SCENARIUSZ ZAJĘĆ – KOLORY W GRUPIE DZIECI NAJMŁODSZYCH.
Krąg tematyczny: Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!
Temat dnia: O czym mówią kolorowe światła?
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna ,,Czerwony”- szukanie i wskazywanie koloru.
Cel główny: Dziecko rozpozna i wskaże kolor czerwony
Cele szczegółowe
Dziecko:
- wyróżnia kolor czerwony spośród innych,
- odszuka rzecz w kolorze czerwonym w sali,
-weźmie udział w zabawie.
- udziela odpowiedzi na pytania nauczyciela
- rozwija spostrzegawczość wzrokową
Metody wg Okonia:
Podające: pogadanka, objaśnienie,
problemowe: metody aktywizujące: zabawa dydaktyczna
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Zasady: poglądowości, systematyczności, stopniowania trudności, wiązania teorii z praktyką,
Środki dydaktyczne:
Worek z przedmiotami w kolorze czerwonym, czerwone światło sygnalizatora, tamburyno, obrazki pojazdów w kolorze czerwonym, guma mocująca, obrazki z przedmiotami w kolorze czerwonym i dwa w innym kolorze-dla każdego dziecka zestaw, naklejki - serduszka
Przebieg zajęcia
1.„Kółeczko” zabawa organizacyjno-porządkowa
„Zrobimy kółeczko, okrągłe kółeczko,
Jak piłka, jak balon okrągłe kółeczko.”
2.„Balonik” zabawa ruchowa
„Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę
No i bach.... „
3.„Czarodziejski worek” zabawa dydaktyczna –wprowadzenie koloru czerwonego
N: wyciąga pojedynczo przedmioty z worka
Dz: nazywa przedmiot i określa, do czego służy
N: po wyciągnięciu kilku przedmiotów pyta dzieci
Co te przedmioty mają wspólnego?
Dz.; podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie nauczyciela
N: gdy usłyszy odpowiedz, że wspólny mają KOLOR pyta:
Jaki to kolor?
Dz.; szukają wizualnego odpowiednika dla koloru czerwonego
Czerwony jak.....(słońce, trawa, serce, niebo)
4.„Samochody”- zabawa ruchowa
Dz.: Określają kolor światła i wyjaśniają, czego nie wolno robić, gdy jest czerwone światło
Dz.: naśladują jazdę samochodem, gdy zobaczą kolor czerwony zatrzymują się i stoją w miejscu.
5.„Parking samochodowy”- zabawa w układanie pojazdów w kolorze czerwonym
Dz.: wybierają pojazdy w kolorze czerwonym i przypinają na wyznaczonym miejscu
N; podsuwa pojazdy w innym kolorze, aby sprawdzić czy dzieci właściwie rozpoznają kolor
6.„Poszukaj i przynieś coś czerwonego” - zabawa ruchowa na spostrzegawczość i kojarzenie
N; rozkłada na dywanie pętlę, do której dzieci mają przynieść rzeczy w kolorze czerwonym lub układają na wyznaczonym miejscu
Dz: szukają przedmiotów w kolorze czerwonym
N: kontroluje, jakie przedmioty dzieci przynoszą i koryguje błędy
7.„Co jest czerwone?”- zabawa dydaktyczna –działanie dzieci z nowym kolorem
Dz: siadają do stolików i próbują ułożyć na kartce rzeczy w kolorze czerwonym
N: sprawdza, czy dzieci odrzucają przedmioty w innym kolorze
8.„Rowerowa piosenka”J. Kucharczyk –zabawa ilustracyjna z piosenką.
1. Kiedy spojrzę na ulicę jadą piękne samochody,
autobusy i tramwaje spieszą wciąż.
Po błękitnym, czystym niebie samoloty mkną przed siebie i pociągi jadą z wszystkich świata stron.
Ref.: A ja swoim rowerem zwiedzę cały świat,
lubię kiedy w uszach gwiżdże wiatr.
Mijam pola i lasy i podziwiam wciąż
jaki piękny jest nasz świat.
9.Podsumowanie zajęcia
N:wyróżnia poprawnie wykonane zadania, chwali dzieci
Dz; otrzymują czerwone naklejki, muszą podać kolor serduszka