Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum
Temat lekcji: Elementy statystyki – powtórzenie wiadomości.
Cel lekcji: powtórzenie i usystematyzowanie wiadomości ze statystyki
Cele operacyjne -uczeń:
~potrafi zbierać dane statystyczne
~umie porządkować zebrane dane w tabelach
~przedstawia graficznie dane za pomocą różnych diagramów i wykresów
~wie, jakie liczby charakteryzują dane statystyczne
~oblicza średnią arytmetyczną, modę, medianę, rozstęp, kwartyl dolny i górny
Metoda pracy
-praktyczna
Formy pracy
~paca w grupach i zespołowa
~rozmowa dydaktyczna
~praca indywidualna
Środki dydaktyczne
~plansze do gry
~kolorowe kartki
~plansze z diagramami
~„Słownik wyrazów obcych”
~ „Encyklopedia Matematyki”
~ mandarynki
Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie tematu lekcji - wykorzystanie elementów popularnej gry telewizyjnej „Milionerzy”:
- Umieszczenie na tablicy planszy z pytaniem:
Z jakiego języka pochodzi słowo STATYSTYKA oznaczające naukę zajmującą się zbieraniem, badaniem i publikowaniem danych liczbowych o zjawiskach masowych?
A.greckiego B.włoskiego
C.angielskiego D.łacińskiego
- Wybranie grającego ucznia (należy umówić się z danym uczniem przed lekcją aby zagrał i udał, że nie zna odpowiedzi na pytanie a następnie, aby poprosił "pytanie do publiczności")
- Przygotowanie koła ratunkowego – pytanie do publiczności (Pozostali uczniowie, którzy są publicznością wybierają jedną z odpowiedzi i zapisują ją na kolorowych karteczkach. Kartki są zebrane przez jednego z uczniów. Wybrany uczeń porządkuje na tablicy podpowiedzi a następnie rysuje diagram z podpowiedzią publiczności)
-Wykonanie diagramu z podpowiedzią
- Sprawdzenie poprawnej odpowiedzi w „Słowniku wyrazów obcych” i odczytanie dodatkowych informacji o statystyce z „ Encyklopedii Matematyki”
3. Przypomnienie przez uczniów wiadomości dotyczących rysowania poszczególnych rodzajów diagramów (praca zadana do przygotowania na poprzedniej lekcji- uczniowie w grupach mieli wykonać plakaty o wybranych diagramach i ich tworzeniu)
4. Krótkie powtórzenie wiadomości o liczbach charakteryzujących dane statystyczne poprzez odpytanie wybranych osób .
5. Ćwiczenie praktyczne:
- Rozdanie uczniom mandarynek
- Polecenie każdemu uczniowi policzenia cząstek w każdej mandarynce
- Zebranie wiadomości o ilości elementów w mandarynkach – każdy uczeń wpisuje liczbę cząstek do tabeli narysowanej na szarym papierze
- Obliczenie na tablicy liczb charakteryzujących zebrane dane
- Narysowanie diagramu (w razie braku czasu diagram pozostaje na pracę domową)
6. Krótkie zebranie wiadomości.
7. Ocena pracy uczniów na lekcji.
8. Zadanie i omówienie pracy domowej.(w razie braku czasu diagram, polecenie znalezienia i przyniesienia na następny raz diagramów z gazet)