Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich
Czas trwania : 5 godz.
Miejsce : Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Siedliskach
Prowadząca zajęcia : Monika Jakubiszyn Temat bloku tematycznego :„ Łąka"
Temat zajęć : „Rośliny łąki"
Cele ogólne :
- rozwijanie zainteresowań dzieci przyrodą w najbliższym otoczeniu
- zapoznanie z nazwami popularnych roślin łąkowych
- wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy
- stwarzanie warunków do dzielenia się spostrzeżeniami
- wdrożenie do uważnego słuchania
-wyrabianie umiejętności układania wyrazów z alfabetu ruchomego
Cele operacyjne :
- dziecko rozpoznaje i prawidłowo nazywa popularne rośliny łąkowe
- zna cechy charakterystyczne dla poszczególnych kwiatów i traw
- potrafi dopasować obrazek do podpisu
- używa w mowie potocznej nowo poznane wyrazy
- umie odczytać rozwiązanie krzyżówki
- potrafi wyróżnić głoski w nagłosie i wygłosie
Środki wspomagające działanie :
Kaseta magnetofonowa, płyta CD, sylwety kwiatów i traw łąkowych Ilustracje roślin (dla każdego dziecka - mak, jaskier, stokrotka mlecz, koniczyna, rumianki) , materiał przyrodniczy(przyniesione z wycieczki rośliny), karteczki z nazwami roślin, litery alfabetu ruchomego, blok, farby plakatowe, książka- ćwiczenia.
Metody: słowna - opis, instruktaż, rozmowa czynna - spacer, ćwiczenia praktyczne, zabawy dydaktyczne oglądowa - pokaz (sylwety, ilustracje), obserwacja
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.„Wiosenny wiaterek"-zabawa relaksacyjno-organizacyjna.
Dzieci przy dźwiękach melodii (z serii „Odgłosy przyrody") spacerują po sali z rękoma uniesionymi w górę- kołyszą się na wietrze. Zwracanie uwagi na dynamikę melodii. Gdy melodia milknie dzieci zatrzymują się siadają w kole.
2.Nauczycielka pokazuje sylwety wybranych kwiatów i traw łąkowych, a następnie je nazywa.
Umieszczenie sylwet na tablicy.
3.„ Kto zna lepiej kwiaty i trawy łąki"- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem ilustracji. Rozpoznawanie i nazywanie wybranych roślin łąkowych.
Który kwiat jest ci znany ?
Który kwiat jest według ciebie najładniejszy ?
Jaki kwiat ma kolor czerwony ?
Jak nazywają się kwiaty koloru żółtego ?
4.Słuchanie wiersza Stanisława Kraszewskiego pt. „Zające na łące".
Zające na łące w chowanego grały, między bratki w rabatki ciągle się chowały. Skakały przez pole w chabry i kąkole.
Fikały koziołki w jaskry i fiołki.
Skakały przez krzaki między mlecze,
maki przez calutkie ranki w kaczeńce, rumianki.
5.Wypowiedzi dzieci na temat wiersza. -Co robiły zające w wierszu -Gdzie zajączki bawiły się w chowanego ? -Jakie kwiaty rosły na rabatach ? -Jakie kwiaty rosły na polu ? -Które kwiaty są wymienione w wierszu i przypięte na tablicy -Jakich kwiatów nie ma w wierszu a są na tablicy ?
6.Spacer na pobliską łąkę. -Zachęcanie dzieci do uważnej obserwacji. -Zwracanie uwagi na odpowiednie zachowanie na łące. -Nazywanie napotkanych kwiatów i traw. -Zrywanie roślin łąkowych.
7.Powrót do szkoły. *Rozmowy na temat wycieczki i wrażeń jakie dzieci doznały -Porównywanie naszej łąki z miejscem akcji wiersza( podobieństwa i różnice). -Oglądanie przyniesionego materiału przyrodniczego- określanie kształtu , barwy i zapachu. * Segregowanie materiału przyrodniczego i prawidłowe nazywanie.
8.Zorganizowanie w „kąciku przyrody" wystawy pt. „ Kwiaty łąki' z wykorzystaniem roślin przyniesionym z wycieczki.
9.Dobieranie przez dzieci podpisów do obrazków-praca przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje ilustracje poznanych kwiatów i traw(mak,jaskier, stokrotka, mlecz, koniczyna, rumianki) oraz karteczki z podpisami.
10.Rozwiązywanie krzyżówki- praca z książką. -Dolep brakujące literki do krzyżówki, a dowiesz się czego jest najwięcej na łące. -Odczytaj hasło.
11.Rozwiązywanie czytanych przez nauczyciela zagadek o kwiatach łąki.
Kwiat, co się latem na łące czerwieni, będzie grzechotką w późnej jesieni
Sto płatków białoróżowych
Dookoła żółtego środka.