X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10403
Przesłano:

Konspekt zajęć logopedycznych z uczniem z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Indywidualne zajęcia logopedyczne z dzieckiem z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim

Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Prowadzący: Katarzyna Cymerman.
Data: 20.11.2009 rok.
Temat zajęć: Masaż logopedyczny twarzy.
Czas trwania: 45 min.
Cel główny: Poszerzania możliwości artykulacyjnych dziecka.
Cele szczegółowe:
● Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela.
● Nawiązanie kontaktu i komunikacji z dzieckiem poprzez gesty, zabawę, mimikę twarzy,
i rozmowę.
● Nawiązanie i podtrzymywanie kontaktu emocjonalnego z dzieckiem.
● Usprawnianie zewnętrznych mięśni twarzy biorących udział w procesie mówienia.

Metody: słuchowa, wzrokowa, czuciowa.
Środki dydaktyczne: zabawki typu kolorowe plastikowe klocki, samochodzik, oliwka do masażu, lustro,karimata.
Przebieg zajęć:

Część wstępna
1.Nawiązanie kontaktu z dzieckiem przez wspólną zabawę ulubionymi zabawkami
w pozycji siedzącej na dywanie twarzą w twarz i „rozmowa” na temat zabawek
(wybieranie klocków w kolorze rozpoznawanym przez chłopca-żółty, rozmiar
samochodzików-duży-mały).
2.Ćwiczenie w rozpoznawaniu własnego odbicia w lustrze, wskazywanie na sobie poszczególnych części ciała (nauczyciel prowadzi dłoń dziecka, wskazuje i głośno nazywa: włosy, czoło, usta, oczy, uszy, nos, policzki).

Część właściwa
1.Masaż logopedyczny twarzy- nauczyciel kładzie dziecko na karimacie, siada obok niego twarzą do przodu, smaruje swoje dłonie oliwką do masażu i przystępuje do masażu logopedycznego:
- zaczyna od czoła i ruchami okrężnymi masuje w kierunku skroni,
- masuje policzki pod oczami ruchami okrężnymi w kierunku skroni aż do stawów żuchwowych,
- masuje pod nosem w kierunku stawów żuchwowych, na końcu lekko je uciskając,
- masuje brodę ruchami okrężnymi w kierunku stawów żuchwowych,
- kości żuchwy rozciąga w kierunku uszu,
- wykonuje łezki od kącika oka spadające w kierunku brody,
- masuje wargi podpierając brodę kciukiem, palce wskazujące ściągają i rozciągają wargi,
- obszczypuje wargi układając je do cmokania,
- masaż zewnętrzny kończy masażem płatków uszu, od góry ku dołowi ruchami okrężnymi.

Część końcowa
1.Powolne pobudzenie chłopca przez posadzenia go na dywanie, włączenie wesołej muzyki i rozmowę na temat odczutych przez niego wrażeń.
2.Pochwalenie dziecka za czynny udział w zajęciach.
3.Przekazanie wskazówek rodzicowi chłopca do samodzielnych ćwiczeń w domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.