KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZCAMI
GRUPA DZIECI SPECJALNEJ TROSKI
Zajęcie przygotowała i prowadzi: Bożena Gryta
Temat: Czystość to zdrowie
Cele ogólne:
• Zintegrowanie grupy biorącej udział w zajęciu.
• Współpraca i współdziałanie w grupie.
• Nauka pracy z dzieckiem poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciu.
• Zapoznanie z nauką czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną.
Cele operacyjne (Dziecko):
• Potrafi bawić się w zabawy kołowe.
• Rozpoznaje i nazywa samogłoski.
• Czyta globalnie wyrazy i proste zdania.
• Reaguje na polecenia nauczyciela.
• Potrafi dopasować akcesoria do obrazka oraz w miarę możliwości etykietę do obrazka.
• Rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe.
• Potrafi skupić uwagę na obrazku.
• Odpowiada na pytanie : co robi?
• Potrafi pokazać daną czynność np. czesanie, mycie rąk
Metody:
• Słowna
• Czynna
• Zadań stawianych dziecku
• Symultaniczno- sekwencyjna ( nauka czytania)
Forma zajęć:
• Zajęcie organizowane z całą grupą i z rodzicami
Pomoce: obrazki przedstawiające czynności higieniczne, obrazek łazienki, kartoniki z samogłoskami, wyrazy do globalnego czytania: JACEK CZESZE WŁOSY, JACEK MYJE ZĘBY, JACEK MYJE RĘCE, etykiety z napisem: GRZEBIEŃ, MYDŁO , PASTA, RĘCZNIK, etykieta: CO ROBI JACEK? płyta CD z piosenką: „Czyścioszki”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, rodziców
2. Zaproszenie uczestników do koła i zabaw kołowych
• Balonik- podczas zabawy uczestnicy tworzą koło. Dzieci reagują na polecenia, naśladują ruchy nauczyciela oraz próbują mówić (w miarę możliwości).
• Różyczka- uczestnicy tworzą koło. W kole znajduje się wybrane dziecko (różyczka). Uczestnicy tańczą w kole przy muzyce. Naśladują ruchy i reagują na polecenia nauczyciela.
• Karuzela- uczestnicy tworzą koło. Nauczyciel śpiewa piosenkę. Uczestnicy reagują i naśladują ruchy nauczyciela.
3. Sprawdzenie listy obecności. (W trakcie sprawdzania listy obecności wpleciona została nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną celem urozmaicenia zadania. Wprowadzenie tej metody w trakcie sprawdzania listy obecności jest już początkiem zajęć głównych)
Dzieci siedzą na dywanie nauczyciel ma na podłodze odwrócone zdjęcia dzieci. Dzieci wspólnie z nauczycielem wykonują gest „czary mary” Na słowo „ krzy, krzy” nauczyciel pokazuje kartkę z samogłoską. (poprzez takie działanie dzieci uczą się prawidłowo artykułować samogłoski, rozpoznawać je na podstawie obrazu graficznego, co daje początek do czytania sylab otwartych. W zajęciach co pewien czas będzie się przeplatać nauka czytania metodą symultaniczno- sekwencyjną). Dzieci kolejno nazywają ją. Następnie według kolejności każde dziecko wybiera jedno zdjęcie. Nauczyciel pyta:
Kto to ? Dzieci odpowiadają, wskazują swojego kolegę.
Wskazane dziecko wiesza swoje zdjęcie na tablicy obecności. W trakcie sprawdzania obecności dzieci oprócz mowy, posługują się również gestami. Po zakończeniu sprawdzania obecności każde dziecko na polecenie nauczyciela podaje daną samogłoskę i nazywa ją( w ten sposób dzieci utrwalają poznane samogłoski).
4 „Zrób to co ja”- zabawa ruchowo- naśladowcza
• Podskoki –uczestnicy naśladują ruch podskoku
• Stanie na jednej nodze – naśladują stanie na jednej nodze- ćwiczą koordynację ruchową
• Obroty wokół własnej osi –stymulują błędnik, który wpływa na proces mówienia
• Klaskanie- naśladują ruch klaskania
• Bieganie. Na sygnał słowny stop dzieci zatrzymują się, Nauczyciel pokazuje samogłoskę. Dzieci nazywają ją.
4. Zajęcia główne
Dzieci siedzą na podłodze. Rodzice siedzą obok swojego dziecka. Nauczyciel pokazuje obrazek łazienki oraz obrazki dzieci dbających o czystość. Krótko opowiada co jest na obrazkach.
Nauczyciel pyta : Co robi? (myje ręce), Co robi? (czesze włosy), co robi? (myje zęby). Dzieci dopasowują wyrazy do obrazka i naśladują daną czynność na polecenie nauczyciela.
Następnie nauczyciel rozkłada obrazki akcesoriów do higieny (ręcznik, mydło, grzebień, pasta do zębów, szczoteczka). Dzieci dopasowują akcesoria do obrazka na polecenie nauczyciela. Następnie nauczyciel dokłada etykiety do obrazka. Każde dziecko próbuje z podpowiedzią nauczyciela dopasować etykietę do obrazka. Każde dziecko nagrodzone jest „ brawami”.
5. „Czyścioszki”. Zabawa ruchowa przy piosence- naśladują ruchy nauczyciela
6. Praca przy stoliku- spośród wielu obrazków wybieranie przyborów służących do mycia i naklejenie ich na plansze przedstawiającą łazienkę. Następnie dzieci z pomocą osoby dorosłej przyklejają etykiety pod każdym obrazkiem przedstawiającym przybory toaletowe.
7. Wyjście do toalety. Mycie rąk- z pomocą rodziców.
8. „Wszystkim pięknie dziękujemy za wspólną zabawę”- zabawa kołowa na pożegnanie rodziców
9. Dalszy tok zajęć według planu dziennego.