Numer: 10499
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu – zabawy przy muzyce

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 6-letnich
Prowadząca: Joanna Mrozowska
Temat kompleksowy: „Marzec – dziwny miesiąc”
Temat zajęcia: „W marcu jak w garncu – zabawy przy muzyce”.

Cele ogólne:
- pobudzenie dziecięcej wyobraźni poprzez muzykę oraz sytuacje nietypowe w czasie zabawy;
- udział w zabawach ze śpiewem o bardziej skomplikowanych formach ruchu;
- kształtowanie większej sprawności i swobody w poruszaniu się przy muzyce;
- kształtowanie płynności i estetyki ruchów,
- usprawnianie małej i dużej motoryki,
- rozwijanie wyobraźni twórczej podczas układania muzycznego obrazka.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
1. Oddać ruchem charakter muzyki, jej dynamikę i rytm.
2. Reagować na zmiany tempa w muzyce.
3. Śpiewać piosenki i ilustrować je ruchem.
4. Współdziałać w zabawie z kolegami.
5. Słuchać utworów instrumentalnych, zauważyć zmiany tempa i dynamiki w utworze.
6. Uważnie słuchać i poprawnie wykonywać polecenia nauczycielki.

Treści programowe:

Obszar edukacji muzycznej.

Zagadnienie:
Słucham muzyki i uczę się jej rozumienia.

Poziom IV
Rozwiązywanie zagadek muzycznych.
a) rozpoznawanie piosenki po melodii nuconej przez nauczycielkę lub granej na instrumencie...

Zagadnienie:
Śpiewam piosenki i bawię się przy muzyce.

Poziom IV
Śpiewanie piosenek: indywidualnie, w małych zespołach, z całą grupą.
Wyrabianie szybkiego refleksu psychoruchowego poprzez udział w zabawach inhibicyjno – incytacyjnych.
Nabieranie większej sprawności i swobody w poruszaniu się przy muzyce. Kształtowanie płynności i estetyki ruchów.
Improwizacje taneczne – tworzenie własnych układów tanecznych do utworu muzycznego.

Metody:
Czynne, słowne

Formy pracy:
Mowa i śpiew, ruch przy muzyce, słuchanie muzyki

Pomoce:
Krążki gimnastyczne, nagrania: J. Brahms „Taniec węgierski”, piosenka „W marcu jak w garncu”, płyta „Wesoła szkoła sześciolatka” cz. 1, A. Vivaldi – „Cztery pory roku” – Wiosna

Literatura:
1. ABC ... Program wychowania przedszkolnego XXI w.
2. Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu – D. Malko.
3. Wychowanie w przedszkolu Nr 2/1999


Przebieg zajęć:

1. Muzyczne powitanie:
N: śpiewa: Witam ciebie 2x
Witam was 2x
Wszyscy się witamy 2x
D: śpiewając odpowiadają:
Bo już czas 2x

2. Zabawa inhibicyjno – incytacyjna: dzieci – kropelki poruszają się w rytm muzyki, na przerwę przykucają – „zamarzają w sople”

3. Zagadka muzyczna: N – nuci melodię piosenki „W marcu jak w garncu” – D odgadują tytuł piosenki.

4. Ilustracja ruchowa piosenki – D śpiewając piosenkę naśladują ruchem jej treść.

5. „Strumyk”: zabawa do piosenki (muz. L. Miklaszewski, sł. Z. Holska – Albekier
- Dzieci ustawione w dwóch rzędach. Na podłodze rozłożone krążki – kamienie. Strumyki „płyną” między kamieniami bez potrącania się. Na refren piosenki „ A fale strumyka....”, strumyki kołyszą się na boki.

6. Co się dzieje w mysiej norce? – aktywne słuchanie muzyki wg B. Strauss.
Dzieci siedzą w kole plecami do siebie i recytując wiersz, na plecach kolegi wykonują masaż:
Skrobie serek myszka mała,
Bardzo dużo naskrobała.
Teraz go do norki niesie,
Resztę na wózeczku wiezie.
Równo w norce go układa,
Myszek cieszy się gromada.
Z apetytem gładzą brzuszki,
Aż z radości tupią nóżki.
A gdy serek cały zjadły,
Do snu równo się pokładły.

N – rozdaje dzieciom kartki, z których wydzierają one maseczkę myszy.
Następnie w maseczkach wykonują taniec do muzyki Gosska „Taniec myszy”

7. Zabawa z chustkami: D – ruchem chustki mają pokazać różne nastroje:
- spokój, radość, smutek, niepokój.
- Taniec z chustkami do muzyki J. Brahmsa „Taniec węgierski”

8. Muzyczny obrazek.
D – wykorzystując wszystkie dostępne przedmioty wykorzystane na zajęciach układają dowolną kompozycję na tle muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku” – Wiosna.

9. Muzyczne pożegnanie.

N: Żegnam was,
Żegnam was,
Pożegnania już czas.
D: Jestem ja,
Jesteś ty
Raz, dwa trzy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.