X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10597
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Z kołem jest wesoło" - zajęcia z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 4-letnich

Konspekt zajęć otwartych
w grupie dzieci 4-letnich

Temat: „ Z kołem jest wesoło... - zabawy z kółeczkami” - zajęcia dydaktyczne w obrębie edukacji matematycznej.

Cel ogólny:
- rozpoznawanie i wyodrębnianie w najbliższym otoczeniu kształtu figur geometrycznych płaskich – koło.
- umożliwienie rodzicom obserwacji funkcjonowania dziecka w grupie podczas zajęć edukacyjnych.

Cele operacyjne: dziecko:

rozpoznaje i próbuje nazywać figury geometryczne- koło;
uważnie słucha tekstu czytanego i inscenizowanego przez nauczycielkę;
swobodnie wypowiada się na dany temat;
bierze udział w zabawach ruchowych i muzycznych;
wykonuje pracę plastyczno - techniczną według poleceń nauczycielki,potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość;
wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole;

Forma aktywności: słowna, plastyczna, ruchowa, matematyczna.

Pomoce:
tekst opowiadania W.Sutiejew - „Myszka i Ołówek”,norka dla myszki, pacynki – myszka i ołówek, sztaluga z papierem, emblematy kół w 4 kolorach ( tyle, ile dzieci), sylwety duże kół w 4 kolorach, kolorowe kółka gimnastyczne, 2 obręcze duże , „Skarby” w różnych kształtach- guziki, klocki, kartki, kleje, flamastry, zestawy figur w kopertach dla każdego dziecka ( koło duże, koło małe, dwa trójkąty małe), tamburyno, nagranie muzyki do podskoków;

Przebieg zajęć:

1.Zabawa w kręgu : „Powitanie...”- wykonywanie prostych poleceń ruchowych zgodnie z instrukcją nauczyciela, ćwiczenie orientacji w schemacie ciała. Zapowiedź inscenizacji, zachęcenie dzieci do uważnego słuchania.

2.Inscenizacja tekstu W. Sutiejew - „Ołówek i myszka” przez nauczycielki.
3.Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu:
- Co myszka znalazła na stole Włodka?
- Dlaczego myszka chciała zatrzymać ołówek? ( aby ostrzyć na nim zęby)
- Co narysował ołówek dla myszki?
- Od jakiej figury zaczął rysowanie? Podpowiedź – zagadka:
„Mogą być cztery, mogą być dwa, ma je samochód i rower ma”

4.Odnajdywanie koła w sali- nazywanie kolorów.

5.„Segregowanie skarbów”- zabawa dydaktyczna: dzieci zostają podzielone na 2 grupy- każda grupa siada wokół dużej obręczy. Nauczyciel wsypuje do nich zawartość „pudła skarbów”- klocki i guziki. Zadaniem dzieci jest odszukać przedmioty w kształcie kół i pozostawić je na tackach w obręczach, a inne kształty zebrać do pojemników.

6.Zabawa ruchowa z emblematami –„ Znajdź koło w swoim kolorze”: dzieci otrzymują emblematy kół w 4 kolorach. W różnych miejscach sali nauczycielka rozwiesza duże koła w takich kolorach – będą to „przystanki figurowe”. Nauczycielka włącza wesołą muzykę zapraszającą do tańca. Na pauzę w muzyce dzieci ustawiają się pod takim kolorem koła - „przystanku”, jak ich emblemat. Zabawę powtarzamy 2 razy, przewieszając kolory przystanków w różne miejsca.

7.Zabawa ruchowa z emblematami i obręczami gimnastycznymi: „Hop do koła”:
dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna (zmienny), omijając rozłożone na dywanie obręcze. Na hasło - „Hop do koła” wskakują do koła w kolorze emblematu.

8.Praca plastyczno- techniczna: „Kotek z kółeczka”- naklejanie koła dużego (brzuszek), małego (głowa) oraz trójkącików (uszy) na arkusz papieru wg instrukcji nauczyciela, dorysowywanie ogonka, łapek, noska, wąsów flamastrami.

9.Zakończenie – wspólny taniec integracyjny z rodzicami - „Kółko, kółeczko...”.


ANEKS

opowiadanie W.Sutiejew - „Myszka i Ołówek ”

Na stoliku Włodka mieszkał sobie Ołówek .Włodek lubił rysować rozmaite obrazki, a Ołówek posłusznie rysował wszystko, co tylko Włodek chciał. Za to Włodek bardzo lubił swój Ołówek.
Raz w nocy kiedy Włodek już spał, na stół wdrapała się Myszka. Zobaczyła Ołówek, chwyciła go i zaniosła do swojej norki.
O : Puść mnie. Myszko, proszę cię!- błagał ołówek- Na co ci jestem potrzebny? Jestem zrobiony z drewna, nie można mnie jeść!
M: Będę cię gryzła, zęby mnie swędzą i ciągle muszę coś gryźć. O, tak! - i Myszka boleśnie ugryzła Ołówek.
O: Oj!- zawołał Ołówek- Pozwól mi chociaż narysować coś ostatni raz, a potem rób co chcesz!
M: Dobrze -rysuj sobie!- zgodziła się Myszka – Ale i tak pogryzę cię potem na drobne kawałeczki!
Ołówek ciężko westchnął i narysował kółko.(*głowa)
M: Czy to ser? - spytała Myszka.
O: Może i ser...- odpowiedział Ołówek i narysował jeszcze trzy małe kółka (*oczy i nosek)
M: No tak, to przecież ser, a to dziurki w serze – ucieszyła się Myszka.
O: Może to i dziurki w serze...-zgodził się Ołówek i narysował jeszcze jedno większe kółko(*brzuszek)
M: To jabłko! - zawołała Myszka.
O: Może to i jabłko...- powiedział Ołówek i narysował kilka o takich wałeczków.
M: Już wiem, to serdelki!!- zawołała Myszka oblizując się.- No kończ prędzej, bo mnie okropnie swędzą zęby!
O: Poczekaj jeszcze chwileczkę – powiedział Ołówek. Ale kiedy zaczął rysowaqć – o te małe trójkąciki, Myszka zawołała:
M: To jest podobne do KO...Nie rysuj dalej!
Ale Ołówek już narysował ogromne wąsy....
M: Ależ to prawdziwy KOT! - pisnęła przestraszona Myszka- RATUNKU! - i pędem uciekła w głąb swojej norki.
Od tego czasu Myszka już nawet nosa ze swojej norki nie wysuwała.
A Ołówek żyje dotąd, tylko zrobił się – o, taki malutki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.