Numer: 10470
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne liście - scenariusz zajęcia

Prowadząca: mgr Karolina Żbik

Data: 19.11.2009r

Grupa: „Tygryski”- 3,4 latki

Temat zajęcia: „Jesienne liście”


Obszary według nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
obszar nr 3 – wspomaganie rozwoju mowy dzieci
obszar nr 9/2 – wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
obszar nr 8/1, 8/2 – wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec
obszar nr 11/1 – pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń

Cele ogólne:
- rozwijanie inwencji twórczej dziecka; ukazanie możliwości - wykorzystania różnych technik plastycznych
- znajomość aktualnej pory roku
- wykonywanie prac plastycznych, odczuwanie zadowolenia i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania
- wyrabianie śmiałości w spontanicznym wypowiadaniu się w różnych sytuacjach

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- chętnie wypowiada się na dany temat
- wie, jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie
- rozpoznaje kolory liści jesiennych
- chętnie bierze udział w zabawach ruchowych, umiejętnie łączy ruch z muzyką, ma poczucie rytmu
- potrafi zgodnie współpracować w zespole podczas wykonywania pracy plastycznej
- zna różne techniki plastyczne i potrafi je wykorzystać w zadanych pracach

Metody:
- z grupy metod czynnych: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowane własną działalnością dziecka
- z grupy metod słownych: rozmowa kierowana, pogadanka, instrukcja
- z grupy metod percepcyjnych: obserwacja, pokaz, przykład

Formy:
- zbiorowa
- praca w małych zespołach

Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające pory roku
- kolorowe liście
- płyta z piosenką „Kolorowe listki”
- odtwarzacz CD
- obręcze czerwone i niebieskie
- przykładowe prace wykonane przez nauczycielkę
- duży szablon liścia dla każdej grupy
- farby plakatowe
- kubki
- pędzelki
- klej
- bibuła
- papier kolorowy
- jesienny medal dla każdego dziecka

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa muzyczno-ruchowa „Słońce świeci, deszczyk pada” przy akompaniamencie pianina

2.Wprowadzenie do tematu zajęć- zagadka:
„Jaka pora roku przychodzi po lecie,
długie babie lato z gałązkami splecie?
Słońce świeci teraz słabiej,
liście z drzewa opadają,
deszczyk pada coraz częściej,
jeże, misie zasypiają (Jesień)

3.Odszukanie spośród podanych ilustracji obrazka przedstawiającego jesień.

4.Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami z wykorzystaniem ilustracji:

jakie zmiany zachodzą jesienią w przyrodzie?
co się dzieje z drzewami jesienią?
jakie kolory mają liście spadające z drzew?

5.Przedstawienie ruchem słów piosenki „Kolorowe listki”.

6.Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz”- udzielanie odpowiedzi na pytania za pomocą obręczy (kolor niebieski oznacza fałsz, kolor czerwony prawdę):
- jesienią na gałęziach drzew leży śnieg
- jesienią jest bardzo ciepło na dworze
- jesienią można chodzić do lasu i zbierać grzyby
- jesienią można opalać się i kąpać w jeziorze
- jesienią liście spadają z drzew
- liście są kolorowe i można z nich zrobić piękne bukiety

7.Praca plastyczna: „Jesienne liście”
Praca w małych zespołach- wykonywanie jesiennych liści za pomocą różnych technik plastycznych:
I zespół- farby plakatowe, pędzelki
II zespół- bibuła, klej
III zespół- papier kolorowy, klej

8.Omówienie prac

5.Wręczenie dzieciom jesiennych medali w podziękowaniu za starannie wykonane prace plastyczne

6.Piosenka „Kolorowe listki”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.