SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W RAMACH AKCJI „ODBLASKOWA SZKOŁA” DLA KLAS I – III
TEMAT: I TY POWINIENEŚ NOSIĆ ODBLASKI
CELE ZAJĘĆ:
Cel główny:
• Poprawa bezpieczeństwa na drodze poprzez zaopatrzenie uczniów w odblaski.
Cele szczegółowe:
• Uświadomienie uczniom konieczności noszenia odblasków.
• Uświadomienie uczniom, jak ważne są elementy odblaskowe w ruchu drogowym.
• Wykonanie elementów odblaskowych z papieru odblaskowego.
• Rozprowadzanie odblasków wśród dzieci, młodzieży i dorosłych własnoręcznie wykonanych elementów odblaskowych. .
REALIZACJI:
• Wrzesień.
METODY:
• Pogadanka
• Opowiadanie
• Zajęcia praktyczne
• wycieczka
ŚRODKI:
• Papier odblaskowy.
• Wzory odblasków.
• Nożyczki.
• Ołówek.
• Latarka.
• Aparat fotograficzny.
• Taśma miernicza
FORMY:
• Indywidualna.
• Grupowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Wprowadzenie
Nauczyciel przedstawia opowiadanie pt. „Odblaski”
„Pewnego razu Staś i Kasia wybrali się w odwiedziny do swojej babci. Babcia co prawda mieszkała niedaleko, ale trzeba było przejść kilka ulic dalej, poboczem drogi głównej bez chodnika -Czy pamiętacie dzieci, którą stroną drogi powinniście iść ? – zapytała mama -Tak, mamusiu. Pójdziemy lewym poboczem. –A jak zachowacie się przed przejściem przez ulicę? -Spojrzymy w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo, a jeśli nic nie jedzie ulicą możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę. –Tak, ale po drodze jest także jeden sygnalizator świetlny. Pamiętacie, na jakim świetle możecie przejść przez ulicę? –zapytała mama. –Oczywiście , na zielonym – wykrzyknęły dzieci -Cieszę się, że macie tak dużą wiedzę o ruchu drogowym. Jednak pamiętajcie, aby wrócić do domu przed zmrokiem -Na pewno wrócimy przed mrokiem – zapewniły dzieci. Dzieci wyruszyły z wizytą do babci. Czas tam spędzony upłynął bardzo przyjemnie. Babcia i dzieci nawet nie zauważyły, że zrobiło się ciemno. –Babciu, nie martw się, do domu jest blisko,a my wiemy, jak zachować się na drodze. --Dobranoc babciu. –Dobranoc. Idżcie ostrożnie! -Obiecujemy ! Dzieci wyruszyły w powrotną drogę. Szły bardzo ostrożnie. ale przerażały je światła mijających aut. Wydawało im się, że samochody jadą blisko nich, że niemal ocierają się o ich ubrania. – Chyba nas słabo widzą! – krzyknął Staś. Nagle, obok nich zatrzymał się samochód. Z samochodu wysiadł Pan Policjant. Dzieci zrobiły przerażoną minę. -Dobry wieczór, dzieci. Macie wiele szczęścia, że idąc poboczem jezdni, bez latarki i bez świateł odblaskowych nie zostałyście potrącone przez nadjeżdżające auta z przeciwnego kierunku. - Mieliśmy wrócić do domu przed zmrokiem, ale zasiedzieliśmy się u babci .Przepraszamy za kłopot. Czy poniesiemy jakąś karę? - Nie, ale waszym obowiązkiem jest zaopatrzenie się w elementy odblaskowe lub ...zaproponujcie waszej pani w szkole taką lekcję, na której to wy sami zaprojektujecie znaczki odblaskowe ze specjalnego papieru odblaskowego. – To wspaniały pomysł! Na pewno go wykorzystamy i jeszcze zrobimy znaczki dla innych. Tymczasem dobranoc! - Ależ ja was już nie puszczę samych bez światełek odblaskowych i dlatego dziś wyjątkowo zawiozę was do domu. – Dziękujemy i na pewno wykorzystamy Pana pomysł , Panie Policjancie.”
II Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania
1.Zabawa ruchowa z elementem orientacyjno- porządkowym „Samochody”
III Uświadomienie dzieciom, jakie znaczenie mają odblaski i jakie konsekwencje możemy ponieść,jeśli ich nie nosimy:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, co to jest odblask i do czego służy. Jeśli jest to możliwe, nauczyciel robi w klasie półmrok i kieruje światło latarki na odblaskowy papier z odległości minimum 5 metrów, tak, by uczniowie mogli zaobserwować właściwości papieru odblaskowego. Nauczyciel przekazuje uczniom niezbędną wiedzę popartą ćwiczeniami w terenie.
1. W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do lat 15.
2. Jeśli zostanie potrącone dziecko bez odblasku, ubezpieczyciel ma pretekst do niewypłacania odszkodowania.
3. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z odległości 20 metrów.
4. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z odległości 30 metrów.
5. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości 150-300 metrów (przy światłach długich nawet do kilometra).
6. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 metrów.
7. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tys. Ludzi. Rannych zostaje ok. 70 tys. Prawie połowa to piesi i rowerzyści.
8. Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków.
9. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdów.
IV Praca indywidualna – wykonanie odblasków
Nauczyciel rozdaje papier odblaskowy i wzory odblasków do odrysowania. Zachęca uczniów do tworzenia własnych projektów.
V Rozprowadzanie odblasków
Uczniowie wraz z nauczycielem w czasie spaceru po najbliższej okolicy obdarowują odblaskami napotkane nie tylko dzieci, ale również dorosłe osoby. Przy wręczaniu odblasków recytują całą grupą wiersz o odblaskach :
„Kto kolorowe odblaski ma
O bezpieczeństwo swoje dba.
Błyszczą z przodu, błyszczą z tyłu,
Wesoło mrugają,
I swym blaskiem pozdrawiają:
Raz, dwa, ...raz, dwa,trzy
Noś je z sobą.
A będziesz bezpieczny i ty”
W tym czasie nauczyciel lub jedno z dzieci objaśnia każdemu spotkanemu pieszemu, co jest celem akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA. Pozostałe dzieci przyklejają własnoręcznie wykonane odblaski na kurtki lub plecaki spotkanych przechodniów.
V POWRÓT DO SZKOŁY
Opracowała:
Jadwiga Kluska
SP Grodzisko
Małopolska