Scenariusz zajęć indywidualnych – funkcjonowanie w środowisku
Edukacja polonistyczna
Temat zajęć: Podróż po Kosmosie
Cele ogólne:
• Poszerzanie wiedzy o astronomii i Kosmosie
• Wzbogacanie słownika dziecka o pojęcia związane z astronomią
• Doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
Cele szczegółowe:
Uczennica:
• Zna tytuł omawianej lektury oraz jej autora
• Podaje imiona głównych bohaterów
• Wymienia nazwy ciał niebieskich, o których opowiadał dzieciom pan Astronom
• Uważnie ogląda przygotowaną przez nauczyciela prezentację multimedialną
Metody: pogadanka, pokaz, ćwiczenia
Formy: indywidualna
Środki dydaktyczne: książka Wandy Chotomskiej „Dzieci pana Astronoma”, prezentacja multimedialna przygotowana w programie PowerPoint „ Podróż po Kosmosie”, karta ćwiczeń
Przebieg zajęć
1. Powitanie, czynności organizacyjne
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć:
• Jak brzmi tytuł książki, którą poznałaś na poprzednich zajęciach?
• Kto jest jej autorem?
• Jak mają na imię główni bohaterowie?
• Czym zajmuje się astronom?
• Co to jest Kosmos?
3. Zaproszenie uczennicy do podróży w Kosmos – wspólne oglądnie i omawianie prezentacji multimedialnej:
• Slajd 1 – Zaproszenie
• Slajd 2 – Jak obserwujemy Kosmos?
• Slajd 3 – Słońce
• Slajd 4 – Gwiazdy – odległe słońca
• Slajd 5 – Gwiazdozbiory (znaki zodiaku)
• Slajd 6 – Księżyc
• Slajd 7 – Planety
• Slajd 8 – Ziemia = życie
• Slajd 9 – Kilka słów o lekturze
4. Wykonanie ćwiczenia: Dobierz imiona do postaci. Wklej etykiety pod odpowiednimi ilustracjami ( pan Astronom, Teleskopek, Teleskopka). Pokoloruj ilustrację.
5. Podsumowanie pracy uczennicy
6. Czynności porządkowe
7. Pożegnanie