Scenariusz zajęć „W świecie dźwięków i muzyki”
Prowadzący: Beata Machowiak
Data: 13.10.2010r. – 14.10.2010r.
Czas trwania: 90 minut
Cel główny:
- rozbudzanie wyobraźni dzieci,
- utrwalenie nazw instrumentów perkusyjnych,
- kształcenie gry na instrumentach perkusyjnych,
- kształcenie umiejętności ilustrowania treści wiersza grą na instrumentach,
-doskonalenie odbioru bodźców słuchowych
Cele szczegółowe, dziecko:
- wymieni nazwy instrumentów perkusyjnych,
- zagra różne dźwięki na instrumentach perkusyjnych,
- zilustruje dźwiękami wiersz,
- odgadnie brzmienie instrumentów,
Przebieg zajęć:
1.„Czy znasz te instrumenty?” – zgadywanka muzyczna.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada w środku kręgu różne instrumenty perkusyjne. Prezentuje dzieciom nagrania brzmienia poszczególnych instrumentów. Dzieci starają się skojarzyć usłyszane dźwięki z instrumentami. Podają nazwy tych instrumentów.
2.Zabawa „Co słyszę”
Dzieci kładą się na dywanie, zamykają oczy. Nazywają źródło dochodzenia dźwięków z otoczenia : szmer rozmowy, szum drzew, jadące pojazdy. Następnie nauczyciel uderza w dowolny instrument, np. trójkąt dwa razy, zadaniem dzieci jest odgadnąć nazwę instrumentu i powiedzieć, ile dźwięków usłyszały.
3.Zachęcenie dzieci do wspólnego wykonania instrumentów muzycznych z dowolnych przedmiotów przyniesionych z domu.
4.Rozmowa na temat przyniesionych przedmiotów, zaprezentowanie ich przed kolegami i koleżankami.
5.Poproszenie przedszkolaków o poszukanie pomysłów na wydobywanie dźwięków z przyniesionych przedmiotów.
6.Wykonanie przez dzieci instrumentów muzycznych przez dzieci (ze zgromadzonych materiałów)
• pudełka po kremach, gumach do żucia, butelkach po witaminach, ryż, kasza, kawałki grubego sznurka (do wykonania grzechotek),
• rolki po ręcznikach papierowych, folii aluminiowej, gumki recepturki, bibułka gładka (do zrobienia tuby),
• styropianowe tacki i nakrętki od wody mineralnej, soków, sznurki (do zrobienia tamburyna),
• gruby karton, sznurek (do zrobienia bębenka),
• pałeczka (drewniana), kapsle (metalowe), druciki (do wykonania dzwonków),
• kolorowy samoprzylepny papier, nożyczki (do ozdobienia instrumentów).
7. Dekorowanie wykonanych instrumentów według swoich pomysłów i wyobraźni.
8. Prezentacja wykonanych przez siebie instrumentów oraz sposobu wydobywania z nich dźwięków.
9. Wykonanie krótkiej etiudy, gdzie dzieci odtwarzają dźwięki w określonej sekwencji czasowej.
10. Zapoznanie z wierszem Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesienne czerwienie”.
• Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela,
• Nauka wiersza metodą „ze słuchu”,
• Ilustracja muzyczna wiersza.
Wiersz „Jesienne czerwienie” Małgorzaty Strzałkowskiej
Znowu przyszła do nas jesień
(dzieci rytmicznie uderzają w bębenki)
Poznikały gdzieś upały
(cichutko uderzają w bębenki)
Zwiędły róże i stokrotki
I motyle odleciały
(grzechotki)
Już ucichło żab kumkanie
(tamburyno)
Umilkł już bociani klekot
(dzwonki)
Wicher hula coraz śmielej
I jaskółki gdzieś daleko
(tuba)
Ale jesień na pociechę owocami nas częstuje
Niesie dynie i orzechy,
Kasztanami zasypuje
(wszystkie instrumenty w każdym wersie z powyższych)
A do tego świat nam
złoci
(grzechotki)
I brązowi
(tamburyno)
I czerwieni
(dzwonki)
Więc jak tu się moi drodzy, nie
Uśmiechać do jesieni?
(wszystkie instrumenty)
Bibliografia:
1.Małgorzata Strzałkowska „Jesienne czerwienie”
2.Joanna Stec „Zagadki dla najmłodszych”
3. Scenariusze zajęć dziennych z sześciolatkami", część 2 Wydawnictwo Nowa Era