X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10592
Przesłano:

Scenariusz zajęć z edukacji regionalnej w klasie II

Scenariusz zajęć z edukacji regionalnej
realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej
„Od edukacji regionalnej do edukacji globalnej” w klasie I b
z udziałem dzieci z przedszkola nr 206
przeprowadzonych dnia 29 kwietnia 2010 roku
w Szkole Podstawowej nr 33 z Oddziałami Integracyjnymi

Prowadzące: Anna Przytuła, Anna Nowak, Joanna Miller
Konsultacja metodyczna: Aleksandra Proc
Blok tematyczny: Jestem dumny, bo jestem Łodzianinem.
Temat dnia: Sławni Łodzianie, zabawy integrujące.

Cele ogólne:
zaznajamianie dzieci z sylwetkami sławnych Polaków – Łodzian,
wdrażanie do kreatywności w myśleniu, mówieniu, działaniu,
rozwijanie ekspresji twórczej dzieci,
pobudzanie wyobraźni,
doskonalenie umiejętności przestrzegania reguł i zasad podczas wspólnych zabaw,
wdrażanie do integrowania się dzieci wczesnoszkolnych i przedszkolnych,
sprzyjanie wczesnej adaptacji dzieci przedszkolnych do warunków szkolnych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
integruje się z grupą podczas zabaw i wspólnych zadań,
określa swój nastrój,
odgaduje zagadki,
odgaduje przy pomocy zmysłów ukryte przedmioty,
wypowiada skojarzenia, wywołane przez zmysły,
tworzy żywe rzeźby
koncentruje uwagę na czytanym tekście,
analizuje treść czytanego wcześniej tekstu,
przelicza zbiory,
określa mniejszości, większości i równości w zbiorach,
koloruje ilustracje związane z treścią wiersza,
tworzy prace plastyczne na określony przez nauczyciela temat,
przestrzega reguł i zasad określonych w zabawach,
integruje się z młodszymi kolegami podczas wspólnych zabaw.

Metody wg W. Okonia
czynna - ćwiczeń praktycznych,
słowna - rozmowa, zagadki, wiersz,
oglądowa – pokaz,
waloryzacji- ekspresji ruchowe, plastycznej

Metody aktywizujące wg J. Krzyżewskiej
· burza mózgów,
· ewaluacyjna – buźki

Formy pracy:
· indywidualna zróżnicowana,
· indywidualna jednolita,
· grupowa.

Środki dydaktyczne: guma, buźki, zdjęcia, kufer - walizka, książka J. Tuwima, zagadki tematyczne, atrybuty, lokomotywa z wagonami, kolorowanki.

TOK ZAJĘĆ:

Przywitanie, wprowadzenie w tematykę zajęć.
Rozmowa na temat nastroju, w jakim dziś są uczniowie i goście, wybieranie i przyklejanie buziek- załącznik nr 1.
Zabawa –„Przedstawmy się” - rozwijanie i zwijanie pajęczej sieci.
Uczniowie siedzący w kręgu podają swoje imię i rzucają do wybranej przez siebie osoby motek gumy, częściowo go rozwijając. Gdy wszystkie dzieci już się przedstawią , trzymają swoją część sieci. Wówczas następuje jej zwijanie idąc od ostatniego dziecka, które musi podać zapamiętane imię poprzedniego kolegi.
Rozwiązywanie zagadek związanych z tematyką pomników sławnych Łodzian - załącznik nr 2.
· czytanie treści poszczególnych zagadek przez nauczyciela,
· rozwiązywanie zagadek, tematycznie związanych z pomnikami sławnych Łodzian;
· przypomnienie przez dzieci haseł, będących odpowiedziami na zagadki,
· próba uzyskania odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób odpowiedzi do zagadek związane są z niedawno odbytą wycieczką?”
Spacer po ulicy Piotrkowskiej znajdującej się w klasie i przypomnienie poczynionych wcześniej obserwacji.
· Redagowanie ustnych wypowiedzi na temat oglądanych wizerunków: co to za postać, kim była, jak nazywa się pomnik, co przedstawia, jakie przedmioty zgromadzone są przy postaci?
Zabawa „Co kryje kuferek Reymonta?”.
W kuferku Reymonta zgromadzone są różne atrybuty, postaci z pomników. Dzieci usadzone w kole; chętne dziecko z zawiązanymi oczami sięga do kuferka, próbuje pozostałymi zmysłami odgadnąć i nazwać wylosowaną rzecz. W kufrze znajdą się: okulary, książka, zabawkowe pianino, kapelusz. Na koniec zastanawiamy się, jak wylosowane przedmioty wiążą się z przedstawionymi na pomnikach postaciami.
· Próba zdefiniowania pojęcia „atrybut”.
Zabawa w pomniki - wykorzystanie atrybutów z kuferka.
Dzieci dowolnie usadzone przy stolikach , w grupach 4, 5-cioosobowych. Każda grupa losuje jeden pomnik i wykorzystując atrybuty z kuferka formułuje z jednego dziecka udającego postać z pomnika zagadkę dla pozostałych uczniów, co to za pomnik?
Próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, „Która z powyżej poznanych postaci jest dzieciom najbliższa i dlaczego?”
Poznanie lub przypomnienie wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima
· słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza,
· opowiadanie treści wiersza,
· określanie zgodności treści wiersza z ilustracjami umieszczonymi na tablicy,
· przeliczanie, porządkowanie ilustracji do poszczególnych wagonów lokomotywy.
Kolorowanie rysunku przedstawiającego ładunki kolejnych wagonów określone w wierszu „Lokomotywa” J. Tuwima lub tworzenie własnego rysunku, będącego odpowiedzią na pytanie postawione przez autora
„ Co jeszcze mogło się w nich mieścić?” – załącznik nr 3.
Prezentacja, wypowiedzi dzieci na temat wykonanych prac- wystawka.
Zabawa w pociąg.
Wybrane dziecko jest lokomotywą, tak musi prowadzić ustawione za sobą dzieci(trzymają ręce na ramionach kolegi z przodu), aby żaden wagon- dziecko nie wypadło z torów.
13. Zakończenie i ewaluacja zajęć:
określanie swego nastroju po zajęciach poprzez wybieranie odpowiednich buziek


Załącznik nr 2

Zagadki
Kto najlepiej zimą śpi, kiedy mu się miodek śni?
Miś
Jedna rączka, cztery boki
Osiem rogów, spód i wierzch
Kiedy jedziesz w świat szeroki, w niej zamykasz, to co chcesz.
Walizka
Ma trzy nogi- nie do biegania
Ma klawisze- nie do pisania
Ma pedały, ale nie do gazu
Gdy zagra, poznasz go od razu.

Ma trzy grube nogi, mnóstwo zębów białych
Gdy mistrz przy nim siądzie, koncert da wspaniały.
Fortepian
Wygodna, drewniana, pomalowana
Czeka na Ciebie w parku od samego rana.
Ławka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.