X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10507
Przesłano:

Jak zachować się w nietypowych sytuacjach - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć wychowawczych dla uczniów pierwszego etapu edukacyjnego

TEMAT: Jak zachować się w nietypowych sytuacjach? – Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zagrożeń społecznych.

CELE:
- Kształcenie u uczniów umiejętności bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia
- Uświadomienie uczniom potrzeby dbania o własne bezpieczeństwo
- Zachęcenie uczniów do naśladowania pozytywnych zachowań
- Uświadomienie uczniom niebezpieczeństw i zagrożeń w szkole
i środowisku
- Uświadomienie uczniom sposobów korzystania z pomocy instytucji działających w mieście
- Kształcenie umiejętności zachowania się w sytuacjach nietypowych

METODY PRACY:
- Aktywne-gry dydaktyczne, drama: bycie w roli,
- Programowe- praca z materiałem ikonograficznym / karta pracy/
- Podające-krótka rozmowa nauczająca
- Praktyczne-projekt

FORMY PRACY:
- Praca zbiorowa: jednolita i zróżnicowana
- Praca jednolita: jednolita i zróżnicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Karty pracy, numery ważnych telefonów, telefon


Przebieg zajęć.

1.Powitanie uczestników zajęć:
Uczniowie stoją parami zwrócenie twarzą do siebie i wymawiają formułę powitania:
„ Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, już czas.
Jestem ja (wskazują na siebie), jesteś Ty ( wskazują osobę stojącą naprzeciw), raz, dwa, trzy (klaszczą w ręce partnera)”.

W czasie zabawy stojący po zewnętrznej stronie przesuwają się w prawą stronę. Zabawa trwa, aż do ponownego spotkania tych samych osób z pierwszej pary.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć – przedstawienie bohaterki dzisiejszych zajęć – AGATKI i rozdanie kart pracy.
Przedstawiam Wam AGATKĘ – bohaterkę naszych dzisiejszych zajęć.
(nauczyciel prezentuje rysunek Agatki)
Agatka miała ostatnio bardzo wiele przygód, o których chce Wam dzisiaj opowiedzieć i prosić Was o pomoc w ich rozwiązaniu.
Posłuchajcie pierwszej przygody:
Pewnego dnia Agatka wybiegła na podwórko w czasie przerwy. Pod drzewem stały jej koleżanki.
Po chwili do dziewczynek podszedł Marek z klasy V e
i zaproponował, że sprzeda im niedrogo zegarek. Przedmiot pochodził z kradzieży, a Marek nie robił z tego tajemnicy. Zachęcał, że zegarek może odstąpić za 15 zł. Agatka miała pieniądze w domu, ponieważ w sobotę dostała od babci 20 zł. Co powinna zrobić Agatka?
( swobodne wypowiedzi uczniów na temat:, „Co powinna zrobić Agatka? ”).

Po skończonych wypowiedziach nauczyciel zadaje dzieciom pytanie i przedstawia dwie odpowiedzi. Zadaniem dzieci jest wybrać, która odpowiedź jest właściwa i zaznaczyć ją w karcie pracy.


KARTA PRACY:

Zachowuję się bezpiecznie!

PYTANIE 1: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka kupi zegarek.
B. Agatka odmówi Markowi.

DRUGA PRZYGODA AGATKI:
Agatka wesoło wracała ze szkoły, gdy nagle zobaczyła jak do kolegi z jej klasy podeszło dwóch starszych chłopców i zażądało pieniędzy. Kiedy chłopiec nie chciał im dać zaczęli go bić. Co powinna zrobić Agatka?(swobodne wypowiedzi dzieci).

PYTANIE 2: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna poprosić o pomoc kogoś z przechodniów lub powiadomić rodziców
B. Agatka powinna udać, że nic nie zauważyła i szybko iść do domu.

TRZECIA PRZYGODA AGATKI:
Agatka i jej braciszek byli sami w domu. Nagle braciszek źle się poczuł – bolała go głowa, było mu niedobrze. Co powinna zrobić Agatka?
( swobodne wypowiedzi uczniów).

PYTANIE 3: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna natychmiast zadzwonić po pogotowie lub poprosić o pomoc najbliższą sąsiadkę.
B. Agatka powinna otworzyć apteczkę i dać bratu jakieś lekarstwo.
Nauczyciel przestrzega uczniów przed korzystaniem z apteczki bez wiedzy dorosłych!
Przypomnienie numeru telefonu pogotowia ratunkowego – 999.
Inscenizacja:
Wyobraź sobie, że jesteś Agatką i dzwonisz po pogotowie. Co powiesz?

CZWARTA PRZYGODA AGATKI:
Agatka idąc do szkoły zauważyła, że grupa kolegów z jej klasy jest bardzo zainteresowana rozmową. Kiedy podeszła do kolegów, zobaczyła, że ich uwaga jest skupiona na przedmiocie, który znalazł Olek.
Olek wyjaśnił, że pojemnik – metalowy, szary, wielkości paczki herbaty znalazł przed szkołą. Wewnątrz pojemnika były trzy ampułki, a w nich złocista ciecz. Ampułki nie były opisane, nie miały żadnej nazwy. Co powinna zrobić Agatka?
(swobodne wypowiedzi dzieci)

PYTANIE 4: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna otworzyć ampułki
B. Agatka powinna ostrzec kolegów przed dotykaniem ampułek i zgłosić fakt ich znalezienia osobom dorosłym

PIĄTA PRZYGODA AGATKI:
Wszystkie dzieci z podwórka Agatki zgodnie bawiły się na placu zabaw.
W pewnym momencie z sąsiedniego podwórka przyszło kilku starszych chłopców i zaczęło niszczyć ławki, huśtawki, łamać gałęzie, malować sprayem po murach, niszczyć zieleń, strzelać z procy do ptaków.
Co powinna zrobić Agatka?
(swobodne wypowiedzi dzieci)
PYTANIE 5: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna powiedzieć rodzicom, którzy zadzwonią po policję
B. Agatka powinna szybko wrócić do domu i nic nikomu nie mówić.
Przypomnienie numeru telefonu policji – 997

SZÓSTA PRZYGODA AGATKI:
Tego dnia Agatka była bardzo zadowolona otrzymała, bowiem w szkole dwie piątki: jedną z plastyki, a drugą z matematyki. Kiedy wróciła ze szkoły w domu nikogo nie zastała. Postanowiła, więc wyjść na podwórko. Kiedy spacerowała po alejkach podszedł do niej nieznajomy mężczyzna i poprosił,żeby zaniosła na pocztę niedużą paczkę. Tłumaczył dziewczynce, że on nie ma za dużo czasu, bardzo się śpieszy, a na tę paczkę czeka naczelnik poczty. Jak powinna zachować się Agatka?(swobodne wypowiedzi dzieci)
PYTANIE 6: /odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna zanieść paczkę
B. Agatka powinna grzecznie odmówić

SIÓDMA PRZYGODA AGATKI:
W czasie korzystania ze szkolnej toalety Agatka zobaczyła w kącie ładnie zapakowana małą paczuszkę. Była bardzo ciekawa, co znajduje się w jej środku. Co powinna zrobić Agatka?
(swobodne wypowiedzi dzieci)

PYTANIE 7:/odpowiedź należy wpisać do karty pracy/.
A. Agatka powinna sprawdzić, co znajduje się w środku paczki
B. Agatka powinna szybko zawiadomić o znalezionej paczce dyżurującego nauczyciela.

3. Podsumowanie zajęć:
Podliczenie zdobytych przez uczniów punktów:
7p-5p – WSPANIALE! Potrafisz zachowywać się bardzo bezpiecznie w różnych sytuacjach. Z Tobą można czuć się bezpiecznie i pewnie.
4p-2p – Musisz uważać i zachowywać się ostrożniej w różnych nietypowych sytuacjach.
1p-0p - Musisz bardziej uważać na niebezpieczeństwa czyhające na Ciebie w szkole i poza nią.

PAMIĘTAJ, ŻE ZAWSZE POMÓC CI MOŻE:

POLICJA – 997
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
STRAŻ MIEJSKA – 262-69-26
POGOTOWIE GAZOWE - 992
TELEFON ZAUFANIA - 988
POŁACZENIE ALARMOWE Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO - 112

PAMIĘTAJ!!!
TE OSOBY ZAWSZE MOŻESZ PROSIĆ O POMOC:
RODZICE, SASIEDZI, NAUCZYCIELE, PRACOWNICY SZKOŁY, POLICJANCI, STRAŻNICY MIEJSCY.
4. Pożegnanie grupy zabawą „Uścisk”.
Uczestnicy zajęć podają sobie ręce, spoglądając na kolegę z lewej i z prawej strony. Mówią „DOBRZE, ŻE JESTEŚ”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.