpiewaniu pierwsza osoba z początku idzie na koniec, itd.
10. „Malujemy radość” – FINGER PAINTING - metoda malowania 10- cioma palcami.
Na każdym stoliku umieszczamy po 6 kubeczków z podstawowym kolorami. W metodzie tej wykorzystywana jest naturalna skłonność dzieci do bawienia się w substancjach o konsystencji błota. Pozwalając dzieciom na zabawy z wykorzystaniem wyżej wymienionej metody uwalniamy ich od zahamowań, pozwalamy pokonać lęk i uwierzyć w swoje możliwości , wyzwalamy radość, jednocześnie pobudzamy do ekspresji fantastycznej. Dzieci po skończonej pracy opowiadają o niej, oglądają swoje dzieła.
11.Relaks – zabawa wyciszająca przy muzyce-„ Kołyska” – dzieci słuchają fragmentu ulubionej kołysanki. ( niektóre zamykają oczy, czują się bezpieczne, wyciszają się).