SCENARIUSZ IMPREZY DLA KL: I-III SP
Cel ogólny:
• Wskazanie na konieczność pomagania sobie nawzajem
Cele szczegółowe- uczeń:
• Jest wrażliwy na potrzeby innych ludzi
• Szanuje pracę swoją i innych
• Potrafi wykonywać proste prace plastyczne
• Potrafi zaprojektować plakat
Metody i formy pracy:
• Impreza na hasło
• Praca wytwórcza
• Działania praktyczne
• Praca w grupach
Środki i materiały dydaktyczne:
Czerwony brystol, karteczki wycięte w kształcie serduszek i dłoni, markery, papierowe talerzyki, ziarenka, koraliki, plastelina, taśma dwustronna, klej, nożyczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wychowawca przedstawia uczniom temat zajęć.
Dzień wcześniej poleca uczniom spisać na kartkach w kształcie serduszek, wszystkie dobre uczynki jakie zrobili w tym dniu. Karteczki uczniowie przynoszą do szkoły. Każdy uczeń głośno odczytuje swoje uczynki i przykleja je na brystolu wyciętym w kształcie serca.
2.Uczniowie zostają podzielenia grupy- otrzymują zadanie specjalne. Mają wykonać dobre uczynki w świetlicy i szkole.
GR I: podlewa kwiaty w świetlicy i szkole
GR II: Porządkuje gry świetlicowe i puzzle, skleja pudełka, sprawdza zawartości pudełek
GR III: porządkuje materiały plastyczne w szafce, robi porządek na wystawkach świetlicowych
3. Na korytarzu szkolnym podczas lekcji uczniowie wyręczają panią woźną w zamiataniu i myciu podłogi, starają się robić to tak aby pani nie widziała ich działań. Po wykonaniu zadania przyklejają na ścianach korytarza karteczki w kształcie dłoni z napisem: ”Dzień dobrych uczynków”.
Na terenie szkoły uczniowie zbierają papierki jeśli przy szkole istnieje ogródek plewią większe chwasty. Wszędzie gdziekolwiek uczniowie zrobią coś pożytecznego zostawiają po sobie ślad w postaci dłoni z napisem.
4. Po wykonaniu wszystkich tych zadań uczniowie robią plakaty promujące wzajemną pomoc. Plakaty te wieszają na terenie szkoły.
5. Uczniowie projektują „Odznakę za dobre uczynki”. Z papierowych talerzyków wycinają serduszka lub słoneczka, które ozdabiają przyklejając koraliki, ziarenka na plastelinie. Wykonane odznaki przyklejają na taśmę dwustronną sobie nawzajem.
Na zakończenie zajęć uczniowie bawią się chusta animacyjną.